Trwa ładowanie...

Przezskórna walwuloplastyka balonowa - co to jest, przebieg, wskazania, skuteczność

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
31.01.2024 15:18
Przezskórna walwuloplastyka balonowa
Przezskórna walwuloplastyka balonowa (Adobe Stock)

Przezskórna walwuloplastyka balonowa stanowi alternatywną metodę leczenia dla operacji kardiochirurgicznej u pacjentów z ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej. Co warto wiedzieć o tym zabiegu? Jak przebiega ta procedura i czy charakteryzuje się wysoką skutecznością?

spis treści

1. Co to jest przezskórna walwuloplastyka balonowa i jak przebiega?

Przebieg przezskórnej balonowej walwuloplastyki aortalnej wygląda następująco. W trakcie wykonywania procedury specjaliści wprowadzają cewnik balonowy w miejsce zwężonej zastawki, mechanicznie poszerzają zwężenie przy użyciu napełnionego balonu.

Lekarze najczęściej wykonują zabieg metodą bezpiecznego uzyskania dostępu naczyniowego, tj. metoda Seldingera. Procedura może zostać przeprowadzona z dostępem wstecznym od strony tętnicy udowej, tętnicy szyjnej, a w przypadku płodu tętnicy pępowinowej.

Zobacz film: "Leczenie chorób serca"

Przezskórna balonowa walwuloplastyka aortalna u dziecka może zostać przeprowadzona również w inny sposób, np. przy użyciu żyły udowej lub żyły pępowinowej i przegrody międzyprzedsionkowej (ten sposób najczęściej wykorzystywany jest u noworodków).

Po wykonaniu aortografii, czyli badania obrazowego jednego z największych i najważniejszych naczyń krwionośnych w organizmie człowieka – aorty, a także dokładnym pomiarze ciśnienia aortalnego, do światła lewej komory wprowadza się przedmiot nazywany cewnikiem diagnostycznym. Dzięki niemu możliwe jest zarejestrowanie ciśnienia komorowego. W kolejnym kroku specjaliści umieszczają specjalny prowadnik w obrębie światła lewej komory, a następnie cewnik balonowy do walwuloplastyki.

Napełniony balon pozwala poszerzyć zwężoną zastawkę. W przypadku dzieci, jego szerokość wynosi zwykle od trzech i pół milimetra. Balony stosowane u pacjentów dorosłych mają maksymalnie trzydzieści pięć milimetrów.

W trakcie przeprowadzania procedury, a także napełniania balonu lekarze muszą uzyskać stabilną pozycję balonika. W tym celu pacjentom podaje się organiczny związek chemiczny z grupy nukleozydów o nazwie adenozyna. Substancja ta pozwala na czasowe zatrzymanie wyrzutu krwi z lewej komory. Aby uzyskać optymalny efekt zabiegu wymagane jest poszerzenie zastawki aortalnej balonem przynajmniej kilka razy.

2. Wskazania do przezskórnej walwuloplastyki balonowej

Wskazaniem do przeprowadzenia przezskórnej walwuloplastyki balonowej jest ciężkie zwężenie zastawki aortalnej. Ten problem zdrowotny wpływa na zmniejszenie światła lewego ujścia tętniczego, a także problemy z odpływem krwi z lewej komory sercowej do aorty.

U niektórych pacjentów wada ta ma charakter wrodzony, u innych z kolei pojawia się z czasem, najczęściej na skutek zmian wstecznych w obrębie narządu.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia zwężenia zastawki aortalnej są:

3. Czy przezskórna walwuloplastyka balonowa jest skuteczna?

Przezskórna balonowa walwuloplastyka aortalna zarówno w przypadku najmłodszych pacjentów, jak i pacjentów dorosłych ma charakter paliatywny. Oznacza to, że pozwala zredukować zwężenie zastawkowe, ale nie prowadzi do trwałego wyeliminowania gradientu przezaortalnego. Dzięki tej procedurze możliwe jest odroczenie zabiegu chirurgicznego. Zabieg pozwala także poprawić na jakiś czas sytuację pacjenta, który boryka się ze zwężeniem zastawki aortalnej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze