Zmiany hormonalne w ciąży a łysienie
Ciąża jest szczególnym okresem dla kobiety. Zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne powodują, że kobieta przysłowiowo „pięknieje”. Poprawie ulega także kondycja włosów przyszłych mam. Spowodowane jest to ochronnym działaniem estrogenów, których stężenie w ciąży jest wysokie. Jednak po kilku tygodniach od rozwiązania kobieta może zaobserwować nasilone wypadanie włosów.
1. Czym są estrogeny?
Estrogeny to żeńskie hormony płciowe. Produkowane są przez jajniki. Odpowiadają za rozwój żeńskich narządów płciowych i piersi oraz kształtowanie się psychiki kobiety. W okresie dojrzewania wpływają na pojawienie się drugorzędowych cech płciowych. Estrogeny odgrywają ważną rolę w regulacji cyklu miesiączkowego i podtrzymaniu ciąży.
Estrogeny są najważniejszymi hormonami pierwszej fazy cyklu i powodują rozrost błony śluzowej macicy, przygotowując ją razem z progesteronem na przyjęcie zarodka. W czasie ciąży powodują powiększanie się macicy i rozwój kanalików mlekowych w piersiach. W czasie porodu dzięki estrogenom, mięsień macicy jest podatny na działanie oksytocyny, która wywołuje jego skurcze.
2. Estrogeny a wypadanie włosów
Poziom estrogenów w ciąży gwałtownie rośnie. Efekty ich działania uwidaczniają się w wyglądzie kobiety. Dzięki nim piersi stają się większe, sylwetka zaokrąglona, włosy gęstsze i błyszczące, a skóra gładsza. Dobroczynny wpływ hormonów uwidacznia się już w pierwszym trymestrze ciąży. Estrogeny podobnie jak androgeny wpływają na cykl rozwoju włosa. W przeciwieństwie do nich, estrogeny powodują, że większa ilość włosów znajduje się w fazie anagenu, czyli w fazie wzrostu włosa. Estrogeny niejako zatrzymują cykl rozwoju włosa na fazie wzrostu i blokują przechodzenie w kolejne fazy, co skutkuje to zwiększeniem liczby włosów na szczycie głowy.
3. Ciąża a wypadanie włosów
Po okresie ciąży, około 2-3 miesiące po porodzie wiele kobiet zauważa, że zaczynają im wypadać włosy. Jest to proces fizjologiczny związany ze zmianami hormonalnymi i obniżaniem się stężenia estrogenów. Spadek poziomu estrogenów, do którego dochodzi w kilka tygodni po porodzie, powoduje, że cykl rozwoju włosa ponownie zostaje odblokowany. Włosy, które przez okres ciąży były w fazie anagenu, teraz gwałtownie przechodzą w fazę telogenu.
Włosy stają się cieńsze i wypadają podczas codziennej pielęgnacji. Zdarza się, że nawet 50% procent włosów wypada w okresie poporodowym. Wydaje się, że jest to ogromna liczba. Jednak, gdy spojrzymy na to dokładniej, to okaże się, że jest to skumulowana przez 9 miesięcy codzienna utrata włosów. O ile normalnie człowiek traci 100-150 włosów dziennie, to kobieta w czasie ciąży nie traci żadnego. W okresie poporodowym zachodzi więc swego rodzaju „wyrównanie” liczby włosów.
4. Łysienie poporodowe
Uważa się, że poporodowe wypadanie włosów może trwać do 6 miesięcy po porodzie. W tym czasie nie trzeba specjalnie się przejmować i tym bardziej popadać w panikę. Jeśli po tym czasie włosy nadal wypadają niezbędna jest wizyta u lekarza, w celu wykonania badań diagnostycznych.
5. Prolaktyna a wypadanie włosów
Drugim czynnikiem sprzyjającym wypadaniu włosów po porodzie jest wzrost stężenia prolaktyny. Prolaktyna to hormon, którego zadaniem jest stymulacja produkcji mleka. W czasie ciąży jego produkcja jest hamowana przez estrogeny, zaś po porodzie następuje odblokowanie i szybki wzrost stężenia prolaktyny. Prolaktyna podobnie jak androgeny przyspieszają wypadanie włosów.
Ciąża nie jest sprzyjającym czasem dla kobiet, które cierpią na łysienie. Zmiany hormonalne zachodzące w ciąży i po porodzie najczęściej prowadzą do przyspieszenia postępów choroby. Dotyczy to zwłaszcza łysienia androgenowego. Kobieta chorująca na łysienie androgenowe powinna liczyć się z tym, że po ciąży stan jej włosów ulegnie znacznemu pogorszeniu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.