Badania na boreliozę

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to choroba odkleszczowa, wywołana przez krętki z rodzaju Borrelia. W początkowym etapie choroby można nie zdołać zauważyć miejsca po ukąszeniu owada, a także objawu najbardziej charakterystycznego dla tej choroby, jakim jest rumień wędrujący. Dlatego też, gdy występuje podejrzenie choroby oraz gdy obecne są już symptomy przypominające objawy boreliozy, wykonuje się odpowiednie diagnostyczne testy na boreliozę. Zaliczamy do nich: test ELISA, test Western blot oraz test PCR.

Polecane wideo:

Test ELISA na boreliozę

Test ELISA jest to najczęściej stosowany test w badaniach diagnostycznych choroby z Lyme. Głównie ze względu na cenę, bowiem jest to jeden z najtańszych testów. Dobra cena nie idzie jednak w parze z jakością, bowiem test ten daje pewność w ok. 70%. Takie badanie na boreliozę wykonywane jest w laboratorium analitycznym bezpłatnie w przypadku skierowania od lekarza. W takich przypadkach na wykonanie testu czeka się ok. 3-4 miesięcy. Indywidualnie koszt takiego badania to ok. 60 zł i wykonywane jest natychmiast. 
Test ELISA to test immunoenzymatyczny (immunoenzymosorbcyjny). Polega on na wprowadzeniu materiału biologicznego do odpowiedniego podłoża. W materiale wykrywany jest specyficzny antygen, który wytwarza kompleks immunologiczny z przeciwciałem poliklonalnym lub monoklonalnym, skoniugowanym z odpowiednim enzymem. Następnie dodawana jest odpowiednia substancja, z której – w wyniku zadziałania enzymu – wytwarza się barwny produkt, który następnie oznaczany jest spektrofotometrycznie. Z otrzymanych wyników wylicza się stężenie antygenu.

Normy w teście ELISA wynoszą:

  • Wynik ujemny – poniżej 9 j. BBU/ml,
  • Wynik wątpliwie dodatni – 9,1-10,9 j. BBU/ml,
  • Wynik nisko dodatni – 11-20 j. BBU/ml,
  • Wynik wysoko dodatni – 21-30 j. BBU/ml,
  • Wynik bardzo wysoko dodatni – powyżej 30 j. BBU/ml.

Czytaj także:

Test Western blot i test PCR na boreliozę

W teście Western blot wykrywane są specyficzne przeciwciała IgM i IgG dla boreliozy. Czułość testu jest większa. W klasie IgM skuteczność testu wynosi ok. 95% u osób z objawami klinicznymi, w klasie IgG jest jeszcze wyższa, ale istnieje tutaj możliwość nieodróżnienia choroby od blizny serologicznej. Niekiedy błędne wyniki tego testu wynikają z reakcji krzyżowej na antygeny, np. wirusa Epsteina-Barr, cytomegalowirusa czy wirusa opryszczki. W badaniu tym przeciwciała wykrywane są w surowicy krwi. Jest to więc jeden z testów serologicznych. Najbardziej rzetelne wyniki test daje po ok. 6 tygodniach od wtargnięcia wirusa do organizmu. Istnieje bowiem tzw. okienko serologiczne, tj. czas od momentu wniknięcia krętka, do momentu pojawienia się przeciwciał we krwi. Dlatego też, gdy występuje podejrzenie boreliozy, a wynik badania jest ujemny, należy je powtórzyć po kilku tygodniach, istnieje bowiem możliwość, iż pierwsze badanie było wykonane w czasie owego okienka serologicznego.

Test PCR to badanie wykazujące obecność DNA krętka Borrelia we krwi lub w moczu pacjenta. Obecnie badanie to nie jest szeroko stosowane, ze względu na częste wyniki fałszywie dodatnie.

Testy na boreliozę nie zawsze dają 100% pewność, czy pacjent zachorował na boreliozę, czy też nie. Dlatego też pomocniczo wykonywane są także badania płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badanie przepływów mózgowych (SPECT). Mają one na celu głównie wykluczenie innych chorób. W przypadku zdiagnozowania choroby należy zastosować odpowiednie leczenie boreliozy.

Polecane wideo:

Komentarze (22)
~krystyna
~krystyna

Z doświadczenia własnego wiem, że nie zna się dnia ani godziny kiedy możne nas ugryźć kleszcz. Moja córka ciężko chorowała na boreliozę, a w związku z tym że często bawi się w lecie na łące to złapała kolejnego. Teraz już wiem, że można uniknąć boreliozy poprzez przeprowadzenie badania kleszcza na obecność boreliozy. Można to wykonać np. w bydgoszczy lub w laboratorium przez internet tutaj http://zbadajklescza.pl

Odpowiedz
~matrii
~matrii

Zupełnie przez przypadek jak szukałem pomocy w związku z borellią to trafiłem na Noma Medica ze strony www.medicavolla.eu. I to był rzeczywiście szczęśliwy zbieg okoliczności. Terapia jaką zaproponowali, czyli BRT stymulator homeostazy, okazała się strzałem w dziesiątkę.

Odpowiedz
~matrii
~matrii

Mam dobre zdanie na temat Noma Medica (www.medicavolla.eu). Leczymy się tam całą rodziną, ostatnio nawet rodziców namówiłem na darmowe badania diagnostyczne. Poszli i mają teraz pełen obraz zdrowia.

Odpowiedz
~dsdw
~dsdw

Polecam instytut dr Volla (www.medicavolla.eu), mają gabinety w całej Polsce, ja chodziłem na badania w Warszawie na Żelazną. Zrobili mi kompleksowe badania kwantowe za darmo. Co dokładnie badają? Zdrowie kości, serca, wątroby, zakwaszenie, obecność toksyn i pasożytów – wszystko.

Odpowiedz
~sdw
~sdw

Od niedawno korzystam z pomocy lekarzy z Noma Medica Volla -www.medicavolla.eu. Jak na razie jestem bardzo zadowolony, mają kompleksowe podejście. Oprócz boreliozy leczą mnie też w związku z moimi problemami z kręgosłupem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka boreliozy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Diagnostyka boreliozy
Diagnostyka boreliozy

Trudności w diagnostyce boreliozy

pozostaje bez odpowiedzi, a te, które udaje nam się uzyskać, bywają niejednoznaczne. Dlatego diagnostyka boreliozy nadal przysparza wielu trudności (...) Expressed), które jest jednym z najważniejszych antygenów w diagnostyce...

Leczenie boreliozy

Nowy sposób leczenia boreliozy

terapię. Badania nad nowym lekiem na boreliozę Borelioza to poważna choroba roznoszona przez kleszcze. Połykając krew swojej ofiary, pajęczaki (...) , w tym boreliozę....

Środki na ukąszenia owadów

Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?

Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?

nie zawsze przenoszą choroby, a ugryzienia nie są poważne, ale może się zdarzyć, że przeniosą boreliozę lub gorączkę gór skalistych. Kiedy kleszcz

Leki i suplementy

Zastosowanie srebra koloidalnego

Zastosowanie srebra koloidalnego

) oraz zapobiegniesz zakażeniom gronkowcami i paciorkowcami.Leczy boreliozę Najnowsze badania nad srebrem koloidalnym pokazują, że substancja (...) srebra wspomagają wzrost kości. W publikacji naukowej badacz ogłosił,...

#dziejesienazywo – Zdrowie

#dziejesięnazywo: Czym są badania prenatalne?

Chociaż należą do standardowych procedur, budzą strach wśród kobiet w ciąży. Badania prenatalne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne (...) . Do pierwszej grupy należą np. amniopunkcja oraz biopsja kosmówki. Do drugiej zalicza...

Badania w ciąży

Badania płodu

Badania płodu

Dzięki badaniom prenatalnym rodzice mogą przygotować się na ewentualne możliwości leczenia dziecka tuż po urodzeniu lub jeszcze w łonie matki.

#dziejesienazywo – Zdrowie

#dziejesienazywo: Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Niektóre kobiety boją się badań prenatalnych, uważając je za niebezpieczne. Rozwój medycyny i obecna wiedza na temat ciąży powodują spadek ilości (...) powikłań. Badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta, która...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby