Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania wywołują niepewność i obawy u kobiet. Nieregularne krwawienia często są związane z innymi dolegliwościami, np. uczuciem suchości pochwy, na które wpływają zaburzenia hormonalne. Zaburzenia miesiączkowania można podzielić na: brak miesiączki, skąpe i rzadkie miesiączki oraz nadmierne krwawienie. Każda dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Rodzaje i przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Rodzaje zaburzeń miesiączkowania według WHO:

Zobacz film: "Masz bolesne miesiączki? To może być objaw groźnej choroby"

 1. Niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa.
 2. Zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka.
 3. Pierwotna niewydolność jajników.
 4. Wady lub uszkodzenia macicy.
 5. Guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej wydzielające prolaktynę.
 6. Zaburzenia osi podwzgórzowo-przysadkowej z hiperprolaktynemią.
 7. Guzy pozapalne lub pourazowe okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.
Bóle ginekologiczne

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej sytuacji lekarz zleca podawanie leków rozkurczowych...

Prawidłowa miesiączka jest efektem złuszczania się i wydalania przez organizm fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy. Prawidłowa wydzielina to taka, w której nie znajdują się skrzepy ani jasna krew. W trakcie miesiączki kobieta traci około 100 ml krwi. Dziewczynka zaczyna miesiączkować w wieku 12-13 lat, czasem zdarza się, że pierwszy okres dostaje w wieku 17 lat. Kiedy okres nie pojawi się po ukończeniu 17. roku życia, można podejrzewać takie czynniki:

 • zamknięta błona dziewicza, która blokuje wydostanie się wydzieliny na zewnątrz,
 • niedorozwój macicy lub pochwy,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nadmierny stres,
 • utrata masy ciała,
 • infekcje narządów płciowych.
 • zaburzenia hormonalne i niewydolność jajników,
 • zmiany w obrębie jamy macicy po zabiegach wyłyżeczkowania, stanach zapalnych czy operacjach,
 • choroby ogólnoustrojowe, np. nadczynność tarczycy,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub wkładek wewnątrzmacicznych.

Jeśli nadmierne krwawienia występują w młodym wieku, to odpowiada za nie niedojrzałość układu hormonalnego. Nadmierne krwawienia mogą pojawić się także w okresie przed menopauzą. Wtedy zaburzenia wynikają z zanikającej funkcji jajników. Często dodatkowym czynnikiem jest przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy oraz mięśniaki. Obfite i przedłużające się miesiączki odpowiadają za niedokrwistość.

Brak miesiączki (amenorrhoea)

Jeśli kobieta wcześniej miesiączkowała, ale przez jakiś czas nie miewa comiesięcznych krwawień, za brak okresu może odpowiadać ciąża – podejrzewana zwłaszcza przy rozpoczętym współżyciu płciowym, prowadzonym nawet z użyciem antykoncepcji. Za zatrzymanie miesiączki odpowiadają też takie czynniki, jak stres, napięcie emocjonalne, nagła utrata masy ciała, infekcje intymne, zmiana klimatu, przemęczenie, zażywanie niektórych leków. Przy braku miesiączki można również podejrzewać zrosty wewnątrzmaciczne i nieprawidłowości w budowie endometrium (błona śluzowa macicy), zespół policystycznych jajników, zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowego, guzy jajnika lub nadnerczy, hiperprolaktynemię, cukrzycę, choroby tarczycy.

Skąpe miesiączki (hypomenorrhoea)

Skąpe miesiączki mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych, które z kolei często powodowane są przez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub wkładek wewnątrzmacicznych, a więc antykoncepcji hormonalnej. Dodatkowo, nieprawidłowości mogą wynikać z niewydolności jajników oraz zmian w obszarze macicy będących rezultatem infekcji, zabiegów operacyjnych, czy procedur, takich jak wyłyżeczkowanie jamy macicy. Niewydolność jajników może być przyczyną niedostatecznego wydzielania estrogenów mających wpływ na endometrium. Błona śluzowa macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy lub też dochodzi do jej przerośnięcia oraz niedostatecznego złuszczenia w trakcie miesiączki. Skąpe krwawienia miesiączkowe bardzo często występują w przypadku zespołu policystycznych jajników oraz w niepłodności. Ponadto, nie bez znaczenia są przebyte schorzenia ogólnoustrojowe, m.in. nadczynność tarczycy.

Nadmierne krwawienia miesiączkowe (hypermenorrhoea)

Zbyt obfite miesiączki są typowe dla młodych kobiet w okres dojrzewania, a także pań tuż przez rozpoczęciem menopauzy. W obu okresach życia kobiety występują zaburzenia hormonalne, z tym, że u dojrzewających dziewczyn nadmierne krwawienie ma zawiązek z niecałkowicie rozwiniętym układem hormonalnym. U kobiet wchodzących w okres menopauzy zaburzenia hormonalne są natomiast skutkiem zanikającej funkcji jajników i występowania tzw. cykli bezowulacyjnych. Poza tym, za obfite miesiączki mogą odpowiadać: przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy, mięśniaki i polipy macicy, choroby tarczycy, zaburzenia krzepnięcia krwi, wkładki wewnątrzmaciczne, doustne antykoagulanty.

Obfita miesiączka charakteryzuje się nadmierną utratą krwi, czyli ponad 100 ml, przy czym długość cyklu miesiączkowego pozostaje niezmieniona. Na zwiększoną utratę krwi miesiączkowej wskazują: skrzepy, konieczność stosowania podwójnej ochrony wewnętrznej i zewnętrznej, brudzenie pościeli w nocy. Obfite i przedłużające się menstruacje mogą prowadzić do niedokrwistości, co skutkuje osłabieniem i sennością. Podczas badania ginekologicznego lekarz stara się wykluczyć możliwe przyczyny krwotocznych miesiączek. Na podstawie wywiadu rozważa choroby układowe, a w razie wskazań klinicznych zleca wykonanie morfologii krwi oraz badanie czynności tarczycy i układu krzepnięcia. Niekiedy w razie konieczności wykonywane są także USG przezpochwowe, histeroskopia czy biopsja błony śluzowej macicy.

Objawy i leczenie zaburzeń miesiączkowania

Do najbardziej popularnych objawów zaburzeń w miesiączkowaniu zalicza się:

 • plamienia między miesiączkami,
 • skrócenie okresu między miesiączkami (czasem wydłużenie tego okresu),
 • wystąpienie bardziej obfitych miesiączek niż dotychczas,
 • pojawienie się skrzepów krwi.

Powyższe objawy są często lekceważone przez kobiety. Tymczasem nawet małe zmiany w miesiączkowaniu mogą oznaczać nieprawidłowości w funkcjach jajników. Kobiety powinny być czujne na wszelkie zaburzenia miesiączkowania po 40. roku życia. Niekiedy zaburzenia pracy jajników współistnieją z chorobami tarczycy, nadnerczy, trzustki czy nerek.

W leczeniu zaburzeń miesiączkowania stosuje się przede wszystkim terapię hormonalną. Najczęściej podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, doustne środki antykoncepcyjne, które mogą pomóc w regulowaniu i zmniejszaniu obfitego krwawienia. Ostateczną metodą jest ablacja endometrium, czyli metoda leczenia nadmiernych krwawień macicznych niereagujących na leczenie hormonalne. Jednak zanim pacjentka zacznie przyjmować leki, powinna wykonać badanie krwi na oznaczenie krążących hormonów (tzw. badanie profilów hormonalnych). W przypadku nadmiernych lub zbyt częstych krwawień można przyjmować preparaty z wyciągiem z owoców niepokalanka pospolitego (Agnus castus). Jego substancje czynne obniżają poziom prolaktyny oraz znoszą zaburzenia wywołane przez hiperprolaktynemię, wpływają także na ciałko żółte.

Sylwia Michalczyk, Joanna Krocz, 6 miesięcy temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Skałba P. Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3166-9
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5

Źródła zewnętrzne

Kobiece problemy

Komentarze (16)
~tlamsik
~tlamsik 5 miesięcy temu

chyba powinnam sobie zbadać tarczyce :( też mam problemy miesiączkowania. Teraz mialam przez ok 2 tyg. objawy pms a od 2 dni zero... nic żadnych objawó wskazujących nadejście okresu, co więcej poprawiły mi sie włosy, nie mam już krostek na twarzy jak to przed okresem miałam, przestał mnie brzuch boleć i jajnik. Test robiłam w dniu spodziewanej miesiączki ale wyszedł neg. i w ogóle nie czuje sie jak na ciąże oprócz kataru, bólu głowy, ogromnego apetytu. Może to problemy tarczycowe, musze sie przebadać

Odpowiedz
~Marta 32
~Marta 32 7 miesięcy temu

Biorę tabletki Ovulastan 21 tabletek i okres powinnam mieć 3 marca nie mam do tej pory byłam dwa razy u ginekologa nie stwierdził ciąży i test też był negatywny . Lekarz rodzinny podejrzewa u mnie ukrytą niedoczynność tarczycy jutro mam badania i czy to może powodować brak miesiączki

Odpowiedz
~piastka
~piastka ponad rok temu

Tez miałam problem z miesiączką , raz była co 24 dni a potem co 45 dni i tak w kółko, zaczęłam martwić się , że będę miała problemy z zajściem w ciążę. Teraz kończę brać miositogyn, po którym okres bardzo się wyregulował, mam nadzieję, że już tak zostanie.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Mam 17 lat i pierwszą miesiączkę miałam w wieku 11 lat mam okres nie regularnie mam tarczycę przestałam na własną rękę brać tabletki do tego przed okresem mam plamy mocne kiedy mam okres nie daje rady robić codziennych rzeczy okres mam bardzo obwity wymiotuje nic przez 3 dni nie jem i nie pije i mam biegunkę oi cały czas śpie już leki nie pomagają co mam robić? Kiedy mowie mojej mamie że chce iść do ginekolga to moja mama mówi że ona sobie musiała dawać radę to ja też dam

Odpowiedz
~Seniora
~Seniora ponad rok temu

U mnie zaburzenia miesiączki to menopauza. Wiedziałam, że ten dzień nadejdzie, ale nie, że tak szybko w wieku 45 lat. Teraz stosuje Menopauzin, żeby zniwelować te wszystkie oznaki menopauzy bo miałam zawroty głowy i częstą potliwość.

Odpowiedz
~pinezka
~pinezka ponad rok temu

@~oliwia: Ja mam już 28 lat, ale od samego początku miesiączkowania miałam tak jak ty. A nawet gorzej np. przez rok w ogóle nie miałam miesiączki, apotem jak zaczęłam krwawić to tak przez 2 miesiące non stop i to mega mocno ze mnie leciało razem ze skrzepami. Wszystko za to odpowiedzialne są hormony. Na szczęscie mimo tych problemów udało mi się zajść w ciąże i urodziłam zdrowe dziecko. Dziś (tzn od 3 lat) staram się o drugie dziecko i tu nastąpiły problemy. Okazało się że moja pierwsza ciąża to był cud, który nie powinien się zdarzyć przy moich problemach. Lekarz przepisał mi tabletki po których miałam mieć regularne cykle i owulacje. Niestety żadne tabletki na mnie nie działały i mimo ich brania cykle miałam raz książkowo 28 dni, a potem nagle 75 dni, a potem znowu 36.... Teraz muszę zrobić badania hormonów i jeździć do lekarza na ocenę owulacji. Oliwio szczerze ci powiem, że ten problem pozostanie cały czas. Mimo że nieraz lekarz zaleci jakieś tabletki i może będzie dobrze przez okres ich brania i krótko po, a potem znów wróci to samo: mocne krwawienia, skrzepy, drastyczna nieregularność. Do tego trzeba się przyzwyczaić, no chyba ze bedziesz non stop chodzić do ginekologa. ja jednak nie przepadam za tym i wole się męczyć. Teraz chodze o chciałabym mieć drugie dziecko, a nerwów tyle mnie to kosztuje, że szok... pozdrawiam cię

Odpowiedz
~oliwia
~oliwia ponad rok temu

Witam ,mam 16 lat i od 3,5 roku już miesiaczkuje. Moim prblemem w tym temacie jest jednak to ,że jeszze nigdy nie dostałam regularnie miesiączki . Raz to jest 30 dni a raz 90 . To jest to przerażający fakt dla mnie . Przy miesiaczce mam też tzw.skrzepy .

Odpowiedz
~cevi
~cevi ponad rok temu

Ja tylko raz w życiu miałam samoistna miesiączkę w wieku 17 lat, potem dostawalam różne tabl. antykoncepcyjne i było ok, ale każde odstawienie wiązało się z brakiem okresu. teraz rozpoznano u mnie niewydolnosc jajnikow typu 2.. czekam co dalej. Mam 22 lata. mam nadzieję, że kiedyś będę miała dziecko. .

Odpowiedz
~inga123
~inga123 ponad rok temu

Witam.Mam problem ponieważ okres miałam 9pazdziernika a jest 2grudzien i nie mam okresu. Robilam dwa testy ciazowe w odstępie tygodnia z porannego moczu dokładnie z instrukcja były negatywne .Wspolzylam z chłopakiem tylko przez 2tyg po okresie a przez kolejne dwa leczyłam infekcje. Bola mnie bardzo piersi od tygodnia. Cykle SA bardzo niergularne od 35 nawet do 49. Teraz mam 54.. Co to może być? Nie mam żadnych objawów ciazy

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia miesiączkowania
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia miesiączkowania
Zaburzenia miesiączkowania

Brak okresu - przyczyny i zaburzenia cyklu

Brak okresu - przyczyny i zaburzenia cyklu

ginekologiczne u kobiet w wieku rozrodczym objawiające się brakiem okresu. Najczęściej pojawia się zaburzenie miesiączkowania i zwiększone wydzielanie hormonów (...) przy bólach miesiączkowych - odpowiada lek. Aleksandra...

Zaburzenia miesiączkowania

Rzadkie miesiączki

życie, ale nie to jest największym problemem. Zaburzenia miesiączkowania w części przypadków mogą oznaczać tylko pewne wahania hormonalne, ale w innych (...) mieć regularny okres, może zacząć terapię hormonalną po konsultacji...

Zaburzenia miesiączkowania

Plamienie po okresie - przyczyny, leczenie

Układ hormonalny jest czuły na wszystkie zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Oczywiście zmiany, które mogą zaburzyć działanie tego układu to choroby innego układu, albo wszelkie szkodliwe bodźce zewnętrzne. Jak układ hormonalny...

Zaburzenia miesiączkowania

Nieregularny okres - zaburzenia cyklu, przyczyny, leczenie

Nieregularny okres - zaburzenia cyklu, przyczyny, leczenie

Nie każdy nieregularny okres musi sygnalizować zaburzenia hormonalne lub występowanie groźnej choroby w organizmie. Czasami na zakłócenia cyklu miesiączkowego może wpływać silny stres, mała ilość snu, przemęczenie, zmiany w wadze, intensywny...

Zaburzenia miesiączkowania

Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki

doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zaburzenia miesiączkowania tego typu pojawiają się u pań, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne (...) Skąpe i nieregularne miesiączki u 19-latki - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Wszystkie...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki

lat miesiączkowania oraz tuż przed menopauzą, jednak zdarzają się w każdym wieku. W niektórych przypadkach obfite miesiączki są czymś niebezpiecznym dla zdrowia (...) , mogą także oznaczać zaburzenia hormonalne oraz...

Zaburzenia miesiączkowania

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt częste miesiączki

Zbyt częste miesiączki

i częste miesiączki u 39-latki - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Wszystkie odpowiedzi lekarzy Przyczyny zaburzeń miesiączkowania To, czy cykle menstruacyjne przebiegają u kobiety prawidłowo zależy nie tylko od działania...

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Nieregularne miesiączki (WIDEO)

Nieregularne miesiączki (WIDEO) Odtwórz wideo

Nieregularne miesiączki Zaburzenia miesiączkowania to problem wielu kobiet. Mogą dotyczyć nieprawidłowości w częstotliwości krwawienia (...) , mogą być bardzo częste, rzadkie lub całkowicie zaniknąć. Zaburzenia...