Przejdź na WP

Objawy boreliozy - zmiany skórne, zmiany w narządach

Borelioza wywołuje nie tylko zmiany skórne. Atakuje również narządy wewnętrzne. Oto objawy boreliozy u ludzi.

Zobacz film: "Uwaga na kleszcze i boreliozę"

spis treści

1. Objawy boreliozy - zmiany skórne

 • Rumień po kleszczu - jest pierwszym objawem boreliozy. Początkowo jest to mała zmiana skórna. Jednak z czasem rumień w czasie boreliozy się powiększa. Wokół niego mogą pojawić się małe plamki. Rumień w przypadku boreliozy ma kształt koła lub owalu. Jego kolor może układać się w pierścienie, od jaśniejszych przebarwień do ciemniejszych na obwodzie. Może też mieć jednolicie czerwony kolor. Występuje na nogach lub rękach. Charakterystyczną cechą rumienia w czasie boreliozy jest jego niewyczuwalność. Nie wytwarza on zgrubienia, nie swędzi, ani nie boli. Mimo to rumienia nie można lekceważyć. Bakterie ze skóry mogą przeniknąć do krwiobiegu i wywołać infekcję narządów wewnętrznych. Borelioza nawet we wczesnym stadium musi być leczona antybiotykiem. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie powyższych objawów boreliozy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
 • Chłoniak limfocytowy skóry - może być kolejnym objawem boreliozy i etapem infekcji. Jego pojawienie jest rzadkie. Jest to niebolesny, czerwono-niebieski guz. Umiejscawia się na płatkach, małżowinach usznych, brodawkach sutkowych lub na mosznie. Chłoniak najczęściej występuje u dzieci, rzadziej u dorosłych.
 • Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry - to trzeci objaw boreliozy u ludzi. Na skórze rąk lub nóg pojawiają się czerwono-sinawe i niesymetryczne zmiany. Skóra może być lekko obrzęknięta, a następnie zaczyna stawać się cienka jak pergamin. W czasie boreliozy w miejscach zmienionych chorobowo zaczyna wypadać owłosienie. Dla zanikowego zapalenia skóry charakterystyczne są bolące stawy znajdujące się w części zainfekowanej.
Borelioza jest chorobą spowodowaną przez bakterie przenoszone przez kleszcze
Borelioza jest chorobą spowodowaną przez bakterie przenoszone przez kleszcze (Shutterstock)

2. Objawy boreliozy - zmiany w narządach

Zmiany w narządach występują dosyć późno od momentu zarażenia boreliozą. Nie są to objawy boreliozy charakterystyczne tylko dla tej choroby. Czasami nie poprzedzają ich objawy skórne boreliozy. Wówczas trudno zdiagnozować chorobę.

 • Mogą wystąpić objawy boreliozy ogólne, podobne do grypy lub innej infekcji wirusowej. Gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca. Ale też nagłe chudnięcie, zmęczenie, ociężałość, obniżenie sprawności fizycznej, bezsenność i wypadanie włosów. Jest to wywołane przenoszeniem infekcji przez krew lub chłonkę.
 • Przewlekła borelioza powoduje zmęczenie organizmu, który całą swoją energię kieruje na walkę z nią. Dlatego czasami może dojść do odczuwania drętwienia kończyn i języka. To drugie prowadzi z kolei do zaburzeń zmysłu smaku. Dodatkowo w czasie boreliozy można odczuwać ogólne bóle różnych części ciała. Mogą pojawić się tiki mięśni twarzy lub kurcze mięśniowe.
 • Objawy zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, czyli neuroborelioza. Często borelioza objawia się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Osoby, u których doszło do zapalenia mogą odczuwać silne bóle głowy, sztywność karku, nudności i wymioty.
 • Nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego może wywołać zapalenie nerwów czaszkowych, które pozwalają utrzymać nam prawidłową mimikę twarzy. Zapalenie nerwów czaszkowych doprowadza do widocznych zmian w mimice: opadający kącik ust, niedomykające się powieki.
 • Neuroborelioza jest przyczyną niezwykle niebezpiecznego przewlekłego zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Może to prowadzić porażeń mięśniowych lub do upośledzenia psychicznego. Objawia się to atakami depresyjnymi i lękowymi, psychozami, zaburzeniami nastroju i koncentracji.
 • Borelioza atakuje również mięsień sercowy, powodując jego zapalenie. Zapalenie mięśnia sercowego może być groźne dla życia. Jego główne objawy to: zaburzenia rytmu serca, skoki pulsu i ciśnienia, bóle w klatce piersiowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł: Rumień na skórze

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy