Przyczyny schizofrenii

Hormony a zachowanie są nadal mało znane. Choroba dotyka zazwyczaj nastolatków i młode osoby. Prawdopodobnie duży wpływ na możliwość zachorowania na ten rodzaj psychozy mają uwarunkowania rodzinne. Znane są czynniki wywołujące chorobę, takie jak: stres, niedobór dopaminy, uszkodzenia DNA. Od czego jeszcze zależą zaburzenia schizofreniczne i kto jest najbardziej narażony na chorobę?

1. Epidemiologia schizofrenii

Według statystyk, schizofrenia jest chorobą psychiczną, na którą cierpi 1 osoba na 100 na całym świecie. Każdy może zachorować na schizofrenię. Schorzenie najczęściej rozpoczyna się w młodości i ujawnia się pod wpływem czynników środowiskowych. Ofiarami schizofrenii są tak samo kobiety, jak i mężczyźni. Jest to choroba, którą można leczyć. Badania mówią, że w ciągu pięciu lat jedna osoba na czworo chorych może całkowicie wyzdrowieć. U innych bardzo często można zmniejszyć objawy i poprawić samopoczucie.

Zaburzenia schizofreniczne pojawiają się u nastolatków lub młodych osób. Zazwyczaj pierwsze objawy schizofrenii pojawiają się między 15. a 30. rokiem życia, jednak czasami choroba może pojawić się później. Często choroba jest późno diagnozowana. Dzieje się tak dlatego, że część objawów (np. zamknięcie się w sobie) może być uznawana za symptomy okresu dojrzewania. Ponadto zdarza się, że zaburzenia pojawiają się stopniowo, w długim okresie czasu.

2. Co trzeba wiedzieć o schizofrenii?

Większość chorych zapomina o przyjmowaniu leków. Przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby. Zdarza się, że zdrowi ludzie postrzegają osoby chore na schizofrenię jako leniwe. Brak energii jest jednym z objawów choroby. Niekiedy u schizofreników zdarzają się zachowania agresywne i niebezpieczne. Dotyczy to tylko małego procenta chorych. Pomocna okazuje się terapia poznawczo-behawioralna. Często dochodzi jednak do nawrotów objawów. Podstawą leczenia jest regularność w przyjmowaniu leków i udział w zajęciach terapeutycznych, nawet gdy wydaje się, że objawy są pod kontrolą.

3. Źródła zachorowania na schizofrenię

Przyczyny schizofrenii są wciąż obiektem wielu badań. Naukowcy są natomiast pewni, że istnieje wiele czynników, które mogą wywołać chorobę. Mechanizm jest po części związany z nierównowagą biochemiczną w mózgu. U podstaw tych zakłóceń leżą czynniki genetyczne i zewnętrzne. Dziedziczność schizofrenii zależy od stopnia pokrewieństwa z chorym. Ryzyko rozwoju choroby u osób z otoczenia schizofrenika wynosi: 5% u rodziców, 10% u braci i sióstr, 13% u dzieci oraz 2-3% u kuzynów i dalszej rodziny.

3.1. Schizofrenia a dopamina

Niektóre zaburzenia świadomości, charakterystyczne dla schizofrenii, związane są z dopaminą. Dopamina jest ważnym neuroprzekaźnikiem.

Wydziela ją ośrodkowy układ nerwowy. Odkryto, że u niektórych osób cierpiących na schizofrenię w pewnych miejscach mózgu dopamina jest wydzielana nadmiernie, a w innych częściach mózgu zaczyna jej brakować. Ma to wpływ na pewne objawy schizofrenii, np. urojenia, słyszenie głosów nieobecnych osób. Niedobór dopaminyodpowiada za apatię, uczucie osamotnienia i ciągłe zmęczenie.

3.2. Schizofrenia a geny

Udowodniono, że schorzenie pojawia się częściej u osób, w rodzinie których pojawiły się zaburzenia psychiczne. Do dziedziczenia schizofrenii przyczynia się uszkodzenie DNA. Badania wciąż trwają, trudno ustalić dokładne zmiany w genach. Nawet jeśli dwoje rodziców cierpi na schizofrenię, to jest 60% szans, że ich dzieci będą zupełnie zdrowe.

3.3. Niespecyficzne przyczyny schizofrenii

Wśród pozostałych czynników ryzyka zachorowania na schizofrenię wymienia się:

Wśród czynników zewnętrznych wpływających na ryzyko zachorowania na zaburzenia schizofreniczne wymienia się zarażenie wirusem grypy przez matkę w czasie ciąży. Badany jest również wpływ braku tlenu podczas porodu na możliwość zachorowania na schizofrenię. W dorosłym życiu stres może wywoływać chorobę, nie jest to jednak przyczyną schizofrenii. Dotychczas nie udowodniono również, czy branie narkotyków ma wpływ na wzrost ryzyka schizofrenii, chociaż ostatnie badania wykazują, że narkotyki mogą sprzyjać wywołaniu choroby. W przypadku schizofrenii należy zatem mówić o przyczynach wieloczynnikowych.

Komentarze (20)
~Tomek234
~Tomek234

Wszystko to są bajdy , odporność człowieka psychiczna nie jest uwarunkowana żadnym jego DNA tylko ilością dostępnych sumplementów w organizmie , i jeżeli zaczyna brakować w nim podstawowych witamin typu C , B complex , E to zaczyna się pojawiać depresja a organizm aby wyrownac sobie ich poziom zaczyna zasysać węglowodany , aby zachować jako takie zdrowie psychiczne najpierw należy o siebie zadbać i przestać wydawac kase na studia czy na nowy samochod a zacząć od siebie od zakupu multiwitamin typu Pluszcz naprzyklad z witaminą C , albo inne vitamin MIX firmy lemon pharma , dobry jest tez cynk na wszelkiego rodzaju zaburzenia psychiczne , ponadto zaburzenia mogą wskazywać na istnienie niedotlenienia mózgu , może ono być spowodowane brakiem suplementow , organizm aby zachować w dobrym stanie zyly i hormony nie oszukujmy się wymaga wspomagania się suplementacją jeżeli ktoś siedzi po nocach przed komputerem albo ma stres w pracy lub ciężkie studia albo chorych nerwowo rodzicow to musi brac non stop i przyjmować suplemementy . Wedlug mnie psychiatria to dzielo tych samych lekarzy którzy stworzyli obozy zagłady , gdyż nie można jednoznacznie potwierdzić ze ktoś jest chory na ich choroby kto zwyczajnie ma slabe wlosy albo wcale ich nie ma z uwagi na silne stresy . Odbudowa tkanek i naczyń w mózgu po silnych stresach jednoznacznie organizm się o nią upomni jeżeli zaczniemy przyjmować suplementy , i nie bierzcie chemii typu Rispolept i inne dziadostwa .

Odpowiedz
~PrawdaBoli
~PrawdaBoli

@~zrospaczona: zupełnie jak bym czytał o ojcu. Matka na każdym kroku go zdradza, dzieci nie jego, jest agresywny( nigdy nie chciałem uderzyć ojca ale w tym przypadku to nie możliwe), do domu żadnego że znajomych nie zapraszam bo jeden na wejściu usłyszał czy go coś nie łączy z moją matka, każdy sąsiad który się przywita to kochanek... Nie będę się tu rozpisywał bo za dużo tego jest. Nie popełnij błędu jak moja matka, która myślała, że będzie lepiej. Uwierz mi szkoda życia twojego i dzieci. Męczę się z ojcem od urodzenia i od kat pamiętam słyszałem tylko że matka to szma.., kur.. Itd. Także nie łudź się, że będzie lepiej bo w związku ze schizofrenikiem nie ma przyszłości.

Odpowiedz
~Artur
~Artur

@~zrospaczona: kupuj mu viagrę, zacznie znowu uprawiać z Tobą seks dowartościuje się jak facet, jego postępowanie wynika ze strachu i bezradności, boi się ze Cię straci i jednocześnie wie ze już nie może Ciebie zadowolić, słaby i wystraszony człowiek. Zapisz go na terapię albo zgłoś na policję bo kiedyś udusi Cie poduszką albo wbije Ci nóż w plecy

Odpowiedz
~bezradna
~bezradna

Jakbym czytała o córce. Obecnie bez leków, bo lekarz stwierdził że to była psychoza po marihuanie/ ponad dwa lata temu/. Skąd teraz te wszystkie objawy skoro nic nie zażywa? Pracowała, skończyła studia, ale poczuła bezsens życia i odechciało jej się egzystencji... . Dobrze, że skończyła w szpitalu a nie na cmentarzu. Zycie to nie bajka, a szkoda.

Odpowiedz
~pogo
~pogo

@~zrospaczona: To może być również zespół Otella. Niestety, jedynym leczeniem jest psychoterapia. Na Pani miejscu wyprowadziłabym się. A czy wasze dzieci wiedzą, co się dzieje? Jeśli nie, to powinny się dowiedzieć.

Odpowiedz
~maria
~maria

@~zib: nie prawda sama oglądałam kiedyś wywiad z księdzem egzorcystą, który mówił,że wyraznie odróżnia się chorobę psychiczną od tzw opętania przez złe duchy. Ow ksiądz mówił, że co jakiś czas telefonuje do niego pewna chora osoba skarżąc się, że widzi diabły na co egzorcysta mu odpowiada czy brał leki chory odpowiada, że nie po czym ksiądz znów pyta czy kiedy stosuje leki widzi demony chory odpowiada,że nie. Więc czytelniku nie masz racji, a jesteś święcie przekonany, że tylko Ty masz rację i jesteś mądrzejszy od lekarzy, księży i wszystkich. A skoro piszesz, że 99% to szykanowania złych duchów to w takim razie pytam się co według czytelnika oznacza ten 1% czyżby jednak istniały choroby psychiczne?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Schizofrenia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Schizofrenia
Schizofrenia

Epizod psychotyczny

(...) każdego wystąpienia halucynacji za świadectwo schizofrenii. Halucynacje mogą także występować przy innych niż schizofrenia ... , zdezorganizowanej mowy itp. Zabieg taki ma na celu jak najwcześniejsze wykrywanie poważnych chorób psychicznych, jaką jest schizofrenia ... . Tak jak wspomniano powyżej dziś osoba dotknięta schizofrenią, może całkiem normalnie funkcjonować i często nie jest już osobą wykluczoną ... schizofrenia to nie tylko halucynacje i urojenia ale także i objawy negatywne jak utrata napędu, zainteresowań, zamknięcie się w...

Schizofrenia

Rodzaje schizofrenii

Schizofrenia, wbrew potocznemu rozumieniu tego zaburzenia psychicznego, nie ogranicza się jedynie do występowania omamów ... schizofreniczna i jak rozpoznać każdy z jej rodzajów? Spis treści Co to jest schizofrenia? Termin „schizofrenia" nie jest pojęciem ... zachowań ustabilizowanego społeczeństwa. Schizofrenia nie jest precyzyjnie zdefiniowana. Psychiatrzy uważają jednak to pojęcie za bardzo użyteczne w praktyce klinicznej. Schizofrenia to zaburzenie myślenia, w którym umiejętność rozpoznawania...

Schizofrenia

Zespół urojeniowy

(...) urojeniowe należy różnicować z osobowością paranoiczną, ze schizofrenią (szczególnie paranoidalną) oraz zespołem...

Schizofrenia

Schizofrenia rezydualna

Schizofrenia rezydualna została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F20 ... różnicować ze schizofrenią prostą (simplex), w przebiegu której również pojawiają się objawy negatywne, ale rozwijają się od początku ... schizofrenii należy do późnych i przewlekłych etapów rozwoju zaburzeń schizofrenicznych. Objawy schizofrenii rezydualnej Schizofrenia ... schizofrenii rezydualnej tkwi przede wszystkim w niezdolności pacjenta do adaptacji do otoczenia. Mimo że schizofrenia...

Schizofrenia

Schizofrenia przewlekła

Schizofrenia to przewlekłe zaburzenie psychiczne z tendencją do nawrotów. Pojawia się dość wcześnie, w okresie dojrzewania. Zazwyczaj schizofrenia rozwija się czteroetapowo – ostry epizod schizofreniczny, remisja objawów, nawrót choroby i faza późnej ... wyróżniają także schizofrenię przewlekłą. Schizofrenia przewlekła a schizofrenia ostra Pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii można ... i długości utrzymywania się objawów. Czym charakteryzują się schizofrenia ostra i schizofrenia...

Schizofrenia

Leczenie schizofrenii

(...) schizofrenia współwystępuje z problemami w zakresie samooceny i trudnościami w komunikacji, na co oczywiście leki psychotropowe ... , a nie wykluczać go poza margines społeczny, wyposażając w etykietę „ten inny".Birchwood M., Jackson Ch., Schizofrenia. Modele...

Schizofrenia

Schizofrenia a rodzina

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym o charakterze wielowymiarowym. Ze względu na rozległość i intensywność ... . Jakie związki daje się zaobserwować na linii schizofrenia-rodzina? Rodzina a powstawanie schizofrenii Koncepcja ... , psychotycznych urojeń i omamów. Schizofrenia a dysfunkcje komunikacji w rodzinie Patologię w rodzinach osób z rozpoznaniem ... w takim środowisku rodzinnym. Osoby ze schizofrenią przebywające w domach, gdzie atmosfera nasycona jest wrogością i...

Schizofrenia

Schizofrenia katatoniczna

Schizofrenia należy do grupy zaburzeń psychotycznych. Nie ma jednak jednorodnej postaci schizofrenii. Wyróżnia się ... albo schizofrenię katatoniczną. Schizofrenia katatoniczna jako oddzielna jednostka chorobowa została ujęta w Międzynarodowej Klasyfikacji ... . Na czym polega katatonia i jak objawia się schizofrenia katatoniczna? Co to jest katatonia? Termin „katatonii" odnosi się ... . Schizofrenia katatoniczna pojawia się nagle. W przypadku pobudzenia jednostka wydaje się niezwykle podniecona, wręcz dzika,...

Schizofrenia

Schizofrenia hebefreniczna

(...) Schizofrenia hebefreniczna rozwija się dosyć wcześnie, bo w okresie adolescencji. Objawy schizofrenii hebefrenicznej Schizofrenia ... zaznaczoną wrażliwością na bodźce wewnętrzne i uderzającym brakiem wrażliwości na bodźce z zewnątrz. Schizofrenia zdezorganizowana ... „zesztywniały" albo że w nocy usunięto mu mózg. Czasami irracjonalne myśli pacjentów ze schizofrenią hebefreniczną przybierają charakter ... ze środowiska społecznego. Hebefrenia Schizofrenia hebefreniczna to skrajna postać dezorganizacji zachowania człowieka.

Schizofrenia

Zdrowe kwasy tłuszczowe chronią przed objawami schizofrenii

Zdrowe kwasy tłuszczowe chronią przed objawami schizofrenii

(...) związanych z rozwojem choroby psychicznej. Według wyników badań, u osób, które zmagały się w przeszłości ze schizofrenią, objawy ... . Po drugiej stronie lustra... czyli czym jest schizofrenia? Schizofrenia to choroba, która najczęściej rozwija się w okresie ... kwasy może być wiązana z wieloma zaburzeniami psychicznymi, w tym z depresją i schizofrenią. Pomimo przedstawionych...