PSA

Badanie PSA jest obowiązkowe dla mężczyzn po 50 roku życia, którzy muszą badanie prostaty powtarzać co roku. Niektórzy mężczyźni, u których w rodzinie były już przypadki zachorowań na choroby prostaty, powinni zacząć wykonywać badanie PSA już w wieku 40 lat. Oznaczenie markerów PSA było przełomowym w leczeniu chorób prostaty. Antygen sterczowy PSA pozawala na wczesne wykrycie raka prostaty. Jest to duży postęp w diagnostyce i kontrolowaniu przebiegu choroby prostaty, a także w jej leczeniu.

1. Antygen sterczowy PSA

Co to jest antygen sterczowy PSA? Zacznijmy od początku. W naszym organizmie produkowane są substancje chemiczne, które nazywane są markerami nowotworowymi (czy też wskaźnikami nowotworowymi). W przypadku zachorowania na nowotwór zauważa się gwałtowny wzrost markerów nowotworowych w organizmie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeżeli tkanki są zdrowe, wskaźników nowotworowych jest niewiele. Markery nowotworowe krążą w organizmie razem z krwią. Marker PSA, inaczej specyficzny antygen sterczowy PSA, pozwala zauważyć choroby prostaty, w tym raka prostaty już w pierwszych fazach rozwoju choroby.

2. Badanie PSA

Badanie PSA powinni wykonywać mężczyźni po 50. lub po 40. (jeżeli w ich rodzinie były przypadki zachorowania na choroby prostaty). Żeby oznaczenie wyniku PSA było dokładniejsze, lekarz bierze pod uwagę objętość prostaty, wiek pacjenta, tempo wzrostu gruczołu w danym czasie, a także współczynnik ilorazu stężenia frakcji wolnej PSA do stężenia całkowitego PSA.

W niektórych przypadkach dochodzi do podwyższenia poziomu PSA. Podwyższone PSA nie oznacza wówczas nowotworu. Poziom PSA zależny jest od hormonów płciowych męskich – androgenów, wieku, objętości stercza, rasy (Afro-amerykanie mają wyższe stężenie PSA) i ejakulacji. Badanie PSA zaleca się robić po dwudniowym wstrzymaniu się od seksu.

2.1. Wyniki i normy badania PSA

Przeprowadzone badanie PSA pozwala odczytać wyniki. Normy PSA to 2,5 ng/ml dla mężczyzn między 40 a 49 rokiem życia. Normy badania PSA zmieniają się z wiekiem. Ogólnie przyjmuje się, że wyniki badania PSA nie powinny przekraczać 4 ng/ ml. Jeżeli wyniki są wyższe, lekarz kieruje pacjenta na dalsze badania.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Rezonans magnetyczny w chorobach prostaty

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!