Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Przyczyny schizofrenii

Hormony a zachowanie są nadal mało znane. Choroba dotyka zazwyczaj nastolatków i młode osoby. Prawdopodobnie duży wpływ na możliwość zachorowania na ten rodzaj psychozy mają uwarunkowania rodzinne. Znane są czynniki wywołujące chorobę, takie jak: stres, niedobór dopaminy, uszkodzenia DNA. Od czego jeszcze zależą zaburzenia schizofreniczne i kto jest najbardziej narażony na chorobę?

1. Epidemiologia schizofrenii

Według statystyk, schizofrenia jest chorobą psychiczną, na którą cierpi 1 osoba na 100 na całym świecie. Każdy może zachorować na schizofrenię. Schorzenie najczęściej rozpoczyna się w młodości i ujawnia się pod wpływem czynników środowiskowych. Ofiarami schizofrenii są tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Jest to choroba, którą można leczyć. Badania mówią, że w ciągu pięciu lat jedna osoba na czworo chorych może całkowicie wyzdrowieć. U innych bardzo często można zmniejszyć objawy i poprawić samopoczucie.

Zaburzenia schizofreniczne pojawiają się u nastolatków lub młodych osób. Zazwyczaj pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się między 15. a 30. rokiem życia, jednak czasami choroba może pojawić się później. Często choroba jest późno diagnozowana. Dzieje się tak dlatego, że część objawów (np. zamknięcie się w sobie) może być uznawana za symptomy okresu dojrzewania. Ponadto zdarza się, że zaburzenia pojawiają się stopniowo, w długim okresie czasu.

2. Co trzeba wiedzieć o schizofrenii?

Większość chorych zapomina o przyjmowaniu leków. Przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby. Zdarza się, że zdrowi ludzie postrzegają osoby chore na schizofrenię jako leniwe. Brak energii jest jednym z objawów choroby. Niekiedy u schizofreników zdarzają się zachowania agresywne i niebezpieczne. Dotyczy to tylko małego procenta chorych. Pomocna okazuje się terapia poznawczo-behawioralna. Często dochodzi jednak do nawrotów objawów. Podstawą leczenia jest regularność w przyjmowaniu leków i udział w zajęciach terapeutycznych, nawet gdy wydaje się, że objawy są pod kontrolą.

3. Źródła zachorowania na schizofrenię

Przyczyny schizofrenii są wciąż obiektem wielu badań. Naukowcy są natomiast pewni, że istnieje wiele czynników, które mogą wywołać chorobę. Mechanizm jest po części związany z nierównowagą biochemiczną w mózgu. U podstaw tych zakłóceń leżą czynniki genetyczne i zewnętrzne. Dziedziczność schizofrenii zależy od stopnia pokrewieństwa z chorym. Ryzyko rozwoju choroby u osób z otoczenia schizofrenika wynosi: 5% u rodziców, 10% u braci i sióstr, 13% u dzieci oraz 2-3% u kuzynów i dalszej rodziny.

3.1. Schizofrenia a dopamina

Niektóre zaburzenia świadomości, charakterystyczne dla schizofrenii, związane są z dopaminą. Dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem.

Wydziela ją ośrodkowy układ nerwowy. Odkryto, że u niektórych osób cierpiących na schizofrenię w pewnych miejscach mózgu dopamina jest wydzielana nadmiernie, a w innych częściach mózgu zaczyna jej brakować. Ma to wpływ na pewne objawy schizofrenii, np. urojenia, słyszenie głosów nieobecnych osób. Niedobór dopaminyodpowiada za apatię, uczucie osamotnienia i ciągłe zmęczenie.

3.2. Schizofrenia a geny

Udowodniono, że schorzenie pojawia się częściej u osób, w rodzinie których pojawiły się zaburzenia psychiczne. Do dziedziczenia schizofrenii przyczynia się uszkodzenie DNA. Badania wciąż trwają, trudno ustalić dokładne zmiany w genach. Nawet jeśli dwoje rodziców cierpi na schizofrenię, to jest 60% szans, że ich dzieci będą zupełnie zdrowe.

3.3. Niespecyficzne przyczyny schizofrenii

Wśród pozostałych czynników ryzyka zachorowania na schizofrenię wymienia się:

Wśród czynników zewnętrznych wpływających na ryzyko zachorowania na zaburzenia schizofreniczne wymienia się zarażenie wirusem grypy przez matkę w czasie ciąży. Badany jest również wpływ braku tlenu podczas porodu na możliwość zachorowania na schizofrenię. W dorosłym życiu stres może wywoływać chorobę, nie jest to jednak przyczyną schizofrenii. Dotychczas nie udowodniono również, czy branie narkotyków ma wpływ na wzrost ryzyka schizofrenii, chociaż ostatnie badania wykazują, że narkotyki mogą sprzyjać wywołaniu choroby. W przypadku schizofrenii należy zatem mówić o przyczynach wieloczynnikowych.

Ewa Jastrzębska, Małgorzata Kazbieruk,
Komentarze (16)
~zrospaczona
~zrospaczona

Mam podejrzenia ,że mój mąż jest chory na schizofrenię.Według niego ja zdradzam go z każdym kroku czy to szwagry czy jego koledzy Twierdzi ,że dzieci są nie jego,mnie obrzuca ciągle wyzwiskami często dochodziło w domu do rękoczynów.Mówienie i proszenie ,że ma iść do psychiatry nie pomaga ,twierdzi ,że to ja mam iść i przestać się k....c.Jestem już w poważnym wieku mamy już wnuków.Jak to wytrzymać,bo to wszystko są jego urojenia.

Odpowiedz
~bery3
~bery3

@~zrospaczona: Niech Pani ucieka ja mam to samo ale my nie mamy dzieci,tłumaczenie że to tylko jego wymysł to nic nie da on tylko widzi to że Pani go zdradza on to wie że na każdym kroku z byle kim i w każdym miejscu nawet bez niego nie da się wyjść na zakupy bo wszędzie kochanek.
jeśli Pani chce to proszę do mnie napisać może jakoś pomogę Barbara

Odpowiedz
~annn
~annn

@~bery3: czy ma Pani kogos kto pomoglby mi? Mam szereg problemow otaczają mnie z każdej strony. Po ostatniej awanturze namówilam "męża" na pojscie do psychologa i mysle ze to dobry początek ale nie wiem jak rozegrać inne kwestie. Mam 24lata.2synów którzy potrzebują normalnej silnej mamy. Tym czasem nie jest ok. Może ma Pani do kogoś mail kto by mogł racjonalnie porozmawiać

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina

proszę Pani ten wymysł nie musi być od pani męża to może być że nie czyta w swoich myślach jeżeli oko ucieka Pani mężowi do góry poprawej stronie to nie jest żadna schisofrenia tylko może został ofiarą posiadacza maszyny który sie bawi Pani mężem jak marionetką

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina

objawy ofiary samopoczucie osłabienia,niby newry,bóle nerwowe które ofiara bardzo przeżywa,ciężki oddech,czerwona skóra niby nad ciśnienie,nie chęć do życia,samopoczucie znięchęcenia że człowiek czuje sie zmęczony i leniwy jeżeli Pani mąż ma takie objawy to proszę żeby sie zgłosił do instytucji fizyki do centrum badań w Warszawie Swierk

Odpowiedz
~Ewelina
~Ewelina

na tych badaniach mierzą człowiekowi ile jest napromieniowany od radiacji

Odpowiedz
~drwho
~drwho

@~Ewelina: Pani chyba sama jest chora! Co za bzdury ?! A co do @~zrospaczona: Pani mąż powinien udać się do psychologa a nie do psychiatry, ponieważ z tego co Pani napisała nie wynika, że to mogłaby być schizofrenia a raczej chora zazdrość, która też jest swego rodzaju "upośledzeniem" umysłowym. Znam objawy schizofrenii i umiem też wyczuć kiedy coś jest z kimś nie tak. Są to przede wszystkim: słyszenie głosów, dziwne zachowanie jakby chory był w innym świecie, nieraz agresja i wiele innych ale tą chorobę widać po oczach. U chorej osoby to oczy zdradzają wszystko, stają się jakby bardziej wyłupiaste, niewyraźne jakby była "pod wpływem" cały czas.

Odpowiedz
~Jerry
~Jerry

@~Ewelina:Pani ma typowa schizofrenię. Wiem, że Pani nie wierzy w swoja chorobę, ale jeśli ktoś z rodziny to czyta proszę zaprowadzić Panią Ewelinę do lekarza.

Odpowiedz
~zib
~zib

Czytam to i jestem wstrząśnięty. Poziom eksplanacyjny tego artykułu jest żenujący. Nie wykracza poza sofistyczne wyjaśnianie nieznanego przez nieznane. Powiem teraz coś.co.wstrzasnie niektórymi uczeńcami: Schizofrenia w 99% to osaczenia, stopniowe depresjonowanie, aż po widoczne opętanie przez świat duchów potępionych. Nikt jeszcze nie wyleczył żadnej schizofrenii! Jedyną drogą do pokonania zła osobowego jest życie religijne i praktykowanie wyznania grzechów w spowiedzi św. i św Eucharystii. Reszta to pozory działania, włącznie z tzw terapiami niby leczącymi. Uczciwy psychiatra rozpoczyna kuracje od uregulowania życia religijnego. Ateistyczni psychiatrzy to oszuści.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Schizofrenia - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Schizofrenia
Schizofrenia

Epizod psychotyczny

(...) każdego wystąpienia halucynacji za świadectwo schizofrenii. Halucynacje mogą także występować przy innych niż schizofrenia ... , zdezorganizowanej mowy itp. Zabieg taki ma na celu jak najwcześniejsze wykrywanie poważnych chorób psychicznych, jaką jest schizofrenia ... . Tak jak wspomniano powyżej dziś osoba dotknięta schizofrenią, może całkiem normalnie funkcjonować i często nie jest już osobą wykluczoną ... schizofrenia to nie tylko halucynacje i urojenia ale także i objawy negatywne jak utrata napędu, zainteresowań, zamknięcie się w...

