Trwa ładowanie...

Wymagający szef powoduje u pracowników stres, który źle wpływa na zdrowie

Avatar placeholder
11.10.2016 10:32
Wymagający szef powoduje u pracowników stres, który źle wpływa na zdrowie
Wymagający szef powoduje u pracowników stres, który źle wpływa na zdrowie

Z badania przeprowadzonego wśród 1000 pracowników wynika, że ​​dla 7 osób na 10 stres w pracy jest poważnym problemem. Narażeni są zwłaszcza ci, którzy są zagrożeni cięciem wydatków.

Stres w pracy jest problemem dla 70 proc. zatrudnionych
Stres w pracy jest problemem dla 70 proc. zatrudnionych (Shutterstock)

1. Stres jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i higieny pracy

Jak wynika z badań, wiele z miejsc pracy potrzebuje "transformacji", w innym przypadku choroby powodowane przez stres osiągną rekordową liczbę.

Krajowy Ośrodek Związków Zawodowych w Wielkiej Brytanii, który zrzesza większość robotników w Wielkiej Brytanii alarmuje, że stres jest obecnie największym problemem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy, szczególnie wśród pracowników sektora publicznego.

Zobacz film

Problem wzrasta najbardziej w Irlandii Północnej, Ameryce Północnej, Szkocji i na południwym wschodzie.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia i złagodzenie silnego napięcia nerwowego są pocałunki

zobacz galerię

"Przesłanie jest jasne, stres staje się coraz większym problemem. Presja, długie godziny pracy i niskie bezpieczeństwo są odczuwalne we wszystkich zakładach. W interesie pracodawcy leży, by mieć wydajną siłę roboczą. Ludzie, którzy doświadczają dużego lęku są zaś mniej wydajni i bardziej skłonni do podjęcia urlopu. Stresowi można zapobiec, jeśli pracodawcy będą stawiali realne wymagania, zatrudnią menedżerów wspierających, a miejsce pracy jest wolne od przemocy, zastraszania i nękania" - mówi sekretarz generalny Krajowego Ośrodka Związków Zawodowych, Frances O'Grady.

2. Stres nie pomaga ani pracownikom, ani pracodawcom

Tymczasem raport z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego pokazał, że rząd powinien podjąć działania, aby zwiększyć wagę ochrony zdrowia psychicznego i fizycznego w miejscu pracy.

Pracodawcy są zachęcani do inwestowania w szkolenia z pierwszej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

Zobacz także

"Nasze miejsca pracy muszą przejść transformację. Ludzie pracują coraz dłużej, ich zarobki maleją, a stres wzrasta. Miliony ludzi czują, że nie mają wsparcia i pracodawcy muszą działać teraz, aby utrzymać najlepszych pracowników i zwiększyć produktywność" - mówi Poppy Jaman, prezes Mental Health First Aid (organizacji, która zajmuje się zapobieganiem zaburzeniom psychicznym).

Lepszy dostęp do pomocy psychicznej ma kluczowe znaczenie dla poprawy wyników, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne. Pomoc w miejscu pracy odgrywa istotną rolę, zarówno dla pracowników, jak i dla gospodarki. Psychiczne problemy zdrowotne, takie jak stres, depresja, lęk lub bezsenność sprawiają, że ludzie biorą dłuższe urlopy i pracują mniej wydajnie.

"Dołożymy wszelnich starań, by uświadomić pracodawcom, że ochrona zdrowia psychicznego jest równie ważna, jak zdrowie fizyczne" - mówi Jaman.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Przyczyny generujące stres
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze