Przejdź na WP

Objawy boreliozy - zmiany skórne, zmiany w narządach

Borelioza wywołuje nie tylko zmiany skórne. Atakuje również narządy wewnętrzne. Oto objawy boreliozy u ludzi.

Zobacz film: "Uwaga na kleszcze i boreliozę"

spis treści

1. Objawy boreliozy - zmiany skórne

  • Rumień pełzający - jest pierwszym objawem boreliozy. Początkowo jest to mała zmiana skórna. Jednak z czasem rumień w czasie boreliozy się powiększa. Wokół niego mogą pojawić się małe plamki. Rumień w przypadku boreliozy ma kształt koła lub owalu. Jego kolor może układać się w pierścienie, od jaśniejszych przebarwień do ciemniejszych na obwodzie. Może też mieć jednolicie czerwony kolor. Występuje na nogach lub rękach. Charakterystyczną cechą rumienia w czasie boreliozy jest jego niewyczuwalność. Nie wytwarza on zgrubienia, nie swędzi, ani nie boli. Mimo to rumienia nie można lekceważyć. Bakterie ze skóry mogą przeniknąć do krwiobiegu i wywołać infekcję narządów wewnętrznych. Borelioza nawet we wczesnym stadium musi być leczona antybiotykiem. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie powyższych objawów boreliozy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

  • Chłoniak limfocytowy skóry - może być kolejnym objawem boreliozy i etapem infekcji. Jego pojawienie jest rzadkie. Jest to niebolesny, czerwono-niebieski guz. Umiejscawia się na płatkach, małżowinach usznych, brodawkach sutkowych lub na mosznie. Chłoniak najczęściej występuje u dzieci, rzadziej u dorosłych.

  • Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry - to trzeci objaw boreliozy u ludzi. Na skórze rąk lub nóg pojawiają się czerwono-sinawe i niesymetryczne zmiany. Skóra może być lekko obrzęknięta, a następnie zaczyna stawać się cienka jak pergamin. W czasie boreliozy w miejscach zmienionych chorobowo zaczyna wypadać owłosienie. Dla zanikowego zapalenia skóry charakterystyczne są bolące stawy znajdujące się w części zainfekowanej.

Borelioza jest chorobą spowodowaną przez bakterie przenoszone przez kleszcze
Borelioza jest chorobą spowodowaną przez bakterie przenoszone przez kleszcze (Shutterstock)

2. Objawy boreliozy - zmiany w narządach

Zmiany w narządach występują dosyć późno od momentu zarażenia boreliozą. Nie są to objawy boreliozy charakterystyczne tylko dla tej choroby. Czasami nie poprzedzają ich objawy skórne boreliozy. Wówczas trudno zdiagnozować chorobę.

Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów
Sprawdzone domowe sposoby na ukąszenia owadów [7 zdjęć]

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą tak, by uzyskać lepką konsystencję ciasta, a następnie wetrzyj delikatnie...

zobacz galerię
  • Przewlekła borelioza powoduje zmęczenie organizmu, który całą swoją energię kieruje na walkę z nią. Dlatego czasami może dojść do odczuwania drętwienia kończyn i języka. To drugie prowadzi z kolei do zaburzeń zmysłu smaku. Dodatkowo w czasie boreliozy można odczuwać ogólne bóle różnych części ciała. Mogą pojawić się tiki mięśni twarzy lub kurcze mięśniowe.
  • Objawy zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, czyli neuroborelioza. Często borelioza objawia się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Osoby, u których doszło do zapalenia mogą odczuwać silne bóle głowy, sztywność karku, nudności i wymioty.
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego może wywołać zapalenie nerwów czaszkowych, które pozwalają utrzymać nam prawidłową mimikę twarzy. Zapalenie nerwów czaszkowych doprowadza do widocznych zmian w mimice: opadający kącik ust, niedomykające się powieki.

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł: Rumień na skórze

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy