Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego

Więzadła krzyżowe (przednie i tylne) są jednymi z najważniejszych więzadeł stawu kolanowego. Jednocześnie więzadło krzyżowe przednie jest również jedną z najczęściej rekonstruowanych struktur w obrębie układu ruchu. Jest ono najbardziej podatnym na urazy więzadłem w obrębie stawu kolanowego. Aktywności, które predestynują do jego uszkodzenia to szczególnie: koszykówka, piłka nożna, siatkówka oraz narciarstwo.

Zobacz film: "Skąd się bierze ból pooperacyjny?"

Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest po wnikliwej ocenie przez chirurga w trakcie wizyty kwalifikującej. Brane są pod uwagę: stopień upośledzenia funkcji narządu ruchu, wykonywana praca, rodzaj aktywności, wiek pacjenta oraz występowanie chorób współistniejących. Operacja wykonywana jest artroskopowo i polega na zastosowaniu przeszczepu z własnych tkanek pacjenta lub od dawcy w miejsce zniszczonego więzadła krzyżowego. Najczęściej stosowane jest ścięgno mięśnia półścięgnistego. Operacja wymaga wykonania 2-3 mikrocięć o długości 5 mm oraz jednego cięcia o długości 4 cm w przypadku przeszczepu autologicznego. Ścięgno mocowane jest za pomocą implantów. Wszystkie procedury wykonuje się w znieczuleniu anestezjologicznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza