Zapobieganie stresowi

Stres to uczucie, które powstaje w reakcji na określone zdarzenia. Reakcja na stres mobilizuje organizm do sprostania trudnej sytuacji. Stresory, a więc przyczyny stresu, obejmują całą gamę sytuacji – od fizycznego niebezpieczeństwa, przez publiczne wygłoszenie prezentacji, aż do zaliczenia trudnego egzaminu na studiach. Zdolność redukowania natężenia stresu jest sztuką bardzo ważną dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Długotrwałe napięcie psychiczne prowadzi bowiem do wielu chorób, w tym chorób serca i układu krążenia. Jak sobie radzić ze stresem? Jakie są metody walki ze stresem?

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Przyczyny stresu

Rozpoznanie przyczyn stresu pozwoli na uniknięcie wielu napięć i może zapobiec pojawieniu się ich w przyszłości. Wielu ludzi doświadcza sytuacji stresowych na co dzień, a większość czynników stresogennych ma charakter uniwersalny.

Ludzie stresują się prawie wszystkim – korkiem na ulicy, zaległościami w pracy, kłopotami w związku, problemami wychowawczymi z dziećmi, ratą kredytu, chorobą małżonka, niezapłaconymi rachunkami. Niektórzy ludzie są jednak z natury bardziej podatni na stres ze względu na słaby układ nerwowy albo niski próg tolerancji na frustracje.

Możemy myśleć o stresujących wydarzeniach w negatywnym rozumieniu. Wówczas stres wywołują takie sytuacje, jak: utrata pracy, trudności w domu lub w szkole. Jednak każda zmiana, nawet ta na lepsze, wywołuje stres, jak: ciąża, ślub czy zakup nowego domu. W idealnym świecie być może moglibyśmy odseparować się od sytuacji nerwowych. W praktyce nie da się tego zrobić, ale można nauczyć się kontrolować nasze reakcje i opracować techniki, które zmniejszą negatywne skutki stresu na nasz organizm.

Metody na stres

Jak uodpornić się na stres

Idealną formą walki ze stresem jest uprawianie sportu. Zwłaszcza sporty ekstremalne, które wyzwalają w uprawiającej je osobie silne emocje, pozwalają na...

Istnieje kilka sposobów na stres. Niektóre z poniższych metod mogą być bardzo pomocne.

  • Oddychaj głęboko. Pozwala to sprawnie wentylować płuca, co korzystnie wpłynie na krążenie krwi i twoje samopoczucie.
  • Odżywiaj się zdrowo, jedz dużo owoców i warzyw, pij dużo wody i zmień dietę na bardziej zbilansowaną. Takie postępowanie nie tylko pozwoli ci uporać się ze stresem, lecz poprawi twoje ogólne samopoczucie. Często stres powoduje, że sięgamy po słodycze, które dostarczają nam dużo energii. Jest to jedynie doraźny sposób walki ze stresem. Gdy poziom cukru we krwi spadnie, zaczynamy odczuwać zmęczenie, czujemy się podirytowani i mamy problemy z koncentracją. Uzupełniaj swoją dietę o potrzebne minerały, np. magnez, który reguluje pracę układu nerwowego.
  • Unikaj napojów z dużą ilością kofeiny oraz ogranicz spożycie alkoholu, gdyż mogą one powodować rozdrażnienie i ogólny niepokój. Staraj się pić dwa do trzech litrów płynów dziennie, najlepiej wody niegazowanej.
  • Ćwicz regularnie. Podczas aktywności fizycznej uwalniana jest serotonina, zwana hormonem szczęścia, która powoduje, że czujemy się lepiej. Sport poprawia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu udaru mózgu oraz zawału serca. Pozwala pozbyć się frustracji i gniewu. Możesz jeździć na rowerze, pływać, grać w tenisa. To, jaką formę aktywności wybierzesz, zależy tylko od ciebie.
  • Wysypiaj się. Kiedy przeżywasz silny stres, rytm snu jest zakłócony. Miewamy wtedy bezsenne noce oraz koszmary senne. Staraj się przed snem nie myśleć o kłopotach, lecz o miłych rzeczach, a sen powinien przyjść sam.
  • Rzuć palenie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, palenie nie pomoże w walce ze stresem. W rzeczywistości źle wpływa na nasze zdrowie i powoduje wiele chorób. Rzucenie palenia nie jest łatwe i w krótkim czasie może spowodować, że będziesz czuł się bardziej zestresowany lub zirytowany. Jednakże drażliwość to oznaka, że twoje ciało „walczy” ze spadkiem nikotyny w organizmie.
  • Relaksuj się. Niektórzy ludzie, zamykając oczy, wyobrażają sobie spokojne miejsce, takie jak bezludna wyspa, jezioro, morze, las. Wizualizacje pomagają im się zrelaksować. Wyciszenie umysłu pozwala na odstresowanie zmęczonego ciała. Pomocne będą też zabiegi upiększające, np. pobyt w SPA.

Metod walki ze stresem jest bardzo dużo, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że nie można wyeliminować całkowicie stresu ze swojego życia, ale na pewno można wzmocnić swoją odporność na stres i zminimalizować zakres oddziaływania sytuacji stresowych na nasze samopoczucie i zdrowie.

Emilia Brudzyńska, ponad rok temu

Stres

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Stres
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomóżcie

~Samotna 57853 • ostatni post 7 godzin temu

5

Pomocni lekarze

Artykuły Stres
Stres

Zdenerwowanie u młodej dziewczyny

Zdenerwowanie u młodej dziewczyny

Tak naprawdę to jedynie od człowieka zależy, czy pozwoli przytłoczyć się stresom, które zazwyczaj wynikają z chorych ambicji i pragnień odniesienia sukcesów.

Stres

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres

z zewnątrz, obniżają stężenie kortyzolu, określanego jako hormon stresu, a tym samym pomagają nam zapanować nad zszarganymi nerwami. Udowodniono ponadto (...) nim stajemy się mniej podatni na stres w codziennym życiu. Kąpiel...

Stres

Jak pozbyć się stresu?

Jak pozbyć się stresu?

Joga na stres Ćwiczenie jogi pomaga się zrelaksować i zapomnieć o nurtujących nas problemach.

Stres

Sprawdzone sposoby na zwalczenie stresu przed egzaminem

Sprawdzone sposoby na zwalczenie stresu przed egzaminem

Nie wkuwaj na ostatnią chwilę Wiele osób czeka z nauką do egzaminu do ostatniej chwili. Niestety często kończy się to zbyt dużym stresem (...) w trakcie nauki potrzebuje dużej ilości glukozy - dostarczysz jej organizmowi, spożywając...

Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Stres

Depresja: obniżanie stresu (WIDEO)

Depresja: obniżanie stresu (WIDEO) Odtwórz wideo

Stres wykazuje negatywne działanie na organizm człowieka - odbiera chęci do życia, obniża poczucie własnej wartości i wpływa na postrzeganie świata (...) , konieczne okazuje się leczenie i wsparcie najbliższych. Na szczęście, depresja...

Stres

Jak uodpornić się na stres (WIDEO)

Jak uodpornić się na stres (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak uodpornić się na stres? Idealną formą walki ze stresem jest uprawianie sportu. Zwłaszcza sporty ekstremalne, które wyzwalają w uprawiającej (...) je osobie silne emocje, pozwalają na przyzwyczajenie się do stałego...

Stres

Myślenie pozytywne

? Jak kontrolować emocje? Jak walczyć ze stresem? Tutaj może pomóc optymizm i pozytywne nastawienie do świata! Psychologia pozytywna Współczesny człowiek (...) , permanentnie złe samopoczucie czy obwinianie innych nie są konstruktywnymi...

Stres

Stres - ten podstępny morderca zabija po cichu

Od prawie 30-u lat zajmuję się działaniem stresu na organizm człowieka i niefarmakologicznym leczeniem jego skutków objawiających się w postaci (...) odnoszę wrażenie, że stres w naszym kraju jest nie tylko bagatelizowany...