PSA
Badanie PSA jest obowiązkowe dla mężczyzn po 50 roku życia, którzy muszą je powtarzać co roku. Niektórzy mężczyźni, u których w rodzinie były już przypadki zachorowań na choroby prostaty, powinni zacząć wykonywać badanie PSA już w wieku 40 lat. Oznaczenie markerów PSA było przełomowe w leczeniu chorób prostaty. Antygen sterczowy PSA pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty.
1. Antygen sterczowy PSA
Co to jest antygen sterczowy PSA? Zacznijmy od początku. W naszym organizmie produkowane są substancje chemiczne, które nazywane są markerami nowotworowymi (czy też wskaźnikami nowotworowymi). W przypadku zachorowania na nowotwór zauważa się gwałtowny wzrost markerów nowotworowych w organizmie.
Jeżeli tkanki są zdrowe, wskaźników nowotworowych jest niewiele. Markery nowotworowe krążą w organizmie razem z krwią. Marker PSA, inaczej specyficzny antygen sterczowy PSA, pozwala zauważyć choroby prostaty, w tym raka prostaty już w pierwszych fazach rozwoju choroby.
2. Badanie PSA
Badanie PSA powinni wykonywać mężczyźni po 50. lub po 40. (jeżeli w ich rodzinie były przypadki zachorowania na choroby prostaty). Żeby oznaczenie wyniku PSA było dokładniejsze, lekarz bierze pod uwagę objętość prostaty, wiek pacjenta, tempo wzrostu gruczołu w danym czasie, a także współczynnik ilorazu stężenia frakcji wolnej PSA do stężenia całkowitego PSA.
W niektórych przypadkach dochodzi do podwyższenia poziomu PSA. Podwyższone PSA nie oznacza wówczas nowotworu. Poziom PSA zależny jest od hormonów płciowych męskich – androgenów, wieku, objętości stercza, rasy (Afro-amerykanie mają wyższe stężenie PSA) i ejakulacji. Badanie PSA zaleca się robić po dwudniowym wstrzymaniu się od seksu.
2.1. Wyniki i normy badania PSA
Przeprowadzone badanie PSA pozwala odczytać wyniki. Normy PSA to 2,5 ng/ml dla mężczyzn między 40 a 49 rokiem życia. Normy badania PSA zmieniają się z wiekiem. Ogólnie przyjmuje się, że wyniki badania PSA nie powinny przekraczać 4 ng/ ml. Jeżeli wyniki są wyższe, lekarz kieruje pacjenta na dalsze badania.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.