Leczenie łagodnego przerostu prostaty

Obraz dolegliwości występujących u pacjenta z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego jest bardzo różny. Zdarza się, że u jednego chorego stwierdza się duży gruczolak bez dolegliwości z oddawaniem moczu oraz szerokim strumieniem podczas mikcji, podczas gdy u drugiego, mimo małego gruczolaka, dochodzi do zatrzymania moczu i konieczności utrzymywania cewnika. Tak różnorodny obraz kliniczny przerostu gruczołu krokowego powoduje, że stosuje się różne metody leczenia łagodnego przerostu prostaty.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Wybór metody leczenia łagodnego przerostu prostaty

Wybór odpowiedniej metody zależy od stadium choroby oraz od ustalenia, w jakim stopniu wpływa ona na zmianę dotychczasowego trybu życia chorego, a tym samym obniża jakość jego życia. Do niedawna leczenie włączano dopiero w momencie pojawienia się pierwszych powikłań, takich jak: kamica pęcherza moczowego, zatrzymanie moczu czy niewydolności nerek. Dynamiczny rozwój farmakologii oraz małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych doprowadził do podejmowania leczenia prostaty we wczesnym stadium choroby. Decyzję o wyborze terapii lekarz podejmuje zwykle razem z pacjentem, po uprzednim przedstawieniu możliwych form leczenia, ich zalet, wad i możliwych działań niepożądanych. Obecnie postępowanie wobec chorych obejmuje:

 • baczną obserwację pacjenta,
 • leczenie farmakologiczne,
 • małoinwazyjne metody zabiegowe,
 • leczenie chirurgiczne.

Obserwacja pacjenta z chorą prostatą

Zalecana jest w pierwszym okresie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (suma punktów IPSS7), którzy nie oceniają ich jako uciążliwe. Należy zwrócić uwagę, że w tej grupie pacjentów ryzyko powikłań podczas farmakologicznego leczenia prostaty przeważa nad wynikającymi z niego korzyściami. U mężczyzn, u których stosuje się takie postępowanie konieczna jest systematyczna kontrola, przynajmniej raz w roku.

Leczenie farmakologiczne łagodnego przerostu prostaty

Leczenie farmakologiczne ma przede wszystkim na celu zmniejszenie objawów, związanych z występowaniem przeszkody podpęcherzowej oraz opóźnienie leczenia operacyjnego. Podstawową grupą leków stosowanych w terapii łagodnego rozrostu sterczaalfa-blokery, czyli leki blokujące receptory alfa1-adrenergiczne. Zablokowanie tych receptorów wpływa relaksująco na mięśnie gładkie, a tym samym łagodzi dolegliwości subiektywne oraz ułatwia opróżnianie pęcherza moczowego. Leki te nie wpływają na wielkość gruczolaka. Dają szybką i dość istotną poprawę widoczną już około 10. dnia od rozpoczęcia kuracji. Do najczęściej stosowanych leków nowej generacji w leczeniu farmakologicznym prostaty zalicza się tamoluksynę, doksazosynę, terazosynę. Leki z tej grupy mają stosunkowo mało działań niepożądanych. Można je także stosować u osób z nadciśnieniem tętniczym. Działania niepożądane, takie jak spadki ciśnienia krwi, tachykardia, zawroty głowy występują u 5-20% pacjentów.

Kolejną grupą leków stosowanych w leczeniu przerostu są inhibitory 5-alfa-reduktazy, wpływające na metabolizm hormonów płciowych przez blokowanie przemiany testosteronu w dihydrotestosteronu, a tym samym aktywnej formy odpowiedzialnej za rozrost stercza. U większości chorych z łagodnym przerostem prostaty powoduje on zmniejszenie objętości gruczołu o około 20-30%. Jedynym przedstawicielem tej grupy jest finasteryd. Efekt terapeutyczny uzyskuje się jednak po kilkunastu tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Do działań niepożądanych (u 10% chorych) należą:

 • osłabienie libido,
 • zmniejszenie objętości ejakulatu,
 • zmniejszenia stężenie PSA w surowicy krwi (po 6. miesiącach powinno wynosić 50% wartości wyjściowej).

Innym przykładem leku w farmakologicznym leczeniu prostaty są makrolidy polienowi (mepartrycyna), wpływające na zmniejszenie stężenia estrogenów w surowicy, przywracające w ten sposób właściwą proporcję między testosteronem a estrogenami. W tym mechanizmie eliminowany jest jeden z czynników stymulujących wzrost zrębu stercza.

Leczenie operacyjne łagodnego przerostu stercza

Leczenie operacyjne łagodnego przerostu prostaty należy rozważyć w każdym przypadku znacznego powiększenia gruczołu krokowego, występowania powikłań oraz gdy leczenie farmakologiczne staje się nieskuteczne. Wskazania do leczenia operacyjnego łagodnego przerostu prostaty stanowią:

Zastosowanie minimalnie inwazyjnych metod leczenia zabiegowego należy rozważyć u pacjentów kwalifikujących się do leczenia operacyjnego łagodnego przerostu prostaty, lecz obciążonych innymi poważnymi schorzeniami. Największą zaletą wszystkich zabiegów z tej grupy jest minimalne ryzyko krwawienia w trakcie, jak i po nim. Nie jest to jednak metoda bez wad. Największą jest niemożność uzyskania materiału tkankowego do badania histopatologicznego.

Do najnowszych zabiegów zalicza się:

 • TUIP - przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego,
 • VLAP - usunięcie stercza przy użyciu lasera,
 • EVP - elektrowaporyzacja stercza.

Zalety leczenia chirugicznego łagodnego przerostu prostaty

Chirurgiczne metody leczenia łagodnego przerostu stercza stwarzają największe prawdopodobieństwo złagodzenia objawów oraz poprawienie przepływu cewkowego. Zdecydowaną zaletą tej metody jest uzyskanie materiału tkankowego do badania histopatologicznego. Niemniej jednak ten rodzaj leczenia stosuje się w III i IV stopniu zaawansowania choroby.

Przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego

Najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym jest TURP, czyli przez cewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego. Polega on na usunięciu części gruczolaka metodą endoskopową z dojścia przez cewkę moczową, bez konieczności nacinania skóry. Zabieg ten jest określany mianem “złotego standardu”, co oznacza, że ocenę tej metody traktuje się jako punkt odniesienia dla oceny innych. Przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego może być zastosowana u niemal wszystkich pacjentów. Nieliczną grupę przeciwwskazań stanowią:

 • zesztywnienie stawów biodrowych, uniemożliwiających ułożenie pacjenta w pozycji ginekologicznej,
 • rozległe uchyłki pęcherza moczowego,
 • wielkość gruczolaka.

Powikłania TURP

W efekcie wykonanego zabiegu 85% chorych odczuwa wyraźną poprawę. Nie jest to jednak metoda bez wad. Do najczęstszych powikłań po przecewkowej elektroresekcji gruczołu krokowego zalicza się:

 • masywne krwawienie śród- i pooperacyjne,
 • zwężenie cewki moczowej,
 • perforację pęcherza moczowego,
 • wytrysk wsteczny (występuję niemal u każdego mężczyzny po zabiegu).

Leczenie chirurgiczne gruczolaka o dużych rozmiarach

Przy znacznej wielkości gruczolaka (80-100 ml) wykonuje się zabieg operacyjny polegający na jego całkowitym usunięciu z dostępu przeztorebkowego lub przezpęcherzowego. W porównaniu z TURP istnieje tu znacznie większe ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Dodatkową wadą jest dłuższa hospitalizacja wynosząca około 7 dni.

Najmniejsze znaczenie w leczeniu łagodnego przerostu prostaty przypisuje się lekom roślinnym, które stosuje się głównie w celu złagodzenia dokuczliwych objawów związanych z oddawaniem moczu. Są one jednak bardzo popularne ze względu na ich pochodzenie oraz znikomą listę działań niepożądanych. W niektórych badaniach wykazano, że efekt placebo był równie silny jak działanie podawanego leku. W tej grupie dominują preparaty, będące wyciągiem z owoców karłowatej palmy argentyńskiej, z kory śliwy afrykańskiej, z korzenia pokrzywy.

Komentarze (1)
~Nat
~Nat ponad rok temu

Szkoda, ze p. Syrkiewicz nie cytuje badan dla surowcow roslinnych, ktore maja jednak efekt znacznie wiekszy niz placebo. Jest to objaw ignorancji. Proponuje jednak przejrzec bazy pubmed i posluchac relacji ze stosowania u pacjentow a potem pisac artykul.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łagodny rozrost prostaty
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Łagodny rozrost prostaty
Łagodny rozrost prostaty

Przerost prostaty a rak (WIDEO)

Przerost prostaty a rak (WIDEO) Odtwórz wideo

Łagodny rozrost prostaty to bardzo częsta dolegliwość u wielu mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, ale możliwe jest, że udział w jej powstaniu biorą zmiany hormonalne,...

Łagodny rozrost prostaty

Łagodny przerost prostaty

Mężczyźni po 55. roku życia są narażeni na łagodny przerost prostaty. Zdrowy gruczoł krokowy (prostata) nie jest zbyt duży. Przypomina małego (...) . To nie jest jeszcze łagodny przerost...

Łagodny rozrost prostaty

Przyczyny powstawania gruczolaka stercza

) oraz TGF-beta. Pierwszy wpływa na rozrost nabłonka oraz elementów tkanki łącznej prostaty. Drugi bierze udział w zahamowaniu apoptozy, programowanej (...) na rozrost prostaty Wśród...

Łagodny rozrost prostaty

Łagodny przerost prostaty a ryzyko raka

niepokojące objawy ze strony układu moczowego mogą sygnalizować nowotwór, ale także być jedynie objawem łagodnego przerostu prostaty. Łagodny (...) przerost a rak prostaty Łagodny...

Przerost prostaty - objawy, leczenie

Jak dochodzi do przerostu prostaty?

Infekcje, stany zapalne, tworzenie kamieni w nerkach - na te dolegliwości jest narażony mężczyzna, który zaniedba leczenie przerostu prostaty (...) prostaty odpowiada testosteron (hormon...

Prostata

Leczenie chorób prostaty

, ale najbardziej dokuczliwa. Wywołuje silne bóle lub pieczenie, które nasilają się tuż po oddaniu moczu. Leczenie łagodnego przerostu prostaty Leczenie (...) łagodnego...

Nowe metody leczenia prostaty

Przezcewkowe nacięcie prostaty

Przezcewkowe nacięcie prostaty (TUIP) jest to jedna z chirurgicznych metod leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Stosowana jest w celu poprawy przepływu moczu i złagodzenia objawów stosunkowo niewielkiego przerostu...

Prostata

Nowe metody leczenia prostaty

przerost prostaty oraz rak prostaty. Postęp medycyny sprawił, że leczenie chorób gruczołu krokowego stało się coraz skuteczniejsze. Nowe metody (...) terapeutyczne znajdują zastosowanie...