Zioła na stres
Właściwości lecznicze ziół znane są już od dawna. Stosowane są one w leczeniu różnych schorzeń, takich jak np. zaparcia, niestrawność, bezsenność, depresja, nerwica. Niektóre rośliny lecznicze znane są także z działania łagodzącego stresi zdenerwowanie. Są to np.: arcydzięgiel, szyszki chmielu, owoce berberysu, korzeń kozłka lekarskiego czy liście melisy oraz wiele innych. Zioła takie mogą być stosowane w postaci herbatek do zaparzania, syropów czy suplementów diety w formie tabletek doustnych.
1. Pospolite rośliny lecznicze
Wiele roślin leczniczych działających antystresowo możemy znaleźć praktycznie wszędzie. Przykładem może być przede wszystkim kozłek lekarski, potocznie zwany walerianą. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie jest korzeń waleriany. Kozłka lekarskiego możemy spotkać na terenach wilgotnych. Za jego działanie uspokajające odpowiedzialne są głównie składniki olejku eterycznego, jakimi są walepotriaty oraz wolny kwas walerianowy. Najskuteczniej działają wyciągi alkoholowe z kłączy kozłka na bazie alkoholu.
Inną znaną rośliną uspokajającą jest melisa, inaczej zwana rojownikiem. Surowcem leczniczym są liście melisy, które po roztarciu w ręce dają intensywny cytrynowy zapach. Ze względu na to stosowana jest często jako przyprawa. Działa kojąco na układ nerwowy. Jej główne zastosowanie to leczenie trudności z zasypianiem, stanów pobudzenia, neurastenii, biegunek lub bólów przewodu pokarmowego na tle nerwicowym.
Chmiel, a dokładniej szyszki chmielu, zawierają lupulinę – żywicę, która wykazuje działanie uspokajające. Można go przyjmować w postaci różnego rodzaju złożonych preparatów ziołowych lub dodawać do kąpieli.
Bardzo pospolitą rośliną o działaniu łagodzącym stany napięcia emocjonalnego jest czarny bez. Owoce bzu zawierają szereg cennych substancji wpływających na nasz organizm. Są to np. witaminy z grupy B czy witamina C, które zwiększają odporność na zmęczenie oraz wzmacniają układ nerwowy. Oprócz tego owoce bzu działają odtruwająco na organizm i przeciwbólowo, np. w migrenie. Do tej grupy należą także: dziurawiec, lawenda, pokrzywa czy męczennica krwista.
2. Inne rośliny łagodzące stresy
Do roślin o działaniu uspokajającym, które naturalnie nie występują w Polsce, możemy zaliczyć: miłorząb japoński, berberys, pomarańczę gorzką. Miłorząb japoński wzmacnia nie tylko układ nerwowy, ale również układ krwionośny. Zwiększa przepływ krwi przez naczynia obwodowe, a to z kolei poprawia ukrwienie mózgu, korzystnie wpływa na nastrój oraz koncentrację. Pomarańcza gorzka wykazuje kilka funkcji, w tym uspokajającą. Wykorzystywane są skórka pomarańczy oraz kwiaty. Swoje działanie zawdzięcza głównie olejkowi eterycznemu, substancjom goryczkowym oraz flawonoidom. Wykazuje także pewne działania nasenne. Guarana natomiast to pnącze rosnące w Ameryce Południowej. Zawiera ponad trzy razy więcej kofeiny niż owoce kakaowca, poza tym kofeina z guarany jest łatwiej przyswajana przez organizm. Dostępna jest w postaci kapsułek doustnych lub herbatek. Oprócz tego, iż działa pobudzająco na układ nerwowy, poprawia również samopoczucie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.