Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Jak się relaksować?

Avatar placeholder
14.07.2020 21:42
Jak się relaksować?
Jak się relaksować? (Shutterstock)

Relaks jest niezwykle potrzebny organizmowi. Większość z nas nie potrafi funkcjonować na wysokich obrotach przez cały dzień. W ciągu doby nasze ciało ma fazy, w których jest bardziej i mniej wydolne. Amerykańska Napping Company wychodzi naprzeciw potrzebie odpoczynku i propaguje powszechne wprowadzenie do biur tzw. nap time, czyli czasu na drzemkę, co pozwoli 90% pracowników wykonać więcej zadań w krótszym czasie. Jak jeszcze można efektywnie wypoczywać? Jak zwiększyć odporność na stres i zmęczenie? Jak pokonać stres? Jak się relaksować i regenerować siły?

1. Zasady dobrego wypoczynku

  • 15-minutowa drzemka– według badań prowadzonych przez Alertness Solutions, firmę tworzącą rozwiązania w sferze „zarządzania zmęczeniem”, popołudniowa drzemka zwiększa aktywność naszego organizmu o 35%, kreatywność o 40% i o 50% umiejętność podejmowania decyzji. Drzemka w pracy przynosi pozytywne efekty. W wielu zachodnich biurach w miejscu pracy tworzy się tzw. nap rooms, czyli sale do drzemek, w których są łóżka, zasłonki na oczy, uspokajająca muzyka w słuchawkach i indywidualne budziki.
  • Sjesta – popularny odpoczynek po obiedzie wynika z zasad funkcjonowania naszego organizmu, jest właściwą odpowiedzią na potrzeby naszego mózgu. Naukowcy wykazali, że po spożyciu obfitego posiłku stajemy się senni i leniwi, ponieważ glukoza uwolniona z pokarmu blokuje działanie komórek nerwowych, które odpowiadają za utrzymywanie nas w stanie świadomości i aktywności.
  • Ziewanie– w polskich warunkach trudno o sjestę lub drzemkę w pracy. Okazuje się jednak, że proste ziewanie jest dobrą metodą na odprężenie ciała i umysłu. W naszej kulturze ziewanie w miejscu publicznym jest niewskazane i najczęściej odbierane jako oznaka nudy. W rzeczywistości jest metodą na szybkie rozluźnienie. Podczas tego procesu dochodzi do „przewietrzenia” i ochłodzenia mózgu, a to wpływa na pobudzenie do pracy. Ziewania nie można powstrzymywać, ponieważ nasz organizm domaga się więcej tlenu. Według niektórych uczonych, ziewamy wtedy, gdy ze stanu spoczynku musimy przejść do działania, zatem najczęściej w trakcie ważnego spotkania czy przed sprawdzianem.

2. Zwalczanie stresu

Każdego dnia w miejscu pracy jesteśmy narażeni na stres. Napięcie i nerwowość można złagodzić przez umiejętność prawidłowego oddychania. Pracownicy biurowi w chwilach stresu lub zmęczenia powinni nabierać powietrza do płuc i w tym czasie chwytać się oparcia z tyłu fotela. To sprawi, że cała klatka piersiowa napełni się tlenem, a mięśnie rozluźnią. Zmęczone oczy najszybciej relaksują się, jeśli spojrzymy w odległy, zielony punkt za oknem. Stres należy zwalczać pozytywnym milczeniem. Podczas rozmowy z klientem lub szefem należy myśleć, że wszystko się uda i pójdzie po naszej myśli. Niepokój najczęściej pojawia się u osób zbyt ambitnych i takich, które za bardzo się wszystkim przejmują. U nich powodem stresu jest strach.

Relaksacja w domu polega przede wszystkim na odpoczywaniu od pracy. Jeśli na co dzień jesteśmy osobami pracującymi przed komputerem, powinniśmy starać się za często nie siedzieć przed tym urządzeniem, a zająć się np. gotowaniem, spacerowaniem czy uprawianiem ulubionego sportu. Chodzi o to, aby wyłączyć mózg i się wyciszyć. Gdy w pracy musimy być aktywni fizycznie, w domu powinniśmy dać odpocząć naszemu ciału. Warto poznaćtechniki relaksacyjne, zrobić sobie ciepłą kąpiel lub aromaterapię oraz pozwolić na uspokojenie umysłu i ciała. Wypoczęty organizm to gwarancja zdrowia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Uniknanie nadmiaru czynników stresujących
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze