Rak prostaty – najważniejsze informacje

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Niestety często bywa lekceważony, a tylko wczesne rozpoznanie daje szanse na wyleczenie. W Polsce w 2005 roku raka prostaty wykryto u 7000 mężczyzn, 3600 z nich zmarło.

Przyczyny raka prostaty

Prostata to gruczoł krokowy nazywany również sterczem, który należy do męskich narządów płciowych. Jest położony blisko pęcherza moczowego i otacza odcinek cewki moczowej, dlatego dolegliwości związane z rakiem prostaty dotyczą oddawania moczu. Istnieją trzy typy chorób prostaty: zapalenie ostre lub przewlekłe, łagodny rozrost i nowotwór złośliwy prostaty. Nowotwór prostaty najczęściej pojawia się u mężczyzn, u których krewni pierwszego stopnia (ojciec lub brat) cierpieli na ten nowotwór. Ryzyko wzrasta w zależności od liczby krewnych chorujących na raka prostaty. Rak prostaty rozwija się powoli, przez około 10 lat kształtuje się guz, a przez 4 lata podwaja się liczba komórek nowotworowych. Na początku rak prostaty obejmuje gruczoł krokowy, z czasem tworzy przerzuty w węzłach chłonnych i kościach.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Diagnostyka raka prostaty

Komórki nabłonkowe prostaty produkują glikoproteinę PSA. Jeżeli w organizmie dochodzi do wzrostu PSA w surowicy, podejrzewa się nowotwór. Jednak nie zawsze wzrost ten jest związany z rakiem, przyczynia się do niego m.in. objętość gruczołu krokowego, zapalenie stercza lub uraz mechaniczny. Rak prostaty zostaje rozpoznany na podstawie biopsji. Trzeba ją wykonać gdy:

  • u pacjenta jest podwyższone stężenie PSA,
  • zmiany w prostacie zostały wykryte przez ultrasonografię przezodbytniczą,
  • podczas badania per rectum w prostacie wykryto nieprawidłowości.

Biopsja nie tylko wykrywa raka, ale określa jego rozległość i stopień złośliwości.

Leczenie raka prostaty

Jeżeli rak prostaty został wykryty we wczesnej fazie, można go całkowicie wyeliminować. Jedną z metod jest operacja, która polega na całkowitym wycięciu prostaty, pęcherzyków nasiennych i węzłów chłonnych miednicy. Leczenie raka prostaty może się także wiązać z radykalnym napromieniowaniem stercza z pól zewnętrznych. Stosuje się także radioterapię, do gruczołu krokowego wprowadza się radioizotop. Jeśli nowotwór prostaty wychodzi poza gruczoł, nie można go całkowicie usunąć. Wtedy pacjent poddawany zostaje terapii hormonalnej, która zmniejsza oddziaływanie androgenów na prostatę. Niekiedy usuwa się jądra lub podaje leki hamujące wytwarzanie testosteronu. Badania mówią, że w Polsce 30% przypadków raka prostaty wykrywa się w zaawansowanym stadium. Zaleca się, aby mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat regularnie zgłaszali się na badania urologiczne i badania stwierdzające poziom PSA w surowicy. Ostatnio wzrost liczby rozpoznania prostaty we wczesnej fazie rośnie około 2,5% rocznie. To bardzo dobry znak, ponieważ świadczy o wzroście świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Mężczyźni częściej zgłaszają się do lekarza z powodu problemów z oddawaniem moczu lub na profilaktyczne badania. Popularniejsze stało się oznaczenie stężenia PSA w surowicy. Ponadto lekarze udoskonalili przeprowadzanie biopsji prostaty.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
Łagodny rozrost prostaty

Przerost prostaty a rak (WIDEO)

Przerost prostaty a rak (WIDEO) Odtwórz wideo

Łagodny rozrost prostaty to bardzo częsta dolegliwość u wielu mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane (...) rozrostu prostaty to zaburzenia przepływu moczu, co powoduje dyskomfort...

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać

Najważniejsze objawy raka prostaty. Każdy mężczyzna musi je znać

. Świadczą o rozwijającym się nowotworze Czynniki zwiększające ryzyko Do najważniejszych czynników zwiększających rozwój raka prostaty należą: nadwaga (...) Problemy z erekcją Dane są zatrważające. Na raka prostaty...

Badania przesiewowe

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

ta stanowi również badanie profilaktyczne w kierunku nowotworów odbytu czy jelita grubego. Rak prostaty To najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (...) Dlaczego to tak ważne, aby wykonywać testy...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Jak kupić zdrowe jedzenie?

Jak kupić zdrowe jedzenie?

Listy składników oraz tabele wartości odżywczych podają najważniejsze informacje o danym produkcie spożywczym. Warto zatem wyrobić sobie nawyk ich czytania podczas zakupów.