Trwa ładowanie...

Estriol

Estriol E3 jest hormonem sterydowym, który występuje w organizmie w niewielkich ilościach. Hormon jest odpowiedzialny między innymi za hamowanie owulacji w fazie lutealnej i w czasie ciąży. Hamuje też rozwój owłosienia na twarzy i plecach oraz linii brzucha. Wzrost stężenia estriolu następuje w okresie ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Wówczas estriol produkowany jest przez płód i łożysko. Kiedy hormon przeniknie przez łożysko, jest metabolizowany w wątrobie matki do form związanych glukuronidów oraz siarczanów estriolu. Po tych przemianach estriol wolny stanowi tylko 9% estriolu całkowitego.

Zobacz film: "Badania w RZS"

spis treści

1. Kiedy wykonywane jest badanie estriolu i jakie są normy estradiolu?

Poziom estriolu u kobiet nie będących w ciąży oraz mężczyzn utrzymuje się raczej na stałym poziomie. Badanie poziomu estriolu głównie stosuje się w ciąży. W prawidłowo rozwijającej się ciąży stężenie hormonu, w trzecim trymestrze, wzrasta trzykrotnie. Wyższy poziom estriolu obserwuje się już po 8. tygodniu ciąży i wzrasta aż do porodu. W tym czasie można zaobserwować wzrost wydalanego estriolu z moczem. Wolny estriol uE3 stanowi tylko 9% estriolu całkowitego, reszta związana jest w postaci siarczanów i glukuronianów. Niepokojący jest niski lub gwałtownie spadający poziom estriolu, ponieważ sugeruje stan zagrożenia płodu. Warto wykonać pomiar estriolu, aby ocenić ryzyko występowania u płodu zespołu Downa i zespołu Edwardsa oraz wad cewy nerwowej. W przebiegu tych chorób występuje niski poziom estriolu we krwi kobiet ciężarnych. Ponadto stężenie estriolu w surowicy matki lub ilość wydalanego z moczem estriolu są miarą dobrostanu płodu. W przypadku występowania małych stężeń estriolu (

  • wewnątrzmacicznego obumarcia płodu;
  • wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu;
  • dużych wad rozwojowych płodu.

2. Przebieg badania estriolu

Pomiar przeprowadza się za pomocą ELISA, służącego do ilościowego oznaczania niezwiązanego estriolu w surowicy. Jest to tzw. wolny estradiol (uE3). Przed wykonaniem badania krwi należy koniecznie wykonać badanie USG. Krew pobierana jest z żyły łokciowej kobiety ciężarnej. Jak przy większości badań krwi, także w tym przypadku, pacjentka powinna być na czczo. Oznaczenie stężenia hormonu wykonuje się w surowicy krwi. Zaleca się wykonanie analizy materiału biologicznego jak najszybciej. Surowica może być przechowywana w lodówce do 24h, jeżeli czas oczekiwania próbki na badanie jest dłuższy, należy ją zamrozić, ale czas ten nie może być dłuższy niż 1 miesiąc.

Poziom wolnego estriolu przeprowadza się głównie w 15. - 20. tygodniu ciąży. W przypadku ciąży zagrożonej lekarz może zlecić monitorowanie poziomu wolnego estriolu, więc jego badanie będzie przeprowadzane kilkakrotnie. Badanie wykonuje się także w moczu z całodobowej zbiórki moczu, rzadziej materiałem do badań jest ślina. Należy pamiętać, że we krwi, moczu czy ślinie wyniki stężenia estriolu są różne i nie można ich interpretować tak samo. Wybór materiału biologicznego do badań należy do lekarza.

Badanie estriolu wykonywane jest często jako część, tzw. testu potrójnego. To główne badanie prenatalne. Jest to badanie przesiewowe, w którym oprócz poziomu estriolu oznacza się także hCG (gonadotropina kosmówkowa) i AFP ciążową (alfa-fetoproteina ciążowa).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.