Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem. Polega na niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego. Może to być kilka kropel, stałe kapanie albo nawet strumień. Dolegliwość ta dotyczy osób w różnym wieku, najczęściej jednak występuje u ludzi starszych. Potrafi skutecznie utrudnić życie. By uporać się z tym problemem, należy podjąć właściwe leczenie: zachowawcze, farmakologiczne bądź operacyjne.


1. Kogo dotyczy problem nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu dwukrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Według badań z poradni urologicznych i ginekologicznych problem nietrzymania moczu występuje u około 30% pacjentek po 45. roku życia.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kobieca anatomia i fizjologia dolnych dróg moczowych oraz dna miednicy. Poza tym do nietrzymania moczu przyczyniają się ciąże, zwłaszcza mnogie, które powodują mikrourazy okolic krocza w czasie porodu.

W okresie menopauzy niedobory hormonów powodują zwiotczenie mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu. Za przyczynę nietrzymania moczu można też uznać palenie papierosów, które powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyń krwionośnych i doprowadza do zaburzeń ukrwienia narządów wewnętrznych i mięśni. Wstydząc się swojego problemu z mimowolnym oddawaniem moczu, kobiety często rezygnują z życia zawodowego i kontaktów towarzyskich.

2. Rodzaje nietrzymania moczu

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu– spowodowane jest nieprawidłowym mechanizmem zamykania się cewki moczowej. Do wycieku moczu z pęcherza moczowego dochodzi na skutek zwiększenia się ciśnienia w śródbrzuszu, np. w trakcie kaszlu, kichnięcia czy wysiłku fizycznego. U kobiet przyczyną inkontynencji stresowej jest osłabienie mięśni dna miednicy, spowodowane licznymi porodami, obniżeniem narządów miednicy małej, ciężką pracą fizyczną i niedoborem estrogenów. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn jest przeważnie następstwem uszkodzenia zwieracza w trakcie operacji lub elektroresekcji prostaty.
 • Nietrzymanie moczu spowodowane naglącymi parciami – spowodowane jest zaburzeniami w obrębie dolnych dróg moczowych. Za ten rodzaj nietrzymania moczu odpowiedzialne jest wzmożone czucie w pęcherzu albo skurcze mięśni wypieracza, które występują w fazie gromadzenia się moczu.
 • Nietrzymanie moczu związane z przepełnieniem pęcherza – występuje u pacjentów z tzw. przeszkodą podpęcherzową. U kobiet jest to najczęściej zagięcie cewki moczowej, spowodowane obniżeniem dna miednicy, u mężczyzn zaś – powiększenie prostaty. Wzrastające w przepełnionym pęcherzu ciśnienie pokonuje opór cewki moczowej i następuje okresowy wyciek moczu.
 • Odruchowe nietrzymanie moczu – związane jest ze schorzeniem układu nerwowego. Niekontrolowane skurcze wypieracza powodują nieświadome oddawanie moczu.
 • Inkontynencja mieszana – schorzenie łączące inkontynencję parcia i stresową.
 • Pozacewkowe nietrzymanie moczu – upośledzone połączenie przewodów moczowych może spowodować stałą utratę moczu do jamy brzusznej.

Na nietrzymanie moczu wpływają również: zakażenia układu moczowego, brak aktywności fizycznej po porodzie, przebyte zabiegi operacyjne, niektóre choroby (przerost prostaty, zapalenie pochwy, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, cukrzyca, niewydolność serca, kamica nerkowa, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, guzy systemu urogenitalnego, zaburzenia lękowe), alkoholizm oraz niektóre leki.

3. Leczenie nietrzymania moczu

Gdy pojawią się objawy nietrzymania moczu, koniecznie trzeba udać się z wizytą do urologa i neurologa, a jeśli problem ten dotyczy kobiety – również do ginekologa. Poza wywiadem lekarskim należy wykonać szereg badań dodatkowych: badanie ogólne i posiew moczu, oznaczenie stężenia kreatyniny i mocznika w surowicy, USG oraz badanie urodynamiczne.

Leczenie nietrzymania moczu początkowo polega na systematycznym wykonywaniu ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, oraz na przestrzeganiu właściwego oddawania moczu w ciągu doby. Kolejnym etapem leczenia jest leczenie farmakologiczne, a w przypadku niepowodzenia leków – leczenie operacyjne. Terapia trwa długo i musi być prowadzona systematycznie i konsekwentnie.

Rodzaje leczenia podejmowane przy nietrzymaniu moczu:

 • leczenie zachowawcze – całkowite opróżnianie pęcherza po nocnym wypoczynku; systematyczne prowadzenie dzienniczka samokontroli z notowaniem godzin oddawania moczu i przypadków mimowolnego moczenia; przestrzeganie oddawania moczu w godzinach, na które przypada moczenie bezwiedne; regulowanie częstości oddawania moczu; kontrola ilości wypijanych płynów; wykonywanie ćwiczeń mięśni miednicy, tzw. ćwiczeń Kegla.
 • leczenie farmakologiczne – miejscowo stosuje się leki hormonalne lub antycholinergiczne, które zwiększają pojemność pęcherza moczowego i hamują jego niekontrolowane skurcze.
 • leczenie operacyjne to ostateczna metoda leczenia nietrzymania moczu. U kobiet polega na wykonywaniu plastyki krocza, pochwy lub cewki moczowej. Do najczęstszych zabiegów należą: operacja Burcha lub operacja MMK, operacje pętlowe, implanty i wstrzyknięcia okołocewkowe, sztuczny zwieracz.

Inkontynencja to wstydliwa przypadłość, ale warto przełamać opory i udać się do lekarza w celu podjęcia jej leczenia.

Redakcja abcZdrowie,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Babayan R.K., Oates R.D., Siroky M.B. Podręcznik urologii, diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2006, ISBN 83-89309-74-2
 • Gilbert T., Ide W., Vahlensieck M., Vollmer K., Rehabilitacja urologiczna. Skuteczne leczenie nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji, Elipsa-Jaim, Kraków 2007, ISBN 978-83-915185-9-5
 • Kleinman I., Lipshultz L., Podstawy urologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2188-X

Źródła zewnętrzne

Urologia i nefrologia

Komentarze (15)
~Agretka
~Agretka

Moja mama sie z tym schorzeniem długi czas męczyła. Pamiętam, że kupowała sobie wkładki Tena Lady i często chodziła do lekarzy. Długo trzeba było ją namawiac na leczenie, ale na szczęście wszystko dobrze sie skończyło.

Odpowiedz
~koniczynka
~koniczynka

Z doświadczenia wiem, że ani ćwiczenia, ani leki nie pomagają... to po prostu jest problem, który trzeba usnąć operacyjnie tzn za pomocą bezinwazyjnego zabiegu- bezboleśnie i z widocznym efektem. Laserowy zabieg któremu się poddałam w Esteticenter był dla mnie zbawienny i nie przesadzam w tym momencie. Każda kobieta, która przez to przechodzi wie o czym mówić :)

Odpowiedz
~Anet
~Anet

Witajcie, ja polecam zabiegi przy użyciu fotela z polem magnetycznym. Nazywa się MagnetoStym. Nietrzymanie moczu pojawiło się po porodzie i żadne tabletki nie pomagały, noszenie codziennie wkładek też nie należało do najlepszego rozwiązania. Przestraszyłam się zabiegu, który zaproponował ginekolog i zaczęłam szukać na własną rękę rozwiązania. Zabiegi z użyciem tego fotela są bardzo komfortowe. W pełnym ubraniu, zaraz po pracy, naprawdę super. Dla mnie efekt jest zadowalający. Serdecznie polecam. Ja korzystałam z zabiegów w Piasecznie, w klinice Madamed.

Odpowiedz
~inka
~inka

Trzeba ćwiczyć mięśnie dna miednicy niestety i stosować specjalne wkładki tena lady, które wchłaniają o wiele lepiej niż zwykłe podpaski i zapobiegają wydobywaniu się nieprzyjemnego zapachu. Choroba lubi powracać, dlatego wkładki są dobrym rozwiązaniem według mnie.

Odpowiedz
~Dana
~Dana

Ja też używam elektrostymulacji. Metodę tę polecił mi dr Bychawski ze Szczecina. Używam 1,5 miesiąca i efekty są obiecujące :) Może urządzenie nie jest za tanie- 1200 zł ale i tak wychodzi taniej niż laser, a podobno daje lepsze efekty. Urządzenie jest bardzo dobre, niemieckie i ma wszelkie certyfikaty także jestem spokojna.

Odpowiedz
~Szczęśliwa
~Szczęśliwa

Ja próbowałam już wielu sposobów zaczynając od ćwiczeń, przez leki i "domowe sposoby", ale niestety przynosiło to widocznej poprawy. Dopiero jak poszłam na zabieg laserowy do Centrum Medycznego Lekarze (na operacje nie chciałam się zdecydować, bo piekielnie się ich boję!) to były efekty i nadal się utrzymują. Jeśli któraś z pań ma duży problem z nietrzymaniem moczu, to polecam.

Odpowiedz
~iwa
~iwa

@~Teresa76: A jaki lekarz Pani polecił tą metodę leczenia. Ginekolog? Ja zauważyłam, że w trakcie kaszlu, kichania zaczyna się mój problem z nietrzymaniem i jest to dla mnie bardzo kłopotliwe i wstydliwe. Ile kosztowało to urządzenie?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nietrzymanie moczu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu

Zabiegi MonaLisa Touch w leczeniu nietrzymania moczu

(...) MonaLisa Touch są odpowiedzią na tematy tabu. Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, często pomijany w rozmowach. Tylko 25 ... jeden zabieg, by usunąć albo złagodzić wysiłkowe nietrzymanie moczu o lekkim lub średnim nasileniu. Jeśli to konieczne,...

Nietrzymanie moczu

Diagnostyka nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja), to powszechny problem, z którym zmaga się nawet 10-12% społeczeństwa. Wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia, przy czym najczęstsze jest lekkie wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mimo iż niekontrolowane ... pierwszych objawów inkontynencji. W tym czasie nietrzymanie moczu może nasilić się i utrudniać normalne funkcjonowanie. Jak wykryć ... ? Jeśli tak, kiedy miał miejsce poród? Jakie leki przyjmuje Pani/Pan? Diagnozując nietrzymanie moczu, lekarz może zastosować...

Nietrzymanie moczu

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest to stan mimowolnego wyciekania moczu, który może być obiektywnie stwierdzony i stanowi problem ... . Dolegliwości te dzielone są na: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu ... - nietrzymanie moczu występuje nawet podczas leżenia, przy nieznacznym wzroście ciśnienia w jamie brzusznej (np. podczas przekręcania się ... szybko lub bodźce nerwowe między układem nerwowym a mięśniem nie biegną prawidłowo. Nietrzymanie moczu z przepełnienia...

Nietrzymanie moczu

Higiena przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu jest wstydliwym problemem, dlatego osobom dotkniętym inkontynencją szczególnie zależy na tym, by zachować tę chorobę w sekrecie. Niestety, nie jest to proste. Niekontrolowane oddawanie moczu może bowiem nastąpić w dowolnym momencie i nie zawsze można się przed nim uchronić. Mimowolne wycieki moczu sprawiają, że chorzy czują się niehigienicznie, a utrzymanie czystości i świeżości okolic intymnych przy inkontynencji stanowi dla nich niemałe wyzwanie. Jak dbać o higienę przy nietrzymaniu...

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to mimowolne jego wyciekanie. Nie jest to jednak choroba, a objaw wskazujący na problemy w obrębie dróg moczowych. U mężczyzn nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, częściej występuje w starszym wieku, ale nie jest to typowy symptom starzenia się. Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn Nietrzymanie moczu może być krótkotrwałą lub przewlekłą przypadłością ... wyciekać. Nietrzymanie moczu może pojawić się również wtedy, gdy do skurczów pęcherza moczowego dochodzi w złym...

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet

Miliony kobiet na świecie doświadczają mimowolnych wycieków moczu, czyli tak zwanej inkontynencji. Nietrzymanie moczu może ... rodzaje nietrzymania moczu u kobiet to: wysiłkowe nietrzymanie moczu – wyciek małej ilości moczu podczas ruchu (ćwiczenia fizyczne, kichanie, kaszel); nietrzymanie moczu z parcia – mimowolny wyciek dużej ilości moczu w nieoczekiwanych momentach ... ; funkcjonalne nietrzymanie moczu – oddawanie moczu nie w porę, z powodu niepełnosprawności fizycznej, zewnętrznych...

Nietrzymanie moczu

Przyczyny nietrzymania moczu

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to nie choroba - jedynie jej objaw. Do wystąpienia inkontynencji mogą przyczynić ... do problemów z kontrolowaniem pęcherza moczowego. Za nietrzymanie moczu odpowiedzialne mogą być również niektóre choroby: infekcje ... opróżnienie pęcherza, powodując nietrzymanie moczu z przepełnienia. Przyczyny uporczywego nietrzymania moczu Inkontynencja ... powoduje częstomocz i ból w trakcie oddawania moczu. Stosunkowo rzadkim jej objawem jest nietrzymanie moczu. Guz w obrębie...

Nietrzymanie moczu

Aktywność fizyczna a nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęstszy rodzaj inkontynencji. Przypadłość ta dotyka niemal 1/3 dorosłych kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu podczas aktywności ruchowej. Zwykle przyczyną ... . Na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie objawów inkontynencji u osób aktywnych. Nietrzymanie moczu a ćwiczenia Kobiety w większym stopniu niż mężczyźni są podatne na wysiłkowe nietrzymanie moczu, gdyż ciąża i poród powodują uszkodzenie i...

Przyczyny nietrzymania moczu

Schorzenia neurologiczne a nietrzymanie moczu

Schorzenia neurologiczne a nietrzymanie moczu

Pęcherz moczowy ma za zadanie gromadzenie i usuwanie moczu - jego aktywność jest regulowana przez centralny i obwodowy układ nerwowy. Niestety, w wyniku wielu chorób neurologic

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn

Świadomość społeczna na temat inkontynencji, czyli nietrzymania moczu, jest stosunkowo niska, dlatego wiele osób uważa niekontrolowane oddawanie moczu za problem typowy dla senioró