Trwa ładowanie...

Ukąszenie kleszcza – objawy, powikłania, jak usunąć kleszcza?

Avatar placeholder
10.07.2023 17:39
Ukąszenie kleszcza – objawy, powikłania, jak usunąć kleszcza?
Ukąszenie kleszcza – objawy, powikłania, jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza nie zawsze wiąże się z poważną chorobą. Istotne przy ukąszeniu kleszcza, jest jak najszybsze wyjęcie pasożyta z ciała. Jak należy usunąć kleszcza? Kiedy może się pojawić rumień po ukąszeniu kleszcza? Jakie są objawy Boreliozy po ukąszeniu kleszcza?

spis treści

1. Ukąszenie kleszcza – usunięcie

Na ukąszenie kleszcza nie powinniśmy reagować paniką. Liczy się spokój, opanowanie i szybkie wyjęcie kleszcza. Jeżeli zrobimy to prawidłowo i jak najszybciej, prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu lub boreliozą, jest znacznie mniejsze. W aptece można kupić różne przedmioty, które ułatwiają usunięcie kleszcza. Jeżeli mamy jakiekolwiek obawy, możemy udać się na pogotowie.

Usunięcie kleszcza polega na stanowczym i mocnym chwycie pajęczaka, na przykład pęsetą. Następnie wykonujemy pewny i płynny ruch wzdłuż osi wkłucia. Kleszcza należy złapać tuż przy skórze. Nigdy nie chwytamy za napęczniały tułów, gdyż istnieje możliwość wstrzyknięcia do ciała zainfekowaną surowicę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować skórę i dokładnie umyć ręce. To jednak nie koniec. Po ukąszeniu kleszcza należy obserwować miejsce wkucia. Jeżeli na skórze pojawią się jakiekolwiek zmiany, na przykład zaczerwienienia i dodatkowo pojawi się gorączka, należy skonsultować się z lekarzem.

Istotne przy ukąszeniu kleszcza, jest jak najszybsze wyjęcie pasożyta z ciała.
Istotne przy ukąszeniu kleszcza, jest jak najszybsze wyjęcie pasożyta z ciała.

2. Ukąszenie kleszcza – głowa kleszcza

Podczas usuwania kleszcza należy zadbać o to, aby w ciele nie pozostała głowa kleszcza. Jeżeli wyciągnęliśmy tylko tułów, należy spróbować usunąć głowę pęsetą lub igłą jałową – tak jak w przypadku usuwania drzazgi. Pozostająca w ciele głowa zwiększa ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Dlatego należy udać się do lekarza, aby pozbyć się fragmentu pasożyta.

Pierwsza pomoc – wyjęcie kleszcza
Pierwsza pomoc – wyjęcie kleszcza

Podczas letnich wędrówek do lasu i na łąkę warto zadbać o odpowiednią ochronę przed owadami. Kleszcze

zobacz galerię

3. Ukąszenie kleszcza – rumień

Rumień wędrujący jest jednym z objawów choroby odkleszczowej – boreliozy. Zazwyczaj pojawia się w ciągu tygodnia do dwóch po ukąszeniu kleszcza. Rumień ma okrągły kształt – około 5 cm średnicy – z charakterystyczną białą plamką w środku. Biały punkt jest miejscem ukąszenia kleszcza.

Rumień – czyli czerwona otoczka – każdego dnia się powiększa. Rumień wędrujący pojawia się jedynie u niektórych osób ukąszonych przez kleszcza. Brak rumienia po kleszczu nie oznacza, że nie doszło do zakażenia boreliozą.

4. Ukąszenie kleszcza – borelioza

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcza podczas ukąszenia. Chorobę wywołują krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi. Do zakażenia boreliozą może dojść jedynie podczas ukąszenia kleszcza. Leczenie boreliozy może trwać kilka tygodni, ale również półtora roku. Wszystko zależy ile czasu minęło od postawienia prawidłowej diagnozy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy boreliozy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze