Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem. Polega na niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego. Może to być kilka kropel, stałe kapanie albo nawet strumień. Dolegliwość ta dotyczy osób w różnym wieku, najczęściej jednak występuje u ludzi starszych. Potrafi skutecznie utrudnić życie. By uporać się z tym problemem, należy podjąć właściwe leczenie: zachowawcze, farmakologiczne bądź operacyjne.


Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy?

Nietrzymanie moczu dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Według badań z poradni urologicznych i ginekologicznych pr**oble**m nietrzymania moczu występuje u około 30% pacjentek po 45. roku życia.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Cewnik - zdjęcia

Cewnik pozwala na oddawanie moczu w każdej sytuacji.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kobieca anatomia i fizjologia dolnych dróg moczowych oraz dna miednicy. Poza tym do nietrzymania moczu przyczyniają się ciąże, zwłaszcza mnogie, które powodują mikrourazy okolic krocza w czasie porodu.

W okresie menopauzy niedobory hormonów powodują zwiotczenie mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu. Za przyczynę nietrzymania moczu można też uznać palenie papierosów, które powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych i doprowadza do zaburzeń ukrwienia narządów wewnętrznych i mięśni. Wstydząc się swojego problemu z mimowolnym oddawaniem moczu, kobiety często rezygnują z życia zawodowego i kontaktów towarzyskich.

Nietrzymanie moczu - rodzaje

Nietrzymanie moczu - czy pacjentka może sobie sama poradzić?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet. Badania dowodzą, że prawie co czwarta z nich w wieku od 18 do 48 lat odczuwa wysiłkowe nietrzymanie...

Do wycieku moczu z pęcherza moczowego dochodzi na skutek zwiększenia się ciśnienia w śródbrzuszu, np. w trakcie

kaszlu, kichnięcia czy wysiłku fizycznego. U kobiet przyczyną inkontynencji stresowej jest osłabienie mięśni dna miednicy, spowodowane licznymi porodami, obniżeniem narządów miednicy małej, ciężką pracą fizyczną i niedoborem estrogenów. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn jest przeważnie następstwem uszkodzenia zwieracza w trakcie operacji lub elektroresekcji prostaty. Nietrzymanie moczu spowodowane naglącymi parciami – spowodowane jest zaburzeniami w obrębie dolnych dróg moczowych. Za ten rodzaj nietrzymania moczu odpowiedzialne jest wzmożone czucie w pęcherzu albo skurcze mięśni wypieracza, które występują w fazie gromadzenia się moczu. Nietrzymanie moczu związane z przepełnieniem pęcherza – występuje u pacjentów z tzw. przeszkodą podpęcherzową. U kobiet jest to najczęściej zagięcie cewki moczowej, spowodowane obniżeniem dna miednicy, u mężczyzn zaś – powiększenie prostaty. Wzrastające w przepełnionym pęcherzu ciśnienie pokonuje opór cewki moczowej i następuje okresowy wyciek moczu. Odruchowe nietrzymanie moczu – związane jest ze schorzeniem układu nerwowego. Niekontrolowane skurcze wypieracza powodują nieświadome oddawanie moczu. Inkontynencja mieszana – schorzenie łączące inkontynencję parcia i stresową. * Pozacewkowe nietrzymanie moczu – upośledzone połączenie przewodów moczowych może spowodować stałą utratę moczu do jamy brzusznej.

Na nietrzymanie moczu wpływają również: zakażenia układu moczowego, brak aktywności fizycznej po porodzie, przebyte zabiegi operacyjne, niektóre choroby (przerost prostaty, zapalenie pochwy, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, niewydolność serca, kamica nerkowa, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, guzy systemu urogenitalnego, zaburzenia lękowe), alkoholizm oraz niektóre leki.

Nietrzymanie moczu - leczenie

Gdy pojawią się objawy nietrzymania moczu, koniecznie trzeba udać się z wizytą do urologa i neurologa, a jeśli problem ten dotyczy kobiety – również do ginekologa. Poza wywiadem lekarskim należy wykonać szereg badań dodatkowych: badanie ogólne i posiew moczu, oznaczenie stężenia kreatyniny i mocznika w surowicy, USG oraz badanie urodynamiczne.

Leczenie nietrzymania moczu początkowo polega na systematycznym wykonywaniu ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, oraz na przestrzeganiu właściwego oddawania moczu w ciągu doby. Kolejnym etapem leczenia jest leczenie farmakologiczne, a w przypadku niepowodzenia leków – leczenie operacyjne. Terapia trwa długo i musi być prowadzona systematycznie i konsekwentnie.

Rodzaje leczenia podejmowane przy nietrzymaniu moczu:

  • leczenie zachowawcze – całkowite opróżnianie pęcherza po nocnym wypoczynku; systematyczne prowadzenie dzienniczka samokontroli z notowaniem godzin oddawania moczu i przypadków mimowolnego moczenia; przestrzeganie oddawania moczu w godzinach, na które przypada moczenie bezwiedne; regulowanie częstości oddawania moczu; kontrola ilości wypijanych płynów; wykonywanie ćwiczeń mięśni miednicy, tzw. ćwiczeń Kegla.
  • leczenie farmakologiczne – miejscowo stosuje się leki hormonalne lub antycholinergiczne, które zwiększają pojemność pęcherza moczowego i hamują jego niekontrolowane skurcze.
  • leczenie operacyjne to ostateczna metoda leczenia nietrzymania moczu. U kobiet polega na wykonywaniu plastyki krocza, pochwy lub cewki moczowej. Do najczęstszych zabiegów należą: operacja Burcha lub operacja MMK, operacje pętlowe, implanty i wstrzyknięcia okołocewkowe, sztuczny zwieracz.

Inkontynencja to wstydliwa przypadłość, ale warto przełamać opory i udać się do lekarza w celu podjęcia jej leczenia.

Redakcja abcZdrowie, ponad rok temu

Bibliografia

  • Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-74-2
  • Gilbert T., Ide W., Vahlensieck M., Vollmer K., Rehabilitacja urologiczna. Skuteczne leczenie nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji, Elipsa-Jaim, Kraków 2007, ISBN 978-83-915185-9-5
  • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X

Źródła zewnętrzne

Urologia

Komentarze (19)
~Ula
~Ula 3 miesiące temu

zamiast głaskać problem kupując lepsze gacie chłonne to trzeba zdusić go w zarodku. byłam w klinice efecta w częstochowie na zabiegu laserem, skuteczność 100% tylko po prostu trzeba na efekt poczekać aż tkanki dojdą tam do siebie. nic mnie mocno nie bolało, kupa strachu o nic tak naprawdę. a jak sobie koszty porównujecie to są niższe niż wkładki i leki wstrzymujące do końca życia... Już zapomniałam jaki to komfort i na szczęście dane mi było sobie przypomnieć i już przy tym wyleczeniu zostać.

Odpowiedz
~karola_slask
~karola_slask 6 miesięcy temu

Dziewczyny nie warto się męczyć. Ja potwierdzam skuteczność metody laserowej. Miałam od porodu problemy przy kichaniu, kaszel, skakanie z dzieckiem na trampolinie. Po 1 zabiegu wszystko minęło. Zabieg miałam robiony u dr Serafina w Gliwicach.

Odpowiedz
~Agretka
~Agretka ponad rok temu

Moja mama sie z tym schorzeniem długi czas męczyła. Pamiętam, że kupowała sobie wkładki Tena Lady i często chodziła do lekarzy. Długo trzeba było ją namawiac na leczenie, ale na szczęście wszystko dobrze sie skończyło.

Odpowiedz
~koniczynka
~koniczynka ponad rok temu

Z doświadczenia wiem, że ani ćwiczenia, ani leki nie pomagają... to po prostu jest problem, który trzeba usnąć operacyjnie tzn za pomocą bezinwazyjnego zabiegu- bezboleśnie i z widocznym efektem. Laserowy zabieg któremu się poddałam w Esteticenter był dla mnie zbawienny i nie przesadzam w tym momencie. Każda kobieta, która przez to przechodzi wie o czym mówić :)

Odpowiedz
~Anet
~Anet ponad rok temu

Witajcie, ja polecam zabiegi przy użyciu fotela z polem magnetycznym. Nazywa się MagnetoStym. Nietrzymanie moczu pojawiło się po porodzie i żadne tabletki nie pomagały, noszenie codziennie wkładek też nie należało do najlepszego rozwiązania. Przestraszyłam się zabiegu, który zaproponował ginekolog i zaczęłam szukać na własną rękę rozwiązania. Zabiegi z użyciem tego fotela są bardzo komfortowe. W pełnym ubraniu, zaraz po pracy, naprawdę super. Dla mnie efekt jest zadowalający. Serdecznie polecam. Ja korzystałam z zabiegów w Piasecznie, w klinice Madamed.

Odpowiedz
~inka
~inka ponad rok temu

Trzeba ćwiczyć mięśnie dna miednicy niestety i stosować specjalne wkładki tena lady, które wchłaniają o wiele lepiej niż zwykłe podpaski i zapobiegają wydobywaniu się nieprzyjemnego zapachu. Choroba lubi powracać, dlatego wkładki są dobrym rozwiązaniem według mnie.

Odpowiedz
~Dana
~Dana ponad rok temu

Ja też używam elektrostymulacji. Metodę tę polecił mi dr Bychawski ze Szczecina. Używam 1,5 miesiąca i efekty są obiecujące :) Może urządzenie nie jest za tanie- 1200 zł ale i tak wychodzi taniej niż laser, a podobno daje lepsze efekty. Urządzenie jest bardzo dobre, niemieckie i ma wszelkie certyfikaty także jestem spokojna.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie
Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Cewnik - zdjęcia

Cewnik - zdjęcia

Cewnik pozwala na oddawanie moczu w każdej sytuacji.

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Ćwiczenie mięśni Kegla

Ćwiczenie mięśni Kegla

Mięśnie Kegla można napinać również w pozycji leżącej.

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Zabieg w nietrzymaniu moczu

Zabieg w nietrzymaniu moczu

Zabieg MonaLisa Laser, który jest pomocny w leczeniu nietrzymania moczu, to szansa dla wielu kobiet zmagających się z tym schorzeniem.

Nietrzymanie moczu u kobiet

TENA Pants

TENA Pants

Majtki chłonne TENA Pants są doskonałe dla osób cierpiących na nietrzymanie moczu i uprawiających aktywny tryb życia.

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla, można ćwiczyć między innymi w pozycji stojącej.

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Badanie dotyczące opieki nad chorymi

Badanie dotyczące opieki nad chorymi

Wyniki przeprowadzonych badań odnośnie opieki nad bliskimi osobami, które są chore, wynika, że najtrudniejsza jest pomoc w codziennej pielęgnacji.

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Co to jest nietrzymanie moczu? (WIDEO)

Co to jest nietrzymanie moczu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ta jedna z bardziej wstydliwych dolegliwości dotyczy nawet 15% ludzi. W Polsce z jej powodu cierpi około 4 miliony osób. Nietrzymanie moczu polega (...) z bardziej powszechnych problemów zdrowotnych. Wyróżnia...

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Ankieta na temat nietrzymania moczu

Ankieta na temat nietrzymania moczu

W badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła" kobiety odpowiadały na pytanie: "Które z aspektów „dbania o siebie" są dla Pani najbardziej istotne?" Uzyskane wyniki nie sumują się do 100%, respondentki mogły wskazać maksymalnie...