Trwa ładowanie...

Stan zapalny pochwy – przyczyny, objawy, kuracja

Avatar placeholder
30.03.2021 20:05
Stan zapalny pochwy – przyczyny, objawy, kuracja
Stan zapalny pochwy – przyczyny, objawy, kuracja

Stan zapalny pochwy jest jedną z najczęściej diagnozowanych kobiecych dolegliwości. Ludzki organizm jest środowiskiem różnego rodzaju dobroczynnych bakterii, które znajdują się w jelitach, jamie ustnej, a także w pochwie. Bakterie mają za zadanie nie tylko ochronę przed szkodliwymi wirusami i bakteriami z zewnątrz, ale również utrzymanie równowagi flory bakteryjnej. W pochwie znajdują się głównie bakterie z rodziny Lactobacillus, czyli bakterie kwasu mlekowego. Ich zadaniem jest utrzymanie kwaśnego odczynu w pochwie, a także chronią ją przed negatywnymi mikroorganizmami np. grzybami czy wirusami. Stan zapalny pochwy jest związany z zaburzoną pracą właśnie tych dobroczynnych bakterii.

spis treści

1. Stan zapalny pochwy

Stan zapalny pochwy może być wynikiem różnych czynników. Dla przykładu stan zapalny pochwy może być wywołany drożdżakami z gatunku Candida albicans. Jednak w tym przypadku stan zapalny nie jest wywołany bezpośrednio przez same grzyby, które mogą się znaleźć w pochwie, ale przez stosowanie tabletek hormonalnych w tym momencie lub znaczne obniżenie odporności organizmu. Niestety, ale ten rodzaj zakażenia ma tendencję do częstych nawrotów. Według ginekologów blisko 75 proc. kobiet przechodziło grzybicze zapalenie pochwy przynajmniej raz w życiu.

Stan zapalny pochwy może mieć podłoże bakteryjne
Stan zapalny pochwy może mieć podłoże bakteryjne
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Stan zapalny pochwy może być spowodowany bakteriami, które powodują zachwianie równowagi flory bakteryjnej. Przyczyną tego typu zakażenia może być nagłe podwyższenie poziomu pH w pochwie, częsta zmiana partnerów seksualnych, seks bez zabezpieczenia, niedobór witaminy D3, a także uczulające preparaty do higieny intymnej.

To też warto wiedzieć

2. Zaczerwienienie sromu

Jakie objawy może mieć stan zapalny pochwy? Objawy są dość charakterystyczne, ale i powodujące duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkim pojawia się zaczerwienienie sromu i pochwy, a także uporczywy świąd. Stan zapalny pochwy objawia się także bolesnością przy oddawaniu moczu i podczas stosunku. Zmieniają się również upławy, które mogą mieć serowatą konsystencję inny kolor dla przykładu zielonkawy, inny jest również ich zapach przykładowo rybi.

3. Leczenie stanu zapalnego pochwy

Stan zapalny pochwy wywołują różne czynniki, dlatego leczenie jest dopasowane konkretnie do jednostki, która jest przyczyną dolegliwości. Ginekolog musi przede wszystkim zorientować się, jakie podłoże ma stan zapalny i w tym celu wykonywany jest wymaz z pochwy. W zależności od jego wyniku dobierany jest właściwy antybiotyk, środki antygrzybicze, które mogą być w formie doustnej lub dopochwowej. W często nawracających stanach zapalnych leczeniu jest również poddany partner.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze