Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Dubielecki

Leczenie chorób prostaty

Avatar placeholder
23.02.2020 12:56
Leczenie chorób prostaty
Leczenie chorób prostaty

Choroby prostaty bardzo obniżają jakość życia. Dolegliwości z nimi związane dotyczą najbardziej intymnych sfer życia. Dlatego szybkie i skuteczne leczenie jest tak ważne. W jaki sposób leczy się choroby prostaty, takie jak łagodny przerost prostaty, raka stercza czy zapalenie gruczołu krokowego? Które spośród metod leczenia chorób prostaty są najbardziej skuteczne i najmniej inwazyjne? Czy wszystkie choroby związane z gruczołem krokowym da się wyleczyć?

spis treści

1. Co to jest prostata i gdzie się znajduje?

Prostata jest gruczołem wielkości kasztana, który znajduje się głęboko w podbrzuszu. Leży dokładnie między pęcherzem moczowym a dnem miednicy, czyli również tam, gdzie znajduje się cewka moczowa. Gruczoł krokowy otacza cewkę moczową ze wszystkich stron. To właśnie z tego wzajemnego ułożenia prostaty i cewki moczowej wynika większość objawów schorzeń stercza.

2. Objawy chorób prostaty

Do schorzeń gruczołu krokowego należą:

Zobacz film: "Główne osiągnięcia polskiej transplantologii"
  • łagodny przerost gruczołu krokowego - powoduje nocne oddawanie moczu (nykturię), częste oddawanie moczu, oddawanie moczu przerywanym strumieniem aż do przepływu kroplowego, parcie na mocz a w skrajnych przypadkach ostre zatrzymanie moczu,
  • rak stercza - może dawać podobne objawy jak łagodny przerost prostaty, bowiem powoduje też powiększenie stercza i uciśnięcie cewki moczowej. Dodatkowo rak stercza przerzuca się do kości, co powoduje silne bóle oraz złamania patologiczne,
  • zapalenie prostaty - to stosunkowo najmniej groźna z chorób gruczołu krokowego, ale najbardziej dokuczliwa. Wywołuje silne bóle lub pieczenie, które nasilają się tuż po oddaniu moczu.

3. Leczenie łagodnego przerostu prostaty

Leczenie łagodnego przerostu prostaty dzieli się na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza z nich to leczenie zachowawcze, a druga to chirurgiczne. Pierwszy typ leczenia jest o tyle wygodny i przyjazny dla pacjenta, że ogranicza się do łykania mniejszej lub większej ilości tabletek. W przypadku chirurgicznego leczenia łagodnego przerostu prostaty zawsze istnieje ryzyko powikłań. Jednak zwykle jest ono skuteczne tam, gdzie tabletki zawodzą a efekt jest trwały.

3.1. Leczenie zachowawcze łagodnego przerostu prostaty

Główną strategią leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego jest wykorzystanie jego hormonozależności. Za wzrost stercza odpowiada męski hormon płciowy, czyli testosteron. To właśnie on działając przez dziesięciolecia na komórki prostaty, powoduje jej przerost. Tak więc oczywistą strategią leczenia łagodnego przerostu prostaty jest zastosowanie leków antyandrogennych, które blokują działanie testosteronu. W niezbyt zaawansowanych przypadkach taka strategia leczenia przynosi wyraźną poprawę, jaką można utrzymywać dowolnie, długo, dopóki przyjmuje się leki.

Niestety leki antyandrogenne to te same, których używa się w tzw. chemicznej kastracji. Mogą całkowicie pozbawić mężczyznę popędu płciowego i powodować zaburzenia erekcji. Nie występuje to u wszystkich leczonych, ale niestety u dużej grupy chorych. Drugą grupą leków stosowaną w leczeniu łagodnego przerostu prostaty są alfa-adrenolityki. To leki hipotensyjne używane w terapii nadciśnienia. Powodują obkurczenie stercza i niwelują objawy przerostu. Niestety są skuteczne tylko w bardzo wczesnych postaciach tej choroby.

3.2. Leczenie chirurgiczne łagodnego przerostu prostaty

Leczenie chirurgiczne to w głównej mierze przezcewkowa elektroresekcja. Jest to zabieg nie wymagający nacięcia skóry. Trwa krótko i zwykle powoduje całkowite ustąpienie objawów łagodnego przerostu prostaty. Polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową (od strony członka) cystoskopu (rurki zaopatrzonej w kamerę i źródło światła) oraz końcówki roboczej z pętlą diatermiczną na końcu. Przez pętlę płynie prąd rozgrzewając ją do czerwoności a urolog pod kontrolą kamery delikatnie warstwa po warstwie usuwa część prostaty od strony cewki. Taki zabieg wiąże się z bardzo dużą skutecznością, ale należy pamiętać, że każda ingerencja w organizm może wiązać się z powikłaniami. W przypadku tej metody najczęściej jest to tzw. wytrysk wsteczny, czyli osłabienie ejakulacji. Ponieważ większość nasienia, zamiast wydostawać się na zewnątrz, cofa się do pęcherza moczowego, wytrysk traci na sile.

4. Leczenie raka stercza

Rak stercza jest nowotworem, który zwykle rozwija się u osób starszych. Jednak nie znaczy to, że młodzi mężczyźni nie mogą na niego zachorować. Po prostu zdarza się to znacznie rzadziej. Dodatkowo nowotwór rośnie powoli, a leczenie jest bardzo okaleczające, dlatego wcześnie wykrytego raka stercza nie leczy się od razu. Jeśli nowotwór znajduje się w bardzo wczesnym stadium zaawansowania, a główne przesłanki za jego obecnością to wzrost PSA, stosuje się strategię tzw. bacznego obserwowania z intencją wyleczenia. Aby zrozumieć sens tej strategii musimy zapoznać się z dostępnymi metodami leczenia wczesnego raka stercza. Istnieją dwie w zasadzie porównywalne co do skuteczności metody: chirurgiczna oraz radioterapia. Leczenie chirurgiczne w leczeniu chorób prostaty nosi miano prostatektomii. Jest to zabieg wycięcia gruczołu krokowego.

Leczenie jest w stanie wyleczyć chorobę lub znacząco odsunąć w czasie jej kliniczne objawienie się. Niestety wiąże się to także z powikłaniami, takimi jak:

  • zaburzenia wzwodu (29% do 100%) w metodzie chirurgicznej lub (10 do 30%) w radioterapii,
  • nietrzymanie moczu,
  • zwężenie cewki moczowej,
  • popromienne zapalenie odbytnicy,
  • inne.

Oznacza to, że u mężczyzny poddanemu takiemu leczeniu istnieje spore ryzyko utraty przyjemności z życia seksualnego. Tymczasem osoby z podwyższonym PSA mogą żyć czasem nawet 10-15 lat, zanim nowotwór zacznie się rozwijać i da objawy kliniczne. Oznacza to dłuższe czerpanie radości z życia seksualnego o 10-15 lat, dlatego strategia bacznego obserwowania jest w tej chwili standardem. Chorego bada się co rok lub co 6 miesięcy, by uchwycić ten moment, kiedy już nie można dłużej czekać i należy leczyć radykalnie.

4.1. Stopień zaawansowany raka stercza

Natomiast jeśli nowotwór został wykryty w stopniu zaawansowanym, nawet leczenie radykalne, nie daje szansy na całkowite wyleczenie raka stercza. Wtedy walczy się o przedłużenie życia o 20 - 30 miesięcy. Aby to zrobić stosuje się kastrację chirurgiczną lub (mniej skuteczną) farmakologiczną. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie raka stercza - czyli badanie PSA i per rectum oraz częste wizyty u urologa po 40 roku życia.

5. Leczenie zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty to bardzo dokuczliwa choroba. Zwykle leczy się ją stosując leki przeciwzapalne czasem dołączając antybiotyki. Niestety skuteczność takiego postępowania jest wątpliwa, a zapalenie z czasem samo ustępuje. Niestety ma tendencje do nawracania. Dlatego ważne jest, by podjąć leczenie zapalenia prostaty mimo jego niewielkiej skuteczności, gdyż może ono pomóc uniknąć tej choroby w przyszłości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Problemy z oddawaniem moczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze