Trwa ładowanie...

Psychologia koloru

Avatar placeholder
20.12.2019 14:39
Psychologia koloru
Psychologia koloru

Czy zdarza ci się odczuwać niepokój w żółtym pomieszczeniu? Czy kolor niebieski sprawia, że jesteś spokojna i zrelaksowana? Jeśli tak, nie jesteś odosobniona. Kolor ma bowiem ogromny wpływ na nasze samopoczucie i uczucia. Barwy mogą służyć jako narzędzie komunikacji oraz oznaka nastroju. Odpowiednio dobrane kolory wpływają na nastrój i wywołują reakcje fizjologiczne. Niektóre barwy mogą podwyższyć ciśnienie krwi, pobudzić przemianę materiii zmęczyć oczy.

spis treści

1. Kolory a uczucia

Postrzeganie kolorów i uczucia związane z poszczególnymi barwami są w dużej mierze sprawą indywidualną. Często skojarzenia z kolorami są uwarunkowane własnymi doświadczeniami lub kulturą. O ile biały kolor w krajach zachodnich uchodzi za symbol czystości i niewinności, w wielu krajach wschodnich jest oznaką żałoby. Zasadne staje się pytanie: dlaczego kolory są tak ważną siłą w życiu człowieka? Jaki wpływ mają na nasze ciało i umysł?

Specjaliści są zgodni, że o ile nasze postrzeganie kolorów jest w pewnym stopniu subiektywne, istnieją uniwersalne zastosowania niektórych kolorów. Czerwony, żółty i pomarańczowy to kolory uchodzące za „ciepłe”. Mogą one wywoływać wiele różnych emocji: od poczucia ciepła i wygody, do złości oraz wrogości. Z kolei niebieski, fioletowy oraz zielony należą do kolorów „zimnych”. Ich widok przywołuje uczucie spokoju, smutku oraz obojętności.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Już starożytni Egipcjanie i Chińczycy stosowali chromoterapię, czyli terapię kolorem. Chromoterapia jest znana również pod nazwą koloroterapii i do dziś jest stosowana w medycynie naturalnej. Większość psychologów podchodzi jednak krytycznie do psychologii koloru i wpływu barw na samopoczucie. Badania wykazały, że w wielu przypadkach zmiana nastroju na skutek zastosowania poszczególnych barw jest jedynie tymczasowa. Przeprowadzone testy dowiodły jednak, że niektóre kolory mają wpływ na nasze wyniki. Studenci, którzy przed egzaminem mieli kontakt z kolorem czerwonym, uzyskiwali gorsze rezultaty. Czerwony kolor poprawia jednak szybkość reakcji i siłę, co może być przydatne na przykład podczas zawodów sportowych.

2. Zastosowania chromoterapii

Zgodnie z wytycznymi koloroterapii kolory są w stanie wpłynąć na wiele aspektów naszego życia, między innymi na nastrój, stan umysłu i poziom energii. Według ajurwedy, każdy kolor jest związany z jedną z siedmiu czakr. Czakry to inaczej centra energii w ciele człowieka. Jeśli dana czakra jest osłabiona lub pozbawiona równowagi, konkretny kolor ma za zadanie wzmocnić ją.

Czerwony kolor wiąże się z czakrą podstawy oraz kręgosłupa, bioder i nóg. Według chromoterapii, czerwień pobudza i zwiększa energię ciała, wzmacnia siłę woli, poprawia krążenie, usuwa przekrwienie i jest związana z seksualnością człowieka. Zbyt duża ilość koloru czerwonego w otoczeniu może nadmiernie stymulować układ nerwowy, a nawet powodować złość i agresję.

Ciepłym kolorem jest również pomarańczowy. Stosuje się go do podnoszenia poziomu energii i leczenia płuc. Pomarańczowy ma za zadanie wywoływać radość i sprzyjać kontaktom towarzyskim oraz optymistycznemu podejściu do życia. W rezultacie kolor ten jest przydatny w depresji i smutku. Pomarańczowy jest związany z czakrą krzyżową i korzystnie wpływa na nerki, układ moczowy i organy płciowe. Nadmiar tego koloru może być jednak równoznaczny z uczuciem zmęczenia, dezorientacją i pesymizmem.

Kolejny ciepły kolor – żółty, uchodzi za przydatny w pobudzaniu nerwów i oczyszczaniu ciała. Jest on związany z czakrą splotu słonecznego. Brak równowagi w tej czakrze jest podobno równoznaczny z uczuciem strachu, dezorientacji, brakiem determinacji i siły. Nadmiar koloru żółtego wpływa na trudności z koncentracją i powoduje nadaktywność.

Dla kontrastu, kolor zielony pomaga osiągnąć równowagę emocjonalną i spokój. Kolor ten jest związany z czakrą serca i pomaga radzić sobie z problemami emocjonalnymi.

Uspokajające działanie ma również kolor niebieski, powiązany z czakrą gardła. Zwolennicy terapii kolorem przekonują, że niebieski łagodzi choroby i uśmierza ból, a kolor indygo pomaga zwalczyć problemy skórne.

Indygo jest podporządkowany czakrze trzeciego oka i ma związek z oczami i dolną częścią głowy. Podobno kolor indygo wzmacnia intuicję, układ chłonny oraz układ odpornościowy, a także oczyszcza ciało.

Kolor fioletowy odpowiada czakrze korony. Ma za zadanie wspomagać duchowość, mądrość, intuicję, koncentrację i siłę umysłu. Zbyt duże jego ilości mogą powodować pychę i arogancję.

Mimo iż kolory są nieodłącznym elementem życia człowieka, nie należy spodziewać się, że wyleczą jakiekolwiek choroby i dolegliwości. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, zamiast malować ściany w pokoju na konkretny kolor, pójdź do lekarza. Terapia kolorem powinna być traktowana jedynie jako ciekawostka lub niegroźne hobby. W żadnym wypadku nie jest w stanie zastąpić prawdziwego leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze