Trwa ładowanie...

Przezcewkowe nacięcie prostaty

Przezcewkowe nacięcie prostaty (TUIP) jest to jedna z chirurgicznych metod leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Stosowana jest w celu poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów stosunkowo niewielkiego przerostu (do 35 gram). Łagodny rozrost prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających mężczyzn po 40 roku życia. Dotyczy blisko połowy z tych, którzy ukończyli 50. rok życia, natomiast powyżej 80. roku życia zmiany o tym charakterze obserwuje się już u ponad 90% mężczyzn.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Objawy łagodnego przerostu prostaty

Powiększenie objętości prostaty spowodowane jest wzrostem liczby prawidłowych komórek gruczołowych w strefie bezpośrednio otaczającej cewkę moczową. Łagodny rozrost stercza nie jest więc nowotworem złośliwym. Powiększając się wywiera ucisk na cewkę, zwęża jej światło i powoduje utrudnienie oddawania moczu. Typowymi objawami łagodnego przerostu prostaty są:

2. Metody leczenia łagodnego przerostu prostaty

W ostatnim okresie wzrasta popularność metod leczenia minimalnie inwazyjnego, które przede wszystkim skraca czas hospitalizacji, jak i znacznie zmniejsza ryzyko, które niesie każda procedura zabiegowa. Jedną z takich właśnie metod jest przezcewkowe nacięcie prostaty.

3. Przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego

TUIP jest prostym zabiegiem, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, trwającym około 15–20 minut. Polega na wykonaniu kilku (najczęściej 1-2) niewielkich nacięć gruczołu krokowego i szyi pęcherza, która zamyka pęcherz od strony cewki moczowej, bez konieczności usuwania tkanki. Nacięcia wykonywane są przez cewkę moczową i umożliwiają rozejście się na boki tkanki prostaty położonej wokół cewki moczowej, zmniejszając ucisk na cewkę i ułatwiając oddawanie moczu.
Po zabiegu do pęcherza moczowego wprowadza się cewnik umożliwiający odprowadzanie moczu. Zostaje on usunięty po 24. godzinach. Po 2–3 dniach po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
W czasie rekonwalescencji należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

3.1. Zalety TUIP

Do najważniejszych zalet tej metody można zaliczyć:

  • znacznie mniejszą inwazyjność zabiegu w porównaniu z TURP (przezcewkowa resekcja stercza),
  • krótki czas trwania zabiegu,
  • krótkotrwałą hospitalizację i szybką rekonwalescencję
  • znaczną redukcję poważnych powikłań w tym wystąpienia wstecznego wytrysku (w przeciwieństwie do TURP).

3.2. Wady TUIP

  • ograniczenie zastosowania - zadowalający efekt uzyskuje się, gdy prostata jest jeszcze stosunkowo niewielka,
  • brak możliwości uzyskania tkanki do badania histopatologicznego, co jest znamienne w przypadku ewentualnego wczesnego wykrycia raka prostaty,
  • trudny do przewidzenia okres utrzymywania się efektu.

3.3. Skuteczność TUIP

Skuteczność tej metody obserwowana jest u ponad 80% pacjentów, w szczególności mężczyzn, u których przerost gruczołu krokowego jest niewielki. Przepływ cewkowy ulega znacznej poprawie, zmniejsza się częstość nocnego oddawania moczu, a oczekiwanie na rozpoczęcie mikcji i niektóre mniej istotne objawy związane z łagodnym przerostem prostaty wyraźnie ustępują.

3.4. Powikłania po przezcewkowym nacięciu prostaty

Przezcewkowe nacięcie prostaty to stosunkowo bezpieczna metoda, która u niewielu pacjentów (do 15%) przyczynia się do wytrysku wstecznego, czyli cofania się nasienia do pęcherza moczowego. Objaw ten nie jest groźny (nasienie wydostanie się podczas kolejnego oddania moczu), ale może być trwały.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.