Psychoza alkoholowa - rodzaje, objawy, wpływ na otoczenie
Psychoza alkoholowa może być jedną z wielu konsekwencji alkoholizmu. Istnieją różne jej rodzaje, a przykładem może być psychoza Korsakowa. Co charakteryzuje psychozę alkoholową i jakie są jej główne objawy? Jak ten problem zdrowotny wpływa na życie pacjenta i jego otoczenie?
- 1. Czym jest psychoza alkoholowa?
- 2. Co charakteryzuje psychozę alkoholową i jakie są jej główne objawy?
- 3. Rodzaje psychoz alkoholowych
- 3.1. Ostra psychoza alkoholowa (delirium tremens)
- 3.2. Alkoholowy obłęd zazdrości (zespół Otella)
- 3.3. Alkoholowa psychoza Korsakowa
- 4. Jak psychoza alkoholowa wpływa na życie pacjenta i jego otoczenie?
1. Czym jest psychoza alkoholowa?
Psychoza alkoholowa jest poważną chorobą psychiczną, powstającą w wyniku nadużywania alkoholu. Wyróżnia się wiele psychoz alkoholowych, np. psychozę Korsakowa, alkoholowy obłęd zazdrości (zespół Otella) czy delirium tremens.
Wiele z tych zaburzeń powstaje u osób nadużywających czy uzależnionych , które zaprzestały okresowo picia albo zredukowały ilość przyjmowanych napojów alkoholowych. Wówczas objawy psychoz alkoholowych nakładają się na objawy odstawienne.
2. Co charakteryzuje psychozę alkoholową i jakie są jej główne objawy?
Psychoza alkoholowa może manifestować się:
- urojeniami słuchowymi,
- zaburzeniami pamięci,
- majaczeniem alkoholowym,
- padaczką alkoholową,
- zaburzeniami orientacji allopsychicznej,
- halucynacjami wzrokowymi,
- skrajnymi zmianami nastroju, od euforii po stany depresyjne,
- niepokojem psychoruchowym,
- ciężkimi zaburzeniami zdolności spostrzegania i przypominania,
- zaburzeniami snu.
3. Rodzaje psychoz alkoholowych
3.1. Ostra psychoza alkoholowa (delirium tremens)
Delirium tremens, określane również mianem majaczenia alkoholowego lub ostrej psychozy alkoholowej to najczęściej występująca u osób nadużywających alkohol psychoza. Występuje po nagłym odstawieniu alkoholu i zazwyczaj trwa 2-3 dni. Objawy delirium tremens obejmują: brak orientacji czasoprzestrzennej, halucynacje optyczne, słuchowe i dotykowe, lęk, niepokój, bezsenność, zaburzenia świadomości, silne pocenie się.
U zdecydowanej części pacjentów występuje mikropsja, zjawisko widzenia przedmiotów odmiennej od realnej wielkości, pomniejszenie wszystkich przedmiotów. Pacjenci próbują w tym czasie uciekać z placówek leczniczych. Objawom zwykle towarzyszą wysoka gorączka oraz zaburzenia związane z gospodarką wodno-elektrolitową. W trakcie majaczenia alkoholowego mogą pojawić się urojenia oniryczne, które przypominają wrażenia zmysłowe podczas snu.
W trakcie halucynozy pasożytniczej dana osoba może odczuwać, że chodzą po nim chrząszcze, pszczoły, muchy czy inne insekty. W trakcie delirium tremens pacjentowi można zasugerować nieistniejące obrazy. Pod wpływem sugestii lekarza czy domownika będzie „odczytywał” niezapisanej kartki papieru. To właśnie objaw Reichardta, nazywany także objawem „czystej kartki”. Częstym zjawiskiem, które obserwuje się podczas ostrej psychozy alkoholowej jest także objaw Aschaffenburga. Co on oznacza? Pod wpływem sugestii specjalisty pacjent będzie rozmawiał przez wyłączony telefon.
3.2. Alkoholowy obłęd zazdrości (zespół Otella)
Alkoholowy obłęd zazdrości, nazywany także zespołem Otella lub szałową zazdrością alkoholową przejawia się głównie u mężczyzn nadużywających po 40 roku życia, niemniej może wystąpić również u kobiet. Osoba, która regularnie pije alkohol staje się podejrzliwa wobec swojego partnera.
Zespół Otella zwykle ma ścisły związek z impotencją płciową, kompleksem niższości, odrzuceniem ze strony partnerki lub partnera. Za zaburzenia erekcji mężczyzna może obwiniać wówczas „niewierną” w jego opinii żonę czy konkubinę. Pacjent regularnie sięgający po napoje alkoholowe może śledzić partnerkę, robić jej tzw. sceny zazdrości.
3.3. Alkoholowa psychoza Korsakowa
Alkoholowa psychoza Korsakowa powoduje u chorego poważne zaburzenia zdolności spostrzegania i przypominania. Osoba cierpiąca na tę psychozę może mieć trudności z funkcjonowaniem w czasie, może nie pamiętać, co się działo w poprzednich minutach, a luki te mogą być wypełnione przez konfabulacje. Uzależniony może nie rozpoznawać twarzy osób z najbliższego otoczenia lub sugerować, że zna się z osobami, których nigdy dotąd nie widział.
U niektórych osób uzależnionych od alkoholu występuje wraz ze stanem zapalnym nerwów obwodowych dolnych kończyn. Istotne znaczenie dla rozwoju choroby ma niedobór witamin z grupy B.
4. Jak psychoza alkoholowa wpływa na życie pacjenta i jego otoczenie?
Dla samego uzależnionego psychoza alkoholowa może być przerażającym i przytłaczającym doświadczeniem. Halucynacje i urojenia mogą wywoływać strach i dezorientację, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Czasami psychozy alkoholowe przypominają obrazem klinicznym zaburzenia schizofreniczne.
Ponadto, zmiany nastroju, które często towarzyszą psychozie alkoholowej, mogą prowadzić do impulsywnego i niebezpiecznego zachowania, zwiększając ryzyko samookaleczenia lub prób samobójczych. Osoby te często doświadczają także wstydu, winy i poczucia izolacji, co pogłębia problem i utrudnia podjęcie prób leczenia.
Dla rodzin i bliskich osoby dotkniętej psychozą alkoholową, życie może stać się niepewne i stresujące. Często są świadkami niestabilnego zachowania pacjenta, co wywołuje lęk i niepokój. Konieczność ciągłej troski i nadzoru nad osobą chorym może prowadzić do wyczerpania emocjonalnego i fizycznego.
Dodatkowo, napięcia w rodzinie mogą wzrastać z powodu trudności w komunikacji i braku zrozumienia natury choroby. Rodziny często także doświadczają silnego poczucia winy, zastanawiając się, czy mogły zrobić coś, aby zapobiec rozwojowi psychozy alkoholowej u swojego bliskiego.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.