Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Marcin Buczek

Najczęstsze choroby prostaty

Avatar placeholder
05.10.2018 11:27
Najczęstsze choroby prostaty
Najczęstsze choroby prostaty

Do najczęstszych schorzeń prostaty należy łagodny rozrost gruczołu krokowego oraz rak gruczołu krokowego. Zapalenie prostaty jest stosunkowo częstą chorobą zapalną, zwłaszcza u ludzi młodych.

1. Łagodny rozrost prostaty

Łagodny rozrost prostaty (z ang. benign prostatic hyperplasia, BPH) polega na przyroście masy i wielkości gruczołu krokowego, wskutek zwiększenia liczby komórek wchodzących w jego skład. Komórki te mają prawidłową budowę i funkcję – jest ich po prostu za dużo. Histopatologicznie choroba ta jest gruczolakiem, czyli łagodnym nowotworem.

Główne dolegliwości pacjenta wynikają z ucisku przerośniętego gruczołu na okoliczne narządy, zwłaszcza na cewkę moczową, przebiegającą w jego wnętrzu, powodując zaburzenia oddawania moczu. Łagodny rozrost prostaty nie jest procesem złośliwym i nie zagraża bezpośrednio życiu chorego. Mimo to zaniedbanie leczenia może doprowadzić do poważnych następstw, takich jak nawracające zakażenia układu moczowego, zatrzymanie moczu, kamica moczowa, a w skrajnych wypadkach nawet do niewydolności nerek.

2. Rak prostaty

Rak prostaty to nowotwór złośliwy powstały w tkance gruczołu krokowego. Składa się on z nieprawidłowych, zmutowanych komórek, które potrafią w szybkim tempie mnożyć się, naciekając prawidłową tkankę gruczołu, a w zaawansowanym stadium choroby zagrażać okolicznym narządom. W miarę postępu choroby komórki nowotworowe mogą drogą naczyń krwionośnych i limfatycznych przedostawać się do narządów odległych, dając przerzuty.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najczęściej przerzuty nowotworu prostaty znajdowane są w kościach miednicy i kręgosłupa, a także w wątrobie i płucach.

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo. Gdy guz osiąga większe rozmiary, dolegliwości mogą być bardzo podobne do tych, które są obecne w BPH, jednak w tym przypadku konieczne jest jak najszybsze leczenie. Istotność zagrożenia tym nowotworem bierze się głównie z już dużej częstości jego występowania i stałej tendencji do jej wzrostu.

Typowe objawy nowotworu prostaty to: częste oddawanie moczu (również w nocy), problemy z oddawaniem moczu, bóle w podbrzuszu, krwiomocz, zaburzenia wzwodu.

Termin "zapalenie gruczołu krokowego" obejmuje zarówno ostre, jak i przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty, ale również stany chorobowe, określane wspólnym mianem "zespołu bolesnej miednicy". W chorobach infekcyjnych można zidentyfikować czynnik sprawczy i wdrożyć celowane leczenie. Różnią się one od siebie czasem trwania i szybkością narastania objawów.

Czasami zdarza się znaleźć cechy zapalenia w materiale tkankowym, pobranym w trakcie biopsji, oraz nasieniu i moczu przy jednoczesnym braku jakichkolwiek objawów. Mówimy wtedy o bezobjawowym zapaleniu prostaty.

Natomiast w przypadku zespołu bolesnej miednicy nie udało się do chwili obecnej określić konkretnej przyczyny. Stanowi on jeden z największych problemów diagnostycznych i terapeutycznych w urologii. Charakteryzuje się obecnością typowych dla zapalenia prostaty objawów, przy jednoczesnym braku dodatnich posiewów bakteryjnych. Brak znajomości przyczyny tej choroby powoduje, że leczenie ukierunkowane jest na złagodzenie objawów i poprawę jakości życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy towarzyszące chorobom prostaty (skala IPSS)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze