Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby, lekoterapia
Przeziębienie w ciąży spotyka niemal wszystkie kobiety. Infekcja objawia się katarem, kaszlem i bólem gardła. Każda przyszła mama jest świadoma, że w tym szczególnym czasie nie powinna zażywać żadnych lekarstw bez porozumienia z lekarzem.
1. Domowe sposoby leczenia przeziębienia w ciąży
Okazuje się, że nawet zwykłe krople do nosa, preparaty witaminowe czy środki farmakologiczne, łagodzące skutki przeziębienia, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Jak zatem leczyć taką infekcję i czy przeziębienie w ciąży jest groźne?
- Katar – można go skutecznie wyleczyć czosnkiem i cebulą, gdyż zawierają naturalne substancje, działające jak antybiotyk. Dietę wzbogaconą o czosnek i cebulę warto zastosować już w pierwszej fazie kataru. Jeśli dolegliwość nasila się, należy regularnie wdychać chrzan – ma działanie bakteriobójcze. Do każdego posiłku może dwie, trzy łyżki tartego chrzanu.
Niezawodna będzie witamina C, przyjmowana w naturalnej postaci, warto jeść owoce i warzywa zawierające tę witaminę oraz pić herbatę z cytryną. Katar można zwalczyć zakraplaniem nosa roztworem soli morskiej lub solą fizjologiczną, a także inhalacjami z olejku miętowego. Pomóc mogą także naturalne inhalacje z rumianku, lawendy i olejku eukaliptusowego. Wrażliwą skórę pod nosem można smarować maścią majerankową.
- Kaszel suchy – to dość niebezpieczny objaw przeziębienia w ciąży, ponieważ silny kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy. Kobiety w ciąży, które kaszlą, powinny udać się do lekarza. W przypadku suchego kaszlu pomocny okaże się roztwór z siemienia lnianego lub mieszanka soku z cytryny z oliwą z oliwek.
Wskazany jest również imbir, który dobrze nawilża śluzówkę i przynosi ulgę przy suchym kaszlu. Imbir należy pokroić na kawałki, zalać 0,5 l wody i gotować około 20 minut, wywar należy przecedzić, wymieszać z miodem i pić po szklance rano i wieczorem. Trzy razy dziennie można pić napar ziołowy z prawoślazu i lukrecji – działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie.
- Kaszel mokry – można go zwalczać syropem z czosnku, zmiażdżone ząbki czosnku miesza się z sokiem z dwóch cytryn i zalewa przegotowaną, chłodną wodą. Tak przygotowany syrop musi postać kilka dni w chłodnym miejscu, potem należy go odcedzić i pić 3 razy dziennie. Na mokry kaszel pomoże syrop z cebuli – pokrojoną cebulę miesza się z miodem i odstawia na 3 godziny, potem dodaje 50 ml chłodnej wody i odstawia na kolejne 3 godziny. Następnie trzeba przecedzić i pić kila razy po łyżeczce.
2. Lekoterapia infekcji podczas ciąży
Jeśli infekcja wymaga zastosowania leków, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza rodzinnego i poprosić o przepisanie potrzebnych środków farmakologicznych. Przeziębienie w ciąży najtrudniej leczyć w pierwszym trymestrze, ponieważ wtedy dziecko najbardziej narażone jest na działanie lekarstw.
Zobacz także:
W tym czasie kobieta powinna unikać miejsc, gdzie może dojść do zarażenia: zatłoczonych sklepów, autobusów miejskich, restauracji, kin, teatrów.
Na początku ciąży trzeba szczególnie zadbać o wzmocnienie odporności organizmu. Gdy zajdzie konieczność zażycia leku na kaszel, można wybrać syrop z babki lancetowatej lub prawoślazu. Bezpieczne leki na katar to woda morska i sól fizjologiczna oraz krople homeopatyczne. Należy pamiętać, że nieleczone przeziębienie w ciąży może wywołać objawy grypy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.