Rekonstrukcja kolana – wskazania, objawy, zabieg, rehabilitacja
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie aktywnością fizyczną, spowodowało to większą liczbę urazów, które wymagają rekonstrukcji kolana. To właśnie kolano jest jednym z najbardziej eksploatowanych stawów u człowieka. Do zabiegu rekonstrukcji kolana najczęściej kierowani są sportowcy, osoby prowadzące aktywny fizycznie tryb życia oraz osoby pracujące fizycznie.
1. Rekonstrukcja kolana – wskazania
Kolano jest największym i bardzo skomplikowanym stawem w budowie anatomicznej człowieka. Łączy ze sobą kość udową, piszczelową oraz rzepkę. Zapewnia ciału człowieka dużą ruchomość i jednocześnie stabilność, w związku z tymi funkcjami mechanizm ten ulega częstym urazom i czasem wymaga przeprowadzenia rekonstrukcji kolana.
Staw kolanowy pokryty jest warstwą chrząstki stawowej. Pomiędzy kośćmi znajdują się łąkotki stawowe, które są bardzo elastyczne i mają wysoką odporność na urazy. Najczęściej rekonstrukcji kolana podlegają więzadła, łąkotka oraz chrząstka stawowa.
Wskazaniem do wykonania rekonstrukcji kolana są urazy stawu, takie jak:
- skręcenia,
- stłuczenia,
- naciągnięcia więcadeł,
- naderwania lub całkowite zerwanie więzadeł
- naderwanie mięśni.
2. Rekonstrukcja kolana – objawy
Pierwszym objawem przy uszkodzeniu, który może wskazywać na konieczność przeprowadzenia rekonstrukcji kolana, jest ból, bardzo silny, ale nie zawsze pojawia się przy rozległych urazach. Nasila się przy obciążeniach i ruchu. Gdy uszkodzeniu ulegną więzadła krzyżowe, w momencie powstawania urazu wystąpi słyszalny trzask. Kolejnym objawem jest niestabilność kolana i jego nadmierna ruchomość. Podczas ucisku kolana może pojawiać się ból, który będzie odczuwalny od środka.
Jeśli pojawia się obrzęk, może świadczyć to o uszkodzeniu torebki stawowej lub więzadeł krzyżowych. Takie objawy są sygnałem do konieczności przeprowadzenia rekonstrukcji kolana.
Często pojawia się też krwiak podskórny lub siniak w miejscu urazu. Zaleca się aby po każdym urazie udać się na konsultacje do ortopedy lub chirurga. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie, a w zależności od rodzaju urazu oraz objawów może zlecić zabieg rekonstrukcji kolana.
3. Rekonstrukcja kolana – zabieg
Niektóre urazy można leczyć bez konieczności wykonywania zabiegu rekonstrukcji kolana. Czasami wystarczy leczenie zachowawcze poprzez unieruchomienie kolana oraz jego rehabilitację. W tym typie leczenia zakłada się na kolano ochraniacz, który wzmacnia staw i zapobiega dalszym urazom. Jeśli dojdzie do całkowitego uszkodzenia kolana, na przykład rozerwania więzadeł, wówczas niezbędna będzie rekonstrukcja kolana. Zabieg związany jest z odtworzeniem uszkodzonego elementu, dzięki czemu kolano na nowo zyskuje prawidłową stabilność i zakres ruchów.
Podczas rekonstrukcji kolana pobierany zostaje materiał do przeszczepu, najczęściej z drugiego kolana. Pobrane tkanki umieszcza się w kanałach kości piszczelowej i udowej przy pomocy śrub lub kotwic. W niektórych przypadkach rekonstrukcję kolana przeprowadza się przy pomocy mikroskopu, co umożliwia dokładniejsze wykonanie zabiegu oraz nie uszkadza sąsiadujących tkanek.
Zobacz także:
4. Rekonstrukcja kolana – rehabilitacja
Rehabilitacja po zabiegach rekonstrukcji kolana najczęściej trwa około 16 tygodni. Służy ona rekonwalescencji i ma zapobiec zrostom w stawie, wzmocnić siłę mięśni oraz poprawić zakres ruchomości kolana. W trakcie rehabilitacji stosuje się przede wszystkim ćwiczenia izometryczne, z taśmami elastycznymi czy na niestabilnym podłożu.
W pierwszych dobach po zabiegu rekonstrukcji kolana wykorzystuje się też metody takie jak laseroterapia, ultradźwięki czy pobudzanie rekonstruowanych elementów prądem. Każdy kolejny tydzień to wzrost intensywności wykonywanych ćwiczeń i coraz większy zakres sprawności.
Należy jednak pamiętać, że po rekonstrukcji kolana program rehabilitacji jest dobierany indywidualnie i jest związany z predyspozycjami pacjenta do aktywności fizycznej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.