Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Tomasz Furgalski

6 powodów, aby zrobić sobie popołudniową sjestę

 Sylwia Stachura
31.05.2023 17:57
6 powodów, aby zrobić sobie popołudniową sjestę
6 powodów, aby zrobić sobie popołudniową sjestę (Zdjęcie psa / Shutterstock)

Zazdrościsz Hiszpanom i Włochom popołudniowej sjesty? Na południu kontynentu, gdzie przez większą część roku panuje słoneczna pogoda, drzemka jest stałym elementem dnia. Wysokie temperatury nie pozwalają na normalną pracę, dlatego południowcy fundują sobie krótki odpoczynek, a później wracają do swoich zajęć. Drzemka to świetny sposób na regenerację organizmu, ale nie tylko. Oto 6 powodów, dla których warto zrobić sobie popołudniową sjestę.

spis treści

1. Poprawia pamięć

Naukowcy z NASA wykazali, że drzemka w ciągu dnia skutecznie poprawia pamięć. W eksperymencie wzięło udział ponad 90 osób, które miały ustalony grafik snu oraz zaplanowaną sjestę. Okazało się, że spanie w ciągu dnia usprawnia procesy zapamiętywania i ułatwia wykonywanie skomplikowanych zadań intelektualnych.

Aby jednak uzyskać jak najwięcej korzyści z drzemki, trzeba to robić prawidłowo. Myślisz, że spanie nie wymaga żadnych umiejętności? Nie do końca. „Power nap”, czyli drzemka dodająca energii i pobudzająca do działania, wcale nie musi oznaczać snu. To czas, kiedy pozwalasz mózgowi na odprężenie i zregenerowanie się. Myślenie o niczym wcale nie jest proste i wymaga nieco praktyki. Energetyczna drzemka powinna trwać ok. 10-20 minut (najlepiej, żeby nie przekraczała 30 minut).

2. Zwiększa produktywność

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Każdy z nas ma dni, kiedy obowiązków przybywa, a czas bardzo szybko się kurczy. Zwykle stajemy na głowie, a nawet rezygnujemy ze snu, aby wykonać wszystkie zadania. Sądzimy, że multitasking (czyli wielozadaniowość) sprawi, że zwiększy się nasza produktywność w pracy. Jednak efekty są zwykle odwrotne. Zamiast próbować wcisnąć w grafik kolejne zadania, utnij sobie drzemkę. Krótki odpoczynek w ciągu dnia sprawi, że będziesz mieć więcej energii i poczujesz się mniej zestresowany, a to na pewno przełoży się na efektywność.

Chcesz zwiększyć swoją efektywność w pracy? Spróbuj drzemki, która dodaje energii i wyzwala kreatywność
Chcesz zwiększyć swoją efektywność w pracy? Spróbuj drzemki, która dodaje energii i wyzwala kreatywność

3. Wzmacnia kondycję

Coraz częściej lekarze i naukowcy wiążą niedobór snu z różnymi chorobami, takimi jak: cukrzyca, otyłość, depresja czy nadciśnienie tętnicze. Niektóre badania wykazały nawet, że zbyt mała ilość snu uszkadza komórki w wątrobie, płucach i jelicie cienkim. Dobra wiadomość jest taka, że popołudniowa drzemka skutecznie niweluje te uszkodzenia i zapobiega poważniejszym schorzeniom wymienionych narządów.

Warto również wspomnieć o tym, że brak snu prowadzi do zwiększenia produkcji hormonu stresu, czyli kortyzolu. Jest on odpowiedzialny za osłabienie układu odpornościowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a nawet przybieranie na wadze! W czasie snu w organizmie uwalnia się hormon wzrostu, który likwiduje skutki działania kortyzolu i pomaga w regeneracji organizmu. Dlatego warto skorzystać z krótkiej sjesty, by poczuć się lepiej.

4. Poprawia samopoczucie

Krótka przerwa w ciągu dnia na sen pozwala doładować akumulatory i poprawia samopoczucie
Krótka przerwa w ciągu dnia na sen pozwala doładować akumulatory i poprawia samopoczucie

W czasie drzemki w twoim organizmie uwalnia się serotonina, która jest odpowiedzialna za dobry nastrój. Po krótkiej, popołudniowej przerwie poczujesz się więc nie tylko gotowy do działania, ale również szczęśliwszy. Zalety drzemki na pewno doceni każdy, kto miał trudny dzień w pracy i chce szybko poprawić sobie nastrój.

5. Wyostrza zmysły

Sławne osoby, które zawdzięczają swoją energię... drzemce
Sławne osoby, które zawdzięczają swoją energię... drzemce [9 zdjęć]

Wszyscy wiemy, że powinniśmy spać 7-8 godzin dziennie, aby czerpać zalety zdrowotne, jednak wielu z

zobacz galerię

Kiedy jesteś wypoczęty, twój organizm pracuje na wyższych obrotach, co przekłada się również na zmysły. Dotyk, węch, wzrok, słuch i smak lepiej funkcjonują po krótkiej drzemce. Jedzenie ma więc lepszy smak, kolory są bardziej intensywne, a muzyka sprawia większą przyjemność.

6. Dodaje energii

To najbardziej oczywista zaleta sjesty. Po półgodzinnej drzemce czujesz się pobudzony, masz więcej motywacji do działania, a twoja kreatywność wzrasta. Efekty te utrzymują się nawet przez kilka godzin, dlatego warto spać w ciągu dnia, jeśli czekają nas trudne zadania wieczorem. Drzemka może być świetnym rozwiązaniem dla studentów, którzy chcą na ostatnią chwilę przyswoić jak najwięcej wiedzy. Zarwana noc nie będzie tak bolesna w skutkach, jeśli poprzedzi ją popołudniowa drzemka.

Jak widać, odpoczynek w ciągu dnia ma wiele zalet, więc warto z niego korzystać dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Należy jednak pamiętać o umiarze. Zbyt długie i częste sjesty mogą utrudniać zaśnięcie w nocy, powodować rozespanie i spadek produktywności, a także naruszać rytm dnia.

Często masz ochotę na drzemkę po południu? Sprawdź na naszym forum, co to może oznaczać. 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze