Rozmaryn lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie
Rozmaryn lekarski to aromatyczna roślina, która kojarzy się z wakacjami nad Morzem Śródziemnym, skąd pochodzi. Doskonale odnajduje się w kuchni, kosmetyce i medycynie naturalnej. Co warto o nim wiedzieć? Dlaczego warto go stosować?
1. Co to jest rozmaryn lekarski?
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis L. cineoliferum) to krzew z rodziny wargowych. Pochodzi z górzystych wybrzeży Morza Śródziemnego. Rośnie na glebach suchych i bogatych w wapń. Uprawia się go niemal na całym świecie.
Rosnący w warunkach naturalnych rozmaryn osiąga dwa do trzech metrów wysokości. Ma drobne, ciemnozielone, błyszczące liście, które kształtem przypominają igły oraz białe lub niebieskawo-fioletowe kwiaty, które są zebrane w niewielkie groniaste kwiatostany na skróconych pędach. Jego starsze pędy są zdrewniałe, młode - zielone. Roślina roztacza intensywny, charakterystyczny zapachu.
Rozmaryn lekarski – zastosowanie
Grecy i Rzymianie układali gałązki rozmarynu wokół wizerunków swoich bogów. Obecnie roślina odnajduje się zarówno w kuchni, jak i medycynie oraz kosmetyce.
2. Rozmaryn lekarski - właściwości lecznicze
Rozmaryn zawiera wiele związków biologicznie czynnych. To między innymi:
- garbniki,
- flawonoidy (luteolina, genkwanina, diosmetyna i ich glikozydy),
- difenole diterpenowe,
- kwas karnozolowy,
- terpeny,
- witaminy (A, B6, C),
- minerały (wapń, żelazo, magnez, mangan, cynk, selen).
Rozmaryn lekarski przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Okazuje się, że:
- działa bakteriobójczo, zwłaszcza na paciorkowce i gronkowce,
- ma właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, wspomaga pracę wątroby,
- pobudza czynność wydzielniczą żołądka, poprawia trawienia, łagodzi dolegliwości żołądkowe,
- działa moczopędnie, wspomaga pracę układu moczowego, tonuje zapalenie pęcherza oraz dróg moczowych,
- oczyszcza organizm z toksyn,
- posiada działanie rozgrzewające,
- łagodzi skurcze naczyń krwionośnych,
- wzmacnia, poprawia sprawność fizyczną, tak u osób starszych, jak i rekonwalescentów,
- pozytywnie na nastrój, redukuje stres i poprawia pamięć.
- wspomaga wydzielanie insuliny i obniża poziom glukozy we krwi.
Z kolei olejek rozmarynowy, wykorzystywany w aromaterapii, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, przeciwzapalne, antyseptyczne, wykrztuśne i przeciwreumatyczne. Poza tym rozrzedza śluz w oskrzelach, ułatwia oddychanie i trawienie.
Olejek z rozmarynu stosuje się przy:
- przeziębieniu i innych w infekcjach górnych dróg oddechowych,
- infekcjach wywołanych przez gronkowce lub paciorkowce,
- zapaleniu stawów, reumatyzmie,
- zapaleniu pęcherza moczowego,
- osłabieniu, wyczerpaniu fizycznym, po chorobie,
- żylakach,
- rozstępach,
- cukrzycy,
- przy bólach i skurczach mięśni,
- stwardnieniu rozsianym.
Rozmaryn wykazuje różne właściwości lecznicze. By skorzystać z jego walorów, można sięgać po suszone zioło, preparat ze świeżych lub suszonych liści (herbatka, nalewka alkoholowa, ekstrakt), suszony i sproszkowany ekstrakt w kapsułkach oraz olejek eteryczny otrzymywany przez destylację kwitnących wierzchołków rozmarynu. Olej rozmarynowy można wcierać w skórę, rozpylać na ciało i w powietrzu lub przyjmować doustnie.
3. Właściwości pielęgnacyjne rozmarynu
Rozmaryn, z uwagi na właściwości, można także znaleźć w wielu kosmetykach. To zarówno balsamy do ciała czy odżywki do włosów, jak i szampony czy żele pod prysznic. Dużym uznaniem cieszy się hydrolat rozmarynowy. Jest szczególnie polecany dla osób o cerze trądzikowej i tłustej.
Roślina ma różne właściwości pielęgnacyjne, między innymi antyseptyczne i ujędrniające skórę. Ponadto kosmetyki z rozmarynem spowalniają procesy starzenia się skóry, stanowi silny przeciwutleniacz o właściwościach odmładzających. Ponieważ poprawiają krążenie krwi, mają pozytywny wpływ na wygląd skóry i redukcję cellulitu.
4. Rozmaryn w kuchni
Rozmaryn lekarski jest również popularnym ziołem i dodatkiem do wielu potraw. Surowcem leczniczym są jego gałązki. Można je stosować, gdy są świeże lub w postaci suszonej. Rozmaryn podkreśla smak:
- zup i sosów,
- dań jednogarnkowych, zapiekanek warzywnych i makaronowych, kaszotto, risotto,
- sałatek,
- ryb gotowanych, pieczonych grillowanych i duszonych,
- mięs, zwłaszcza wieprzowiny, wołowiny, dziczyzny,
- warzyw gotowanych i duszonych,
- marynat do ryb czy mięs (to naturalny środek konserwujący).
Przeciwwskazania do stosowania rozmarynu
Przeciwwskazania dotyczą oleju rozmarynowego, który nierozcieńczony może wywołać podrażnienie skóry. Nie należy go stosować u małych dzieci, kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, osób zmagających się z nadciśnieniem, wrzodami żołądka i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
5. Rozmaryn – uprawa
Rozmaryn można kupić lub hodować w ogrodzie bądź na balkonie, a nawet na kuchennym parapecie. Aby pozyskać roślinę, można kupić sadzonkę w doniczce, ale i rozmnożyć go przez wysiew z nasion oraz przez sadzonki zielne, pozyskane z roślin matecznych. Warto pamiętać, że roślina wyróżnia się dużą odpornością na środowisko suche, ale i niską wytrzymałość na mróz.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.