Trwa ładowanie...

Przywrotnik pospolity- właściwości lecznicze, zastosowanie, napar z przywrotnika

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
30.03.2021 12:29
Przywrotnik pospolity (łac. Alchemilla vulgaris) to prosta w uprawie roślina wieloletnia należąca do rodziny różowatych.
Przywrotnik pospolity (łac. Alchemilla vulgaris) to prosta w uprawie roślina wieloletnia należąca do rodziny różowatych. (Gettyimages)

Przywrotnik pospolity (łac. Alchemilla vulgaris) to prosta w uprawie roślina wieloletnia należąca do rodziny różowatych. Inne nazwy przywrotnika pospolitego to nawrotnik, gwiazdosz, gojnik i lwia łapa. Roślina już setki lat temu znalazła zastosowanie w medycynie naturalnej. Jakie właściwości lecznicze wykazuje? Jak przygotować napar z przywrotnika pospolitego?

spis treści

1. Przywrotnik pospolity – co to jest?

Przywrotnik pospolity (łac. Alchemilla vulgaris) jest gatunkiem rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Alternatywne nazwy przywrotnika pospolitego to gojnik, lwia łapa, nawrotnik lub gwiazdosz. Roślina występuje zazwyczaj na terenach wilgotnych, w zaroślach, zagajnikach, obrzeżach lasów, a także pastwiskach. Zakwita od maja do września. Posiada balsamiczny zapach oraz cierpki, nieco słodki smak. Nawrotnik występuje na terenach niemal całej Europy. Rośnie też w Azji i Ameryce Północnej. Kwiaty rośliny są koloru żółtozielonego.

Zobacz także:

2. Przywrotnik pospolity – właściwości lecznicze

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Przywrotnik pospolity wykazuje szereg właściwości leczniczych. Zawarte w roślinie garbniki działają ściągająco, przeciwzapalnie, rozkurczowo i moczopędnie. Dodatkowo, zapobiegają krwotokom i wpływają pozytywnie na nasz układ pokarmowy.

W składzie przywrotnika pospolitego znaleźć możemy: składniki mineralne, witaminę C, związki flawonowe, fitosterole, kwas taninowy, saponiny, luteinę, kwas elagowy, kwas galusowy, kwas chinowy, kwas kumarowy, krzemionkę, żywice, gorycze i ubichinon.

Roślina polecana jest w szczególności kobietom. Nawrotnik zmniejsza obfite miesiączki, łagodzi bóle menstruacyjne, działa też regulująco na cykl miesiączkowy. Dodatkowo, łagodzi objawy przekwitania.

Przywrotnik pospolity można stosować w postaci nasiadówek. Roślina działa przeciwświądowo i przeciwbakteryjnie. Łagodzi objawy stanów zapalnych pochwy. Dodatkowo, działa stymulująco na pracę mięśni, dlatego polecana jest osobom, które borykają się z nietrzymaniem moczu. Może być stosowana przez pacjentów z przepukliną i uszkodzeniem mięśni. Nawrotnik działa wzmacniająco na serce.

Płukanki na bazie przywrotnika pospolitego działają łagodząco i bakteriobójczo. Niwelują stany zapalne. Polecane są pacjentom po ekstrakcji zębów, z zapaleniem krtani, bólem gardła. Roślina może być stosowana jako środek wspomagający przy następujących dolegliwościach: wzdęciach, biegunce, nadkwasocie, nieżycie żołądka.

3. Zastosowanie przywrotnika pospolitego

Przywrotnik pospolity znajduje swoje zastosowanie w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. W sprzedaży znajdziemy wiele produktów zawierających Alchemilla vulgaris, między innymi: tabletki, soki, herbaty, toniki, kremy.

Kosmetyki na bazie przywrotnika pospolitego mają pozytywny wpływ na skórę. Przyspieszają gojenie blizn i ran, niwelują przebarwienia, a także poprawiają elastyczność cery.

4. Jak przygotować napar z przywrotnika pospolitego?

Napar z przywrotnika pospolitego zawiera mnóstwo cennych składników mineralnych. Jak możemy go przygotować? Wystarczy zalać czubatą łyżkę ziół szklanką wrzątku, a następnie zaparzać pod przykryciem przez kwadrans. Napój przyspiesza przemianę materii, niweluje zaburzenia trawienne, pobudza apetyt.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze