Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego

Avatar placeholder
05.08.2016 14:43
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego

Więzadła krzyżowe (przednie i tylne) są jednymi z najważniejszych więzadeł stawu kolanowego. Jednocześnie więzadło krzyżowe przednie jest również jedną z najczęściej rekonstruowanych struktur w obrębie układu ruchu. Jest ono najbardziej podatnym na urazy więzadłem w obrębie stawu kolanowego. Aktywności, które predestynują do jego uszkodzenia to szczególnie: koszykówka, piłka nożna, siatkówka oraz narciarstwo.

Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest po wnikliwej ocenie przez chirurga w trakcie wizyty kwalifikującej. Brane są pod uwagę: stopień upośledzenia funkcji narządu ruchu, wykonywana praca, rodzaj aktywności, wiek pacjenta oraz występowanie chorób współistniejących. Operacja wykonywana jest artroskopowo i polega na zastosowaniu przeszczepu z własnych tkanek pacjenta lub od dawcy w miejsce zniszczonego więzadła krzyżowego. Najczęściej stosowane jest ścięgno mięśnia półścięgnistego. Operacja wymaga wykonania 2-3 mikrocięć o długości 5 mm oraz jednego cięcia o długości 4 cm w przypadku przeszczepu autologicznego. Ścięgno mocowane jest za pomocą implantów. Wszystkie procedury wykonuje się w znieczuleniu anestezjologicznym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze