Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Jak radzić sobie ze stresem – charakterystyka i skutki stresu, sposoby, zioła, ćwiczenia na stres

Avatar placeholder
06.04.2021 18:04
Jak radzić sobie ze stresem – charakterystyka i skutki stresu, sposoby, zioła, ćwiczenia na stres
Jak radzić sobie ze stresem – charakterystyka i skutki stresu, sposoby, zioła, ćwiczenia na stres (123RF)

Często w twoim życiu nakłada się na siebie zbyt wiele obowiązków – praca, dom, dzieci… Wszędzie masz pilne i ważne obowiązki, z których musisz jak najlepiej się wywiązać. Nagle dopada cię on – stres. Co wtedy robić? Jak radzić sobie ze stresem?

spis treści

1. Jak radzić sobie ze stresem?

Stres towarzyszy ludziom od zawsze, niestety – jako odczucie o negatywnym zabarwieniu. Wymagania w danej sytuacji, tak zwane stresory, nie przystają do możliwości jednostki. Przez to powstaje brak równowagi zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Czynniki, które wywołują stres, mogą być przeróżne: umysłowe, fizyczne, fizjologiczne, anatomiczne. Warto wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem, ponieważ jego skutki mogą być poważne. Do konsekwencji można zaliczyć chociażby bezsenność, nałogi, nerwicę, depresję, ale też trudności w oddychaniu, nieprzyjazne nastawienie do ludzi, poczucie niezadowolenia, a nawet myśli samobójcze. Jeżeli stres nie trwa długo, może być nawet mobilizujący, jeśli jednak jest długotrwały, wpływa destrukcyjnie na funkcjonowanie człowieka. Zatem, jak radzić sobie ze stresem? Jest na to kilka sposobów.

Jak radzić sobie ze stresem? Odpowiedzi na to pytanie szukają osoby przepracowane
Jak radzić sobie ze stresem? Odpowiedzi na to pytanie szukają osoby przepracowane

2. Sposoby radzenia sobie ze stresem

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Przede wszystkim, by poradzić sobie ze stresem, zastanów się nad tym, czego tak naprawdę się obawiasz i przyznaj się do tego. Zmień też nastawienie z negatywnego na pozytywne, a co za tym idzie nie przewiduj wszystkiego, co najgorsze. Odpowiedzią na pytanie, jak radzić sobie ze stresem, jest też zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce. Jest wiele produktów, które działają antystresowo. Jak radzić sobie ze stresem? Sięgnij np. po ciemną czekoladę. Pomocne mogą okazać się też: orzechy włoskie, pomarańcze, jajka, seler naciowy), fasolka szparagowa, czarne porzeczki. Sięgaj po produkty bogate w magnez, gdyż wpływa on na prawidłową pracę układu nerwowego. Jak jeszcze można sobie radzić ze stresem? Oto kolejne sposoby:

  • Postaw na odpoczynek – po prostu, gdy jesteś zmęczona, odpocznij, chociaż przez krótką chwilę niczym się nie zajmuj. Weź gorącą kąpiel, posłuchaj ulubionej muzyki. Zobaczysz, że stres minie, a twój umysł się rozjaśni.
  • Zwróć uwagę na to co i w jaki sposób mówisz – krytykujesz, osądzasz, a do tego masz ostry i nieprzyjemny głos? To jak i co mówisz wpływa też na ciebie. Dlatego lepiej to zmień.
  • Nie działaj pod wpływem emocji – gdy zaskoczy cię jakaś sytuacja, zamiast pochopnie reagować, pozwól opaść emocjom; zastanów się nad sytuacją i podejdź do niej zadaniowo.
Co jeść, aby zmniejszyć stres?
Co jeść, aby zmniejszyć stres? [10 zdjęć]

Badania naukowe coraz częściej wskazują na związek między dietą a zdrowiem psychicznym. Istnieje wiele

zobacz galerię

3. Ćwiczenia antystresowe

Odpowiedzią na to, jak radzić sobie ze stresem, będzie z pewnością aktywność fizyczna. Nic tak nie rozładowuje napięcia, stresu i złych emocji, jak ćwiczenia – czy to w domu, czy w siłowni. Ćwiczenia sprawiają, że w naszym organizmie podnosi się poziom endorfin, dlatego mimo zmęczenia jesteśmy po nich odprężeni. Wybierz aktywność, która najbardziej ci odpowiada – pobiegaj, idź na basen, zacznij jeździć na rowerze. Możesz też po prostu spacerować lub zająć się pracą w ogródku. Gdy zastanawiasz się, jak radzić sobie ze stresem, wypróbuj też ćwiczenia relaksacyjne.

Zobacz także:

4. Zioła na stres

Jeżeli wciąż nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem, sięgnij po zioła. Szczególną uwagę zwróć na: rozmaryn, dziurawiec, imbir, kozłek lekarski, żeń-szeń. Napary z ziół to jedna z lepszych odpowiedzi na pytanie o to, jak radzić sobie ze stresem. Zioła łagodzą napięcie, dodają energii, poprawiają koncentrację.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Medytacja w leczeniu stresu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze