Puste jajo płodowe

Puste jajo płodowe to stan, do którego dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy, lecz nie rozwija w embrion. Puste jajo płodowe jest główną przyczyną wczesnych poronień. Często dochodzi do nich na tak wczesnym etapie, że kobieta nie wie nawet, że zaszła w ciążę. Puste jajo płodowe jest powodem 2/3 poronień w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to bardzo częsta patologia ciąży. Zdarza się, że organizm usuwa nieprawidłową ciążę, zanim jeszcze kobieta zacznie ją podejrzewać.

Polecane wideo:

1. Przyczyny pustego jaja płodowego

Po zapłodnieniu komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy. Zarodek pojawia się około 5-6 tygodnia ciąży. Mniej więcej w tym momencie pęcherzyk ciążowy, w którym rozwija się embrion, ma około 18 milimetrów szerokości. W przypadku pustego jaja płodowego pęcherzyk ciążowy formuje się i rośnie, lecz zarodek się nie rozwija.

Do ciąży bezzarodkowej dochodzi zazwyczaj w wyniku zaburzeń chromosomalnych, których przyczyną jest zła jakość nasienia bądź komórki jajowej. Puste jajo płodowe może się także pojawić w odpowiedzi na nieprawidłowe podziały zapłodnionej komórki. W takiej sytuacji organizm kobiety wykrywa nieprawidłowość i kończy ciążę, gdyż nieprawidłowe chromosomy uniemożliwiłyby rozwój zdrowego dziecka. Bardzo rzadko zdarza się, że to kobieta i jej zachowanie stają się przyczyną powstania pustego jaja płodowego. Prawie zawsze jest to niezależne od niej.

2. Objawy i leczenie pustego jaja płodowego

Mimo braku zarodka w pęcherzyku ciążowym, kobieta może doświadczać objawów ciąży. W przypadku pustego jaja płodowego, hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa, może być wykryta w moczu podczas przeprowadzania testu ciążowego. Kobieta może również zauważyć brak miesiączki. W konsekwencji ciąży bezzarodkowej pojawiają się również objawy poronienia, czyli:

W przypadku pustego jaja płodowego, kobieta, która pragnie założyć rodzinę myśli, że udało jej się zajść w ciążę. Potwierdza ją test ciążowy, a poziom hormonów ciążowych sprawia, że łożysko wciąż się rozwija, nawet mimo braku dziecka. Dopiero badanie USG będące naturalnym następstwem pozytywnego wyniku testu ciążowego potwierdza ciążę bezzarodkową. W tej sytuacji kobieta ma kilka dostępnych opcji dalszego postępowania. Może poczekać na poronienie samoistne, może zastosować leki, które to wywołają bądź może się poddać zabiegowi usunięcia pustego jaja płodowego. W każdym przypadku warto skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Zazwyczaj zaleca się, aby kobieta poczekała, aż jej organizm sam sobie poradzi z pustym jajem płodowym. Bywa jednak, że kobieta chce je chirurgicznie usunąć, aby sprawdzić, co było przyczyną patologii. Dzięki temu pary, które od dłuższego czasu starają się o dziecko, mogą się dowiedzieć, co jest przyczyną niepowodzenia.

Po usunięciu pustego jaja płodowego lekarz może zalecić wstrzymanie się na czas od jednego do trzech cyklów miesiączkowych z podjęciem próby zajścia w ciążę. U większości kobiet ciąża bezzarodkowa pojawia się tylko raz w życiu.

Komentarze (1)
~Mala
~Mala

Witam. Ostatnia msc 18.10. test ciążowy pozytywny ale kreski blade wiec umowilam się na usg do ginekologa. Pojechałam licząc ze zobaczę moje małe szczęście jednak coś poszło nie tak. Na usg był pecherzyk ale nie widać zarodka. Strach e oczach, wszystko zaczęło się we mnie trzasc bo jak to? wyszło ze 6tydz +1 dzień wyłączając od msc ale mam takie nieregularne ze owolucja mogła się przesunąć. Za tydzień mam kolejne usg czy mogę jeszcze zobaczyć to na co czekam?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Puste jajo płodowe
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Puste jajo płodowe
Parapsychologia

Rodzaje medytacji

Rodzaje medytacji

Do medytacji niezbędne są nam spokój, puste pomieszczenie i poduszka. Należy wybrać czas i miejsce, które zapewnią odpowiednie warunki.

Diety odchudzające

Smaczne przekąski dla najmłodszych

Smaczne przekąski dla najmłodszych

Aby podjadanie nie skończyło się nadwagą lub otyłością, warto zadbać, by puste kalorie zastąpić wartościowymi produktami.

Dieta przyszłej mamy

Czego należy unikać w ciąży?

Czego należy unikać w ciąży?

organizmowi matki i dziecka. To puste kalorie, których najlepiej unikać. Tłuszcze zwierzęce należy ograniczyć w czasie ciąży, ale nie całkowicie

Ciąża

Poronienie

jaja płodowego. Do owych anomalii zaliczymy zaburzenia w ilości chromosomów, a także w ich budowie. Zdarza się, że jajo płodowe jest puste. Czasami (...) jednoczasowe występuje w ciągu...

Sól

Nietypowe zastosowania soli

Nietypowe zastosowania soli

następnie umieść w niej jajko. Świeże jajo powinno zatonąć, starsze będzie się unosić. Warto również wiedzieć, że sól podnosi temperaturę wrzącej wody

Zasady pielęgnacji włosów

Maseczki na włosy, które zrobisz sama

Maseczki na włosy, które zrobisz sama

całe jajo, żółtka bądź białko w miseczce i nałóż je na powierzchnię włosów na ok. 20 minut. Następnie opłucz włosy chłodną wodą i umyj szamponem.Lotion