Trwa ładowanie...

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego

Więzadła krzyżowe (przednie i tylne) są jednymi z najważniejszych więzadeł stawu kolanowego. Jednocześnie więzadło krzyżowe przednie jest również jedną z najczęściej rekonstruowanych struktur w obrębie układu ruchu. Jest ono najbardziej podatnym na urazy więzadłem w obrębie stawu kolanowego. Aktywności, które predestynują do jego uszkodzenia to szczególnie: koszykówka, piłka nożna, siatkówka oraz narciarstwo.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest po wnikliwej ocenie przez chirurga w trakcie wizyty kwalifikującej. Brane są pod uwagę: stopień upośledzenia funkcji narządu ruchu, wykonywana praca, rodzaj aktywności, wiek pacjenta oraz występowanie chorób współistniejących. Operacja wykonywana jest artroskopowo i polega na zastosowaniu przeszczepu z własnych tkanek pacjenta lub od dawcy w miejsce zniszczonego więzadła krzyżowego. Najczęściej stosowane jest ścięgno mięśnia półścięgnistego. Operacja wymaga wykonania 2-3 mikrocięć o długości 5 mm oraz jednego cięcia o długości 4 cm w przypadku przeszczepu autologicznego. Ścięgno mocowane jest za pomocą implantów. Wszystkie procedury wykonuje się w znieczuleniu anestezjologicznym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.