Trwa ładowanie...

Puste jajo płodowe - przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
23.09.2021 14:52
Puste jajo płodowe to stan, do którego dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, lecz nie rozwija w embrion
Puste jajo płodowe to stan, do którego dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, lecz nie rozwija w embrion (AdobeStock)

Puste jajo płodowe to stan, do którego dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, lecz nie rozwija w embrion. Puste jajo płodowe jest główną przyczyną wczesnych poronień. Często dochodzi do nich na tak wczesnym etapie, że kobieta nie wie nawet, że zaszła w ciążę. Puste jajo płodowe jest powodem 2/3 poronień w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to bardzo częsta patologia ciąży. Zdarza się, że organizm usuwa nieprawidłową ciążę, zanim jeszcze kobieta zacznie ją podejrzewać.

spis treści

1. Puste jajo płodowe - przyczyny

Po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy. Zarodek pojawia się około 5-6 tygodnia ciąży. Mniej więcej w tym momencie pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się embrion, ma około 18 milimetrów szerokości. W przypadku pustego jaja płodowego pęcherzyk ciążowy formuje się i rośnie, lecz zarodek się nie rozwija.

Do ciąży bezzarodkowej dochodzi zazwyczaj w wyniku zaburzeń chromosomalnych, których przyczyną jest zła jakość nasienia bądź komórki jajowej. Puste jajo płodowe może się także pojawić w odpowiedzi na nieprawidłowe podziały zapłodnionej komórki. W takiej sytuacji organizm kobiety wykrywa nieprawidłowość i kończy ciążę, gdyż nieprawidłowe chromosomy uniemożliwiłyby rozwój zdrowego dziecka. Bardzo rzadko zdarza się, że to kobieta i jej zachowanie to przyczyna powstania pustego jaja płodowego. Prawie zawsze jest to niezależne od niej.

2. Puste jajo płodowe - objawy i leczenie

Zobacz film: "#dziejesięnazywo: Czym są badania prenatalne?"

Mimo braku zarodka w pęcherzyku ciążowym, kobieta może doświadczać objawów ciąży. W przypadku pustego jaja płodowego, hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, może być wykryta w moczu podczas przeprowadzania testu ciążowego. Kobieta może również zauważyć brak miesiączki. W konsekwencji ciąży bezzarodkowej pojawiają się również objawy poronienia, czyli:

W przypadku pustego jaja płodowego, kobieta, która pragnie założyć rodzinę myśli, że udało jej się zajść w ciążę. Potwierdza ją test ciążowy, a poziom hormonów ciążowych sprawia, że łożysko wciąż się rozwija, nawet mimo braku dziecka. Dopiero badanie USG będące naturalnym następstwem pozytywnego wyniku testu ciążowego potwierdza ciążę bezzarodkową. W tej sytuacji kobieta ma kilka dostępnych opcji dalszego postępowania.

Rozwój zarodkowy człowieka (prezentacja edukacyjna)
Rozwój zarodkowy człowieka (prezentacja edukacyjna) [9 zdjęć]

Od jaja do embrionu Ruchliwe plemniki zawarte w nasieniu mężczyzny wędrują drogami rodnymi kobiety

zobacz galerię

Może poczekać na poronienie samoistne, może zastosować leki, które to wywołają bądź może zdecydować się na zabieg usunięcia pustego jaja płodowego. W każdym przypadku warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Zazwyczaj zaleca się, aby kobieta poczekała, aż jej organizm sam sobie poradzi z pustym jajem płodowym. Bywa jednak, że kobieta chce je chirurgicznie usunąć, aby sprawdzić, co było przyczyną patologii. Dzięki temu pary, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, mogą się dowiedzieć, co jest przyczyną niepowodzenia.

Po usunięciu pustego jaja płodowego lekarz może zalecić wstrzymanie się na czas od jednego do trzech cyklów miesiączkowych z podjęciem próby zajścia w ciążę. U większości kobiet ciąża bezzarodkowa pojawia się tylko raz w życiu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze