Przezcewkowe nacięcie prostaty
Przezcewkowe nacięcie prostaty (TUIP) jest to jedna z chirurgicznych metod leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Stosowana jest w celu poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów stosunkowo niewielkiego przerostu (do 35 gram). Łagodny rozrost prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających mężczyzn po 40 roku życia. Dotyczy blisko połowy z tych, którzy ukończyli 50. rok życia, natomiast powyżej 80. roku życia zmiany o tym charakterze obserwuje się już u ponad 90% mężczyzn.
1. Objawy łagodnego przerostu prostaty
Powiększenie objętości prostaty spowodowane jest wzrostem liczby prawidłowych komórek gruczołowych w strefie bezpośrednio otaczającej cewkę moczową. Łagodny rozrost stercza nie jest więc nowotworem złośliwym. Powiększając się wywiera ucisk na cewkę, zwęża jej światło i powoduje utrudnienie oddawania moczu. Typowymi objawami łagodnego przerostu prostaty są:
- trudności z rozpoczęciem mikcji,
- przerywany strumień moczu,
- częste oddawanie moczu,
- nagłe uczucie parcia na mocz oraz nykturia,
- zaburzenia erekcji.
2. Metody leczenia łagodnego przerostu prostaty
W ostatnim okresie wzrasta popularność metod leczenia minimalnie inwazyjnego, które przede wszystkim skraca czas hospitalizacji, jak i znacznie zmniejsza ryzyko, które niesie każda procedura zabiegowa. Jedną z takich właśnie metod jest przezcewkowe nacięcie prostaty.
3. Przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego
TUIP jest prostym zabiegiem, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, trwającym około 15–20 minut. Polega na wykonaniu kilku (najczęściej 1-2) niewielkich nacięć gruczołu krokowego i szyi pęcherza, która zamyka pęcherz od strony cewki moczowej, bez konieczności usuwania tkanki. Nacięcia wykonywane są przez cewkę moczową i umożliwiają rozejście się na boki tkanki prostaty położonej wokół cewki moczowej, zmniejszając ucisk na cewkę i ułatwiając oddawanie moczu.
Po zabiegu do pęcherza moczowego wprowadza się cewnik umożliwiający odprowadzanie moczu. Zostaje on usunięty po 24. godzinach. Po 2–3 dniach po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
W czasie rekonwalescencji należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
3.1. Zalety TUIP
Do najważniejszych zalet tej metody można zaliczyć:
- znacznie mniejszą inwazyjność zabiegu w porównaniu z TURP (przezcewkowa resekcja stercza),
- krótki czas trwania zabiegu,
- krótkotrwałą hospitalizację i szybką rekonwalescencję
- znaczną redukcję poważnych powikłań w tym wystąpienia wstecznego wytrysku (w przeciwieństwie do TURP).
3.2. Wady TUIP
- ograniczenie zastosowania - zadowalający efekt uzyskuje się, gdy prostata jest jeszcze stosunkowo niewielka,
- brak możliwości uzyskania tkanki do badania histopatologicznego, co jest znamienne w przypadku ewentualnego wczesnego wykrycia raka prostaty,
- trudny do przewidzenia okres utrzymywania się efektu.
3.3. Skuteczność TUIP
Skuteczność tej metody obserwowana jest u ponad 80% pacjentów, w szczególności mężczyzn, u których przerost gruczołu krokowego jest niewielki. Przepływ cewkowy ulega znacznej poprawie, zmniejsza się częstość nocnego oddawania moczu, a oczekiwanie na rozpoczęcie mikcji i niektóre mniej istotne objawy związane z łagodnym przerostem prostaty wyraźnie ustępują.
3.4. Powikłania po przezcewkowym nacięciu prostaty
- przejściowe nietrzymanie moczu,
- krwiak,
- zapalenie gruczołu krokowego,
- zaburzenie erekcji.
Przezcewkowe nacięcie prostaty to stosunkowo bezpieczna metoda, która u niewielu pacjentów (do 15%) przyczynia się do wytrysku wstecznego, czyli cofania się nasienia do pęcherza moczowego. Objaw ten nie jest groźny (nasienie wydostanie się podczas kolejnego oddania moczu), ale może być trwały.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.