Trwa ładowanie...

Rak prostaty. Nowotwór, który może dawać mylne objawy

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Niestety często bywa lekceważony, a tylko wczesne rozpoznanie daje szanse na wyleczenie. Z rakiem prostaty zmagali się m.in.: Józef Oleksy, Krzysztof Krauze, Maciej Damięcki. Niedawno do choroby przyznał się również Tomasz Dedek - aktor znany z serialu "Rodzina Zastępcza".

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"

spis treści

1. Przyczyny raka prostaty

Prostata to gruczoł krokowy nazywany również sterczem, który należy do męskich narządów płciowych. Jest położony blisko pęcherza moczowego i otacza odcinek cewki moczowej, dlatego dolegliwości związane z rakiem prostaty dotyczą oddawania moczu. Istnieją trzy typy chorób prostaty: zapalenie ostre lub przewlekłe, łagodny rozrost i nowotwór złośliwy prostaty.

Nowotwór prostaty najczęściej pojawia się u mężczyzn, u których krewni pierwszego stopnia (ojciec lub brat) cierpieli na ten nowotwór. Ryzyko wzrasta w zależności od liczby krewnych chorujących na raka prostaty. Rak prostaty rozwija się powoli, przez około 10 lat kształtuje się guz, a przez 4 lata podwaja się liczba komórek nowotworowych. Na początku rak prostaty obejmuje gruczoł krokowy, z czasem tworzy przerzuty w węzłach chłonnych i kościach.

2. Objawy raka prostaty - pierwsze symptomy

Jeśli pacjent obserwuje u siebie następujące objawy raka prostaty, powinien skonsultować się z lekarzem:

3. Diagnostyka raka prostaty

Komórki nabłonkowe prostaty produkują glikoproteinę PSA. Jeżeli w organizmie dochodzi do wzrostu PSA w surowicy, podejrzewa się nowotwór. Jednak nie zawsze wzrost ten jest związany z rakiem, przyczynia się do niego m.in. objętość gruczołu krokowego, zapalenie stercza lub uraz mechaniczny. Rak prostaty zostaje rozpoznany na podstawie biopsji. Trzeba ją wykonać gdy:

  • u pacjenta jest podwyższone stężenie PSA,
  • zmiany w prostacie zostały wykryte przez ultrasonografię przezodbytniczą,
  • podczas badania per rectum w prostacie wykryto nieprawidłowości.

Biopsja nie tylko wykrywa raka, ale określa jego rozległość i stopień złośliwości.

4. Leczenie raka prostaty

Jeżeli rak prostaty został wykryty we wczesnej fazie, można go całkowicie wyeliminować. Jedną z metod jest operacja, która polega na całkowitym wycięciu prostaty, pęcherzyków nasiennych i węzłów chłonnych miednicy. Leczenie raka prostaty może się także wiązać z radykalnym napromieniowaniem stercza z pól zewnętrznych. Stosuje się także radioterapię, do gruczołu krokowego wprowadza się radioizotop.

Jeśli nowotwór prostaty wychodzi poza gruczoł, nie można go całkowicie usunąć. Wtedy pacjent poddawany zostaje terapii hormonalnej, która zmniejsza oddziaływanie androgenów na prostatę. Niekiedy usuwa się jądra lub podaje leki hamujące wytwarzanie testosteronu. Badania mówią, że w Polsce 30 proc. przypadków raka prostaty wykrywa się w zaawansowanym stadium.

Zaleca się, aby mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat regularnie zgłaszali się na badania urologiczne i badania stwierdzające poziom PSA w surowicy. Ostatnio wzrost liczby rozpoznania prostaty we wczesnej fazie rośnie około 2,5 proc. rocznie. To bardzo dobry znak, ponieważ świadczy o wzroście świadomości zdrowotnej społeczeństwa. Mężczyźni częściej zgłaszają się do lekarza z powodu problemów z oddawaniem moczu lub na profilaktyczne badania. Popularniejsze stało się oznaczenie stężenia PSA w surowicy. Ponadto lekarze udoskonalili przeprowadzanie biopsji prostaty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.