Badanie USG (TRUS)
Do rozpoznania chorób prostaty niezbędne jest wykonanie badania USG układu moczowego. Pozwala ono na ocenę zarówno stanu górnych dróg moczowych (nerki i moczowody), jak i dolnych dróg moczowych (pęcherz moczowy, prostata).Od tego badania oczekuje się informacji o wielkości prostaty, ilości gromadzonego moczu w pęcherzu oraz o ewentualnym fakcie zalegania moczu w pęcherzu po mikcji. USG pozwala również wykryć złogi (kamienie) w drogach moczowych.
1. Przebieg badania USG (TRUS)
W uzasadnionych przypadkach uzasadnione jest wykonanie przezodbytniczego badania USG (TRUS). Polega ono na wprowadzeniu do odbytnicy specjalnej głowicy USG i bardzo dokładnej ocenie tkanki gruczołu. U chorych z podwyższonym stężeniem PSA lub/i nieprawidłowym wynikiem badania per rectum konieczne jest wykonanie przezodbytniczej biopsji gruboigłowej stercza pod kontrolą TRUS. Zabieg ten pozwala pobrać próbki tkanki prostaty do badania mikroskopowego. Wprowadzenie przezodbytniczej biopsji gruczołu krokowego do standardu postępowania w przypadku podejrzenia nowotworów prostaty stanowiło przełom we wczesnym ich wykrywaniu, a co za tym idzie - pozwala na wczesne podjęcie radykalnego leczenia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.