Trwa ładowanie...

Bo-tau na stres!

W związku z zabieganym stylem życia, nawałem obowiązków w pracy i w domu czy problemów w małżeństwie, bardzo często skarżymy się z powodu nękającego nas stresu. Znanych jest wiele metod walki ze stresem, takich jak joga, kąpiel z bąbelkami czy intensywne ćwiczenia na siłowni. Ostatnio opracowano nowy rewelacyjny środek walki z napięciem. Bo-Tau to technika oddychania łącząca starodawne elementy sztuki Wschodu z nowoczesną nauką krajów Zachodu.

1. Stres a oddech

Entuzjaści techniki twierdzą, że Bo-Tau pomaga się uspokoić, skupić i zmotywować do działania już po upływie pierwszego tygodnia ćwiczeń. Dodatkowo, technika usuwa zmęczenie, zwiększając pewność siebie, a także poprawiając pamięć. Bo-Tau to praktyka opracowana przez brytyjskiego neuropsychologa Davida Lewisa. Według specjalisty, sposób oddychania wpływa na ogólny stan zdrowia. Gdy jesteśmy zestresowani lub odczuwamy niepokój, oddychamy szybciej, przez co zmienia się poziom dwutlenku węgla we krwi, a nasz nastrój się pogarsza. Wraz z przyspieszeniem pulsu pocimy się i zaczynamy odczuwać ból w klatce piersiowej, problemy ze wzrokiem i koncentracją. Taki stan pogłębia nasz niepokój, przez co wpadamy w błędne koło.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Lewis odkrył zależność między oddychaniem a stresem w czasie dwudziestoletniej pracy wśród mnichów buddyjskich oraz podczas pobytu w Tajlandii. Terapia oddechem stosowana była tam od tysięcy lat przez spirytualistów, joginów i lekarzy, którzy skupiali się na nieocenionych leczniczych właściwościach najprymitywniejszego z ruchów – oddychania. Dla naukowców odpowiedni oddech jest wynikiem zdrowych płuc. Dla spirytualistów jest efektem pracy czystego i rozluźnionego umysłu.

2. Techniki oddechu

Bo-Tau to metoda oddychania mająca na celu pozbycie się niepokoju związanego z codziennym życiem. Osoby praktykujące Bo-Tau mogą skorzystać z dodatkowych właściwości terapii. Okazuje się, że technika pomaga także w zwalczaniu dolegliwości, takich jak bezsenność i napięcie mięśni. Jest to możliwe dzięki połączeniu specyficznych rodzajów oddechu:

  • energetyzujący – dla witalności,
  • relaksujący – dla uspokojenia,
  • skupiający – na koncentrację,
  • przeponowy – używany przez śpiewaczy do maksymalnego dotlenienia krwi,
  • głęboka sensualizacja – dla rozluźnienia.

Głównym zamierzeniem Bo-Tau jest nauczenie się opanowania oddechu w stresowych sytuacjach oraz radzenie sobie z nieprzyjemnymi wspomnieniami. Aby uzyskać efekty, należy ćwiczyć oddech regularnie. Jeśli można pozbyć się stresu i niepokoju poprzez pobudzenie mózgu i niezałamanie się w kryzysie, Bo-Tau może być kluczem do rozwiązania różnorodnych problemów emocjonalnych. Następnym razem, kiedy będziesz musiała manewrować między pracą, szkołą, dziećmi, krewnymi i przyjaciółmi, przystań na chwilę i weź głęboki wdech. To na pewno pomoże.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Sposoby na stres
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza