Zapobieganie stresowi
Stres to uczucie, które powstaje w reakcji na określone zdarzenia. Reakcja na stres mobilizuje organizm do sprostania trudnej sytuacji. Stresory, a więc przyczyny stresu, obejmują całą gamę sytuacji – od fizycznego niebezpieczeństwa, przez publiczne wygłoszenie prezentacji, aż do zaliczenia trudnego egzaminu na studiach. Zdolność redukowania natężenia stresu jest sztuką bardzo ważną dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Długotrwałe napięcie psychiczne prowadzi bowiem do wielu chorób, w tym chorób serca i układu krążenia. Jak sobie radzić ze stresem? Jakie są metody walki ze stresem?
1. Przyczyny stresu
Rozpoznanie przyczyn stresu pozwoli na uniknięcie wielu napięć i może zapobiec pojawieniu się ich w przyszłości. Wielu ludzi doświadcza sytuacji stresowych na co dzień, a większość czynników stresogennych ma charakter uniwersalny.
Ludzie stresują się prawie wszystkim – korkiem na ulicy, zaległościami w pracy, kłopotami w związku, problemami wychowawczymi z dziećmi, ratą kredytu, chorobą małżonka, niezapłaconymi rachunkami. Niektórzy ludzie są jednak z natury bardziej podatni na stres ze względu na słaby układ nerwowy albo niski próg tolerancji na frustracje.
Możemy myśleć o stresujących wydarzeniach w negatywnym rozumieniu. Wówczas stres wywołują takie sytuacje, jak: utrata pracy, trudności w domu lub w szkole. Jednak każda zmiana, nawet ta na lepsze, wywołuje stres, jak: ciąża, ślub czy zakup nowego domu. W idealnym świecie być może moglibyśmy odseparować się od sytuacji nerwowych. W praktyce nie da się tego zrobić, ale można nauczyć się kontrolować nasze reakcje i opracować techniki, które zmniejszą negatywne skutki stresu na nasz organizm.
2. Metody na stres
Istnieje kilka sposobów na stres. Niektóre z poniższych metod mogą być bardzo pomocne.
- Oddychaj głęboko. Pozwala to sprawnie wentylować płuca, co korzystnie wpłynie na krążenie krwi i twoje samopoczucie.
- Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo owoców i warzyw, pij dużo wody i zmień dietę na bardziej zbilansowaną. Takie postępowanie nie tylko pozwoli ci uporać się ze stresem, lecz poprawi twoje ogólne samopoczucie. Często stres powoduje, że sięgamy po słodycze, które dostarczają nam dużo energii. Jest to jedynie doraźny sposób walki ze stresem. Gdy poziom cukru we krwi spadnie, zaczynamy odczuwać zmęczenie, czujemy się podirytowani i mamy problemy z koncentracją. Uzupełniaj swoją dietę o potrzebne minerały, np. magnez, który reguluje pracę układu nerwowego.
- Unikaj napojów z dużą ilością kofeiny oraz ogranicz spożycie alkoholu, gdyż mogą one powodować rozdrażnienie i ogólny niepokój. Staraj się pić dwa do trzech litrów płynów dziennie, najlepiej wody niegazowanej.
- Ćwicz regularnie. Podczas aktywności fizycznej uwalniana jest serotonina, zwana hormonem szczęścia, która powoduje, że czujemy się lepiej. Sport poprawia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu udaru mózgu oraz zawału serca. Pozwala pozbyć się frustracji i gniewu. Możesz jeździć na rowerze, pływać, grać w tenisa. To, jaką formę aktywności wybierzesz, zależy tylko od ciebie.
- Wysypiaj się. Kiedy przeżywasz silny stres, rytm snu jest zakłócony. Miewamy wtedy bezsenne noce oraz koszmary senne. Staraj się przed snem nie myśleć o kłopotach, lecz o miłych rzeczach, a sen powinien przyjść sam.
- Rzuć palenie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, palenie nie pomoże w walce ze stresem. W rzeczywistości źle wpływa na nasze zdrowie i powoduje wiele chorób. Rzucenie palenia nie jest łatwe i w krótkim czasie może spowodować, że będziesz czuł się bardziej zestresowany lub zirytowany. Jednakże drażliwość to oznaka, że twoje ciało „walczy” ze spadkiem nikotyny w organizmie.
- Relaksuj się. Niektórzy ludzie, zamykając oczy, wyobrażają sobie spokojne miejsce, takie jak bezludna wyspa, jezioro, morze, las. Wizualizacje pomagają im się zrelaksować. Wyciszenie umysłu pozwala na odstresowanie zmęczonego ciała. Pomocne będą też zabiegi upiększające, np. pobyt w SPA.
Metod walki ze stresem jest bardzo dużo, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że nie można wyeliminować całkowicie stresu ze swojego życia, ale na pewno można wzmocnić swoją odporność na stres i zminimalizować zakres oddziaływania sytuacji stresowych na nasze samopoczucie i zdrowie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.