Przyczyny schizofrenii

Hormony a zachowanie są nadal mało znane. Choroba dotyka zazwyczaj nastolatków i młode osoby. Prawdopodobnie duży wpływ na możliwość zachorowania na ten rodzaj psychozy mają uwarunkowania rodzinne. Znane są czynniki wywołujące chorobę, takie jak: stres, niedobór dopaminy, uszkodzenia DNA. Od czego jeszcze zależą zaburzenia schizofreniczne i kto jest najbardziej narażony na chorobę?

Epidemiologia schizofrenii

Według statystyk, schizofrenia jest chorobą psychiczną, na którą cierpi 1 osoba na 100 na całym świecie. Każdy może zachorować na schizofrenię. Schorzenie najczęściej rozpoczyna się w młodości i ujawnia się pod wpływem czynników środowiskowych. Ofiarami schizofrenii są tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Jest to choroba, którą można leczyć. Badania mówią, że w ciągu pięciu lat jedna osoba na czworo chorych może całkowicie wyzdrowieć. U innych bardzo często można zmniejszyć objawy i poprawić samopoczucie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Zaburzenia schizofreniczne pojawiają się u nastolatków lub młodych osób. Zazwyczaj pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się między 15. a 30. rokiem życia, jednak czasami choroba może pojawić się później. Często choroba jest późno diagnozowana. Dzieje się tak dlatego, że część objawów (np. zamknięcie się w sobie) może być uznawana za symptomy okresu dojrzewania. Ponadto zdarza się, że zaburzenia pojawiają się stopniowo, w długim okresie czasu.

Co trzeba wiedzieć o schizofrenii?

Większość chorych zapomina o przyjmowaniu leków. Przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby. Zdarza się, że zdrowi ludzie postrzegają osoby chore na schizofrenię jako leniwe. Brak energii jest jednym z objawów choroby. Niekiedy u schizofreników zdarzają się zachowania agresywne i niebezpieczne. Dotyczy to tylko małego procenta chorych. Pomocna okazuje się terapia poznawczo-behawioralna. Często dochodzi jednak do nawrotów objawów. Podstawą leczenia jest regularność w przyjmowaniu leków i udział w zajęciach terapeutycznych, nawet gdy wydaje się, że objawy są pod kontrolą.

Źródła zachorowania na schizofrenię

Przyczyny schizofrenii są wciąż obiektem wielu badań. Naukowcy są natomiast pewni, że istnieje wiele czynników, które mogą wywołać chorobę. Mechanizm jest po części związany z nierównowagą biochemiczną w mózgu. U podstaw tych zakłóceń leżą czynniki genetyczne i zewnętrzne. Dziedziczność schizofrenii zależy od stopnia pokrewieństwa z chorym. Ryzyko rozwoju choroby u osób z otoczenia schizofrenika wynosi: 5% u rodziców, 10% u braci i sióstr, 13% u dzieci oraz 2-3% u kuzynów i dalszej rodziny.

Schizofrenia a dopamina

Niektóre zaburzenia świadomości, charakterystyczne dla schizofrenii, związane są z dopaminą. Dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem.

Przyczyny schizofrenii

Badania naukowców z z Danii i Japonii wykazały, że potrzeba stymulacji np. poprzez takie ryzykowne działania jak zażywanie narkotyków czy zabawa w hazard...

Wydziela ją ośrodkowy układ nerwowy. Odkryto, że u niektórych osób cierpiących na schizofrenię w pewnych miejscach mózgu dopamina jest wydzielana nadmiernie, a w innych częściach mózgu zaczyna jej brakować. Ma to wpływ na pewne objawy schizofrenii, np. urojenia, słyszenie głosów nieobecnych osób. Niedobór dopaminyodpowiada za apatię, uczucie osamotnienia i ciągłe zmęczenie.

Schizofrenia a geny

Udowodniono, że schorzenie pojawia się częściej u osób, w rodzinie których pojawiły się zaburzenia psychiczne. Do dziedziczenia schizofrenii przyczynia się uszkodzenie DNA. Badania wciąż trwają, trudno ustalić dokładne zmiany w genach. Nawet jeśli dwoje rodziców cierpi na schizofrenię, to jest 60% szans, że ich dzieci będą zupełnie zdrowe.

Niespecyficzne przyczyny schizofrenii

Wśród pozostałych czynników ryzyka zachorowania na schizofrenię wymienia się:

Wśród czynników zewnętrznych wpływających na ryzyko zachorowania na zaburzenia schizofreniczne wymienia się zarażenie wirusem grypy przez matkę w czasie ciąży. Badany jest również wpływ braku tlenu podczas porodu na możliwość zachorowania na schizofrenię. W dorosłym życiu stres może wywoływać chorobę, nie jest to jednak przyczyną schizofrenii. Dotychczas nie udowodniono również, czy branie narkotyków ma wpływ na wzrost ryzyka schizofrenii, chociaż ostatnie badania wykazują, że narkotyki mogą sprzyjać wywołaniu choroby. W przypadku schizofrenii należy zatem mówić o przyczynach wieloczynnikowych.

Komentarze (22)
~Tomek234
~Tomek234 ponad rok temu

Wszystko to są bajdy , odporność człowieka psychiczna nie jest uwarunkowana żadnym jego DNA tylko ilością dostępnych sumplementów w organizmie , i jeżeli zaczyna brakować w nim podstawowych witamin typu C , B complex , E to zaczyna się pojawiać depresja a organizm aby wyrownac sobie ich poziom zaczyna zasysać węglowodany , aby zachować jako takie zdrowie psychiczne najpierw należy o siebie zadbać i przestać wydawac kase na studia czy na nowy samochod a zacząć od siebie od zakupu multiwitamin typu Pluszcz naprzyklad z witaminą C , albo inne vitamin MIX firmy lemon pharma , dobry jest tez cynk na wszelkiego rodzaju zaburzenia psychiczne , ponadto zaburzenia mogą wskazywać na istnienie niedotlenienia mózgu , może ono być spowodowane brakiem suplementow , organizm aby zachować w dobrym stanie zyly i hormony nie oszukujmy się wymaga wspomagania się suplementacją jeżeli ktoś siedzi po nocach przed komputerem albo ma stres w pracy lub ciężkie studia albo chorych nerwowo rodzicow to musi brac non stop i przyjmować suplemementy . Wedlug mnie psychiatria to dzielo tych samych lekarzy którzy stworzyli obozy zagłady , gdyż nie można jednoznacznie potwierdzić ze ktoś jest chory na ich choroby kto zwyczajnie ma slabe wlosy albo wcale ich nie ma z uwagi na silne stresy . Odbudowa tkanek i naczyń w mózgu po silnych stresach jednoznacznie organizm się o nią upomni jeżeli zaczniemy przyjmować suplementy , i nie bierzcie chemii typu Rispolept i inne dziadostwa .

Odpowiedz
~PrawdaBoli
~PrawdaBoli ponad rok temu

@~zrospaczona: zupełnie jak bym czytał o ojcu. Matka na każdym kroku go zdradza, dzieci nie jego, jest agresywny( nigdy nie chciałem uderzyć ojca ale w tym przypadku to nie możliwe), do domu żadnego że znajomych nie zapraszam bo jeden na wejściu usłyszał czy go coś nie łączy z moją matka, każdy sąsiad który się przywita to kochanek... Nie będę się tu rozpisywał bo za dużo tego jest. Nie popełnij błędu jak moja matka, która myślała, że będzie lepiej. Uwierz mi szkoda życia twojego i dzieci. Męczę się z ojcem od urodzenia i od kat pamiętam słyszałem tylko że matka to szma.., kur.. Itd. Także nie łudź się, że będzie lepiej bo w związku ze schizofrenikiem nie ma przyszłości.

Odpowiedz
~Artur
~Artur ponad rok temu

@~zrospaczona: kupuj mu viagrę, zacznie znowu uprawiać z Tobą seks dowartościuje się jak facet, jego postępowanie wynika ze strachu i bezradności, boi się ze Cię straci i jednocześnie wie ze już nie może Ciebie zadowolić, słaby i wystraszony człowiek. Zapisz go na terapię albo zgłoś na policję bo kiedyś udusi Cie poduszką albo wbije Ci nóż w plecy

Odpowiedz
~bezradna
~bezradna ponad rok temu

Jakbym czytała o córce. Obecnie bez leków, bo lekarz stwierdził że to była psychoza po marihuanie/ ponad dwa lata temu/. Skąd teraz te wszystkie objawy skoro nic nie zażywa? Pracowała, skończyła studia, ale poczuła bezsens życia i odechciało jej się egzystencji... . Dobrze, że skończyła w szpitalu a nie na cmentarzu. Zycie to nie bajka, a szkoda.

Odpowiedz
~pogo
~pogo ponad rok temu

@~zrospaczona: To może być również zespół Otella. Niestety, jedynym leczeniem jest psychoterapia. Na Pani miejscu wyprowadziłabym się. A czy wasze dzieci wiedzą, co się dzieje? Jeśli nie, to powinny się dowiedzieć.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie
Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Schizofrenia paranoidalna - objawy, urojenia a schizofrenia

Schizofrenia paranoidalna - objawy, urojenia a schizofrenia

. W przebiegu schizofrenii paranoidalnej dominują omamy i urojenia. Schizofrenia paranoidalna została ujęta jako odrębna jednostka nozologiczna (...) i omamów u chorego. Przeważają omamy słuchowe, rzadziej...

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Właściciele kotów bardziej narażeni na choroby psychiczne

Właściciele kotów bardziej narażeni na choroby psychiczne

Nowe badania wykazały, że istnieje silny związek między posiadaniem kota a ryzykiem zachorowania na schizofrenię. Osoby, które posiadają koty (...) Psychiatrica Scandinavica". Ich wyniki wskazują, że wśród osób zarażonych pierwotniakiem...

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia rezydualna została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F20.5. Inaczej ten typ zaburzeń (...) schizofrenicznych określa się jako schizofrenię przewlekłą niezróżnicowaną...

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Objawy schizofrenii - symptomy, mity, życie z chorobą

Objawy schizofrenii - symptomy, mity, życie z chorobą

. W ich przypadku pierwsze objawy schizofrenii występują najczęściej w wieku dwudziestu kilku lat lub bezpośrednio po ukończeniu 30. roku życia. Przyczyny (...) Schizofrenia jest poważnym schorzeniem...

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Leczenie schizofrenii

Do połowy lat 50. leczenie schizofrenii polegało głównie na izolacji chorych od otoczenia. Pacjentów schizofrenicznych przetrzymywano na oddziałach (...) wpływu neuroleptyków. Interwencje społeczne i leczenie...

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Schizofrenia katatoniczna

na tle innych typów schizofrenii jest bardzo podatna na leczenie, a objawy ulegają szybkiej remisji. Czasami chory wymaga natychmiastowej opieki (...) Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych....

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Zespół urojeniowy

należy różnicować z osobowością paranoiczną, ze schizofrenią (szczególnie paranoidalną) oraz zespołem paranoidalno-depresyjnym, w przebiegu którego oprócz (...) schizofrenicznymi. I dużo w tym racji, bowiem zaburzenia...

Schizofrenia – przyczyny, przebieg, leczenie

Zdrowe kwasy tłuszczowe chronią przed objawami schizofrenii

Zdrowe kwasy tłuszczowe chronią przed objawami schizofrenii

oddziaływania na zdrowie fizyczne, dieta bogata w kwasy tłuszczowe korzystnie wpływa też na zdrowie psychiczne i zapobiega występowaniu objawów schizofrenii (...) na zdrowie młodych ludzi, u których udowodniono wysokie ryzyko zachorowania...