Schizofrenia

Rodzaje schizofrenii

Schizofrenia, wbrew potocznemu rozumieniu tego zaburzenia psychicznego, nie ogranicza się jedynie do występowania omamów ... schizofreniczna i jak rozpoznać każdy z jej rodzajów? Spis treści Co to jest schizofrenia? Termin „schizofrenia" nie jest pojęciem ... zachowań ustabilizowanego społeczeństwa. Schizofrenia nie jest precyzyjnie zdefiniowana. Psychiatrzy uważają jednak to pojęcie za bardzo użyteczne w praktyce klinicznej. Schizofrenia to zaburzenie myślenia, w którym umiejętność rozpoznawania...

Schizofrenia

Zespół urojeniowy

(...) urojeniowe należy różnicować z osobowością paranoiczną, ze schizofrenią (szczególnie paranoidalną) oraz zespołem...

Schizofrenia

Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia rezydualna została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F20 ... różnicować ze schizofrenią prostą (simplex), w przebiegu której również pojawiają się objawy negatywne, ale rozwijają się od początku ... schizofrenii należy do późnych i przewlekłych etapów rozwoju zaburzeń schizofrenicznych. Objawy schizofrenii rezydualnej Schizofrenia ... schizofrenii rezydualnej tkwi przede wszystkim w niezdolności pacjenta do adaptacji do otoczenia. Mimo że schizofrenia...

Schizofrenia

Schizofrenia przewlekła

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne z tendencją do nawrotów. Pojawia się dość wcześnie, w okresie dojrzewania. Zazwyczaj schizofrenia rozwija się czteroetapowo – ostry epizod schizofreniczny, remisja objawów, nawrót choroby i faza późnej ... wyróżniają także schizofrenię przewlekłą. Schizofrenia przewlekła a schizofrenia ostra Pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii można ... i długości utrzymywania się objawów. Czym charakteryzują się schizofrenia ostra i schizofrenia...

Schizofrenia

Leczenie schizofrenii

(...) schizofrenia współwystępuje z problemami w zakresie samooceny i trudnościami w komunikacji, na co oczywiście leki psychotropowe ... , a nie wykluczać go poza margines społeczny, wyposażając w etykietę „ten inny".Birchwood M., Jackson Ch., Schizofrenia. Modele...

Schizofrenia

Schizofrenia paranoidalna

Schizofrenia paranoidalna

Schizofrenia paranoidalna to postać schizofrenii, z którą przeciętny człowiek utożsamia sobie obraz osoby cierpiącej na zaburzenia schizofreniczne. W przebiegu choroby dominują omamy i urojenia. Schizofrenia paranoidalna została ujęta jako odrębna ... schizofrenii określa się jako schizofrenię urojeniową. Jakie inne objawy obserwuje się u pacjentów ze schizofrenią paranoidalną, oprócz urojeń i halucynacji? Jakie są rokowania i jak przebiega proces chorobowy? Objawy schizofrenii...

Schizofrenia

Schizofrenia a rodzina

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym o charakterze wielowymiarowym. Ze względu na rozległość i intensywność ... . Jakie związki daje się zaobserwować na linii schizofrenia-rodzina? Rodzina a powstawanie schizofrenii Koncepcja ... , psychotycznych urojeń i omamów. Schizofrenia a dysfunkcje komunikacji w rodzinie Patologię w rodzinach osób z rozpoznaniem ... w takim środowisku rodzinnym. Osoby ze schizofrenią przebywające w domach, gdzie atmosfera nasycona jest wrogością i...

Schizofrenia

Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych. Nie ma jednak jednorodnej postaci schizofrenii. Wyróżnia się ... albo schizofrenię katatoniczną. Schizofrenia katatoniczna jako oddzielna jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji ... . Na czym polega katatonia i jak objawia się schizofrenia katatoniczna? Co to jest katatonia? Termin „katatonii" odnosi się ... . Schizofrenia katatoniczna pojawia się nagle. W przypadku pobudzenia jednostka wydaje się niezwykle podniecona, wręcz dzika,...

Schizofrenia

Schizofrenia hebefreniczna

(...) Schizofrenia hebefreniczna rozwija się dosyć wcześnie, bo w okresie adolescencji. Objawy schizofrenii hebefrenicznej Schizofrenia ... zaznaczoną wrażliwością na bodźce wewnętrzne i uderzającym brakiem wrażliwości na bodźce z zewnątrz. Schizofrenia zdezorganizowana ... „zesztywniały" albo że w nocy usunięto mu mózg. Czasami irracjonalne myśli pacjentów ze schizofrenią hebefreniczną przybierają charakter ... ze środowiska społecznego. Hebefrenia Schizofrenia hebefreniczna to skrajna postać dezorganizacji zachowania człowieka.