Trwa ładowanie...

Preparaty na upławy

Avatar placeholder
15.02.2016 13:33
Preparaty na upławy
Preparaty na upławy

Wydzielina pochwowa odgrywa istotną rolę w układzie rozrodczym kobiety, ponieważ oczyszcza szyjkę macicy i pochwę z bakterii oraz obumarłych komórek. Tym samym utrzymuje drogi rodne w „odpowiedniej higienie”, zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji intymnych. Ilość wydzieliny, jej odcień i zapach mogą różnić się w zależności od fazy cyklu miesięcznego – więcej śluzu pojawia się podczas owulacji, natomiast tuż po miesiączce jego ilość jest stosunkowo niewielka.

spis treści

1. Czym są upławy?

Zmiany w wyglądzie i zapachu wydzieliny z pochwy nie muszą być powodem do zmartwień, ale gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak pieczenie lub świąd pochwy, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Dlaczego konsultacja z lekarzem jest tak ważna?

  • Żółte, nieprzejrzyste upławy mogą świadczyć o zakażeniu rzeżączką. Do objawów tej choroby należą również krwawienia międzymiesiączkowe oraz nietrzymanie moczu.
  • Żółte, szare lub białe upławy o rybim zapachu to symptom bakteryjnego zapalenia pochwy (tzw. waginozy bakteryjnej). Infekcja objawia się także uczuciem pieczenia lub świądu pochwy oraz zaczerwienieniem i obrzękiem okolic narządów intymnych.
  • Zielonkawe lub żółtawe upławy o przykrym zapachu wskazują na rzęsistkowicę. Nieprawidłowej wydzielinie towarzyszy świąd i ból podczas oddawania moczu.
  • Biała, gęsta wydzielina o serowej konsystencji to objaw infekcji grzybiczej. Do jej symptomów należą także: ból podczas stosunku, pieczenie, świąd oraz obrzęk sromu.
  • Upławy o brązowym lub krwistym zabarwieniu mogą być symptomem zaburzeń miesiączkowania lub raka (śluzówki macicy lub szyjki macicy). Zwykle towarzyszy im ból miednicy oraz nieprawidłowe krwawienia z pochwy.

2. Schorzenia, którym towarzyszą upławy

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Upławy pojawiają się nie tylko w związku ze schorzeniami dróg rodnych – nietypowa wydzielina z pochwy może pojawić się także w przebiegu innych chorób, na przykład cukrzycy. Do wystąpienia upławów przyczynić mogą się również przyjmowane leki (zwłaszcza antybiotyki), zmiany hormonalne podczas menopauzy, połogu lub ciąży, częste irygacje pochwy oraz przebyte zabiegi chirurgiczne.

Bez względu na źródło problemów intymnych upławów nie należy bagatelizować. Brak odpowiedniego leczenia wiąże się bowiem z wysokim ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia kobiety i obniżeniem jej samopoczucia.

3. Jak pozbyć się upławów?

Właściwa higiena okolic intymnych to podstawa w walce z upławami. Starania o poprawę stanu pochwy warto zacząć od wyboru odpowiedniego preparatu do mycia. Działanie profilaktyczne wykazują płyny myjące do higieny intymnej. Preparaty takie mają unikalny skład i działają wielokierunkowo: zapobiegają maceracji nabłonka, chronią przed wystąpieniem stanów zapalnych w obrębie śluzówki pochwy i zapewnia skuteczną higienę intymną. Doskonale sprawdzają się w trakcie występowania stanów zapalnych oraz podrażnień intymnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze