Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania wywołują niepewność i obawy u kobiet. Nieregularne krwawienia często są związane z innymi dolegliwościami, np. uczuciem suchości pochwy, na które wpływają zaburzenia hormonalne. Zaburzenia miesiączkowania można podzielić na: brak miesiączki, skąpe i rzadkie miesiączki oraz nadmierne krwawienie. Każda dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

1. Rodzaje i przyczyny zaburzeń miesiączkowania

Rodzaje zaburzeń miesiączkowania według WHO:

 1. Niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa.
 2. Zaburzenia czynności osi podwzgórze-przysadka.
 3. Pierwotna niewydolność jajników.
 4. Wady lub uszkodzenia macicy.
 5. Guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej wydzielające prolaktynę.
 6. Zaburzenia osi podwzgórzowo-przysadkowej z hiperprolaktynemią.
 7. Guzy pozapalne lub pourazowe okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.
Bóle ginekologiczne

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej sytuacji lekarz zleca podawanie leków...


Prawidłowa miesiączka jest efektem złuszczania się i wydalania przez organizm fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy. Prawidłowa wydzielina to taka, w której nie znajdują się skrzepy ani jasna krew. W trakcie miesiączki kobieta traci około 100 ml krwi. Dziewczynka zaczyna miesiączkować w wieku 12-13 lat, czasem zdarza się, że pierwszy okres dostaje w wieku 17 lat. Kiedy okres nie pojawi się po ukończeniu 17. roku życia, można podejrzewać takie czynniki:

 • zamknięta błona dziewicza, która blokuje wydostanie się wydzieliny na zewnątrz,
 • niedorozwój macicy lub pochwy,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nadmierny stres,
 • utrata masy ciała,
 • infekcje narządów płciowych.
 • zaburzenia hormonalne i niewydolność jajników,
 • zmiany w obrębie jamy macicy po zabiegach wyłyżeczkowania, stanach zapalnych czy operacjach,
 • choroby ogólnoustrojowe, np. nadczynność tarczycy,
 • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub wkładek wewnątrzmacicznych.

Jeśli nadmierne krwawienia występują w młodym wieku, to odpowiada za nie niedojrzałość układu hormonalnego. Nadmierne krwawienia mogą pojawić się także w okresie przed menopauzą. Wtedy zaburzenia wynikają z zanikającej funkcji jajników. Często dodatkowym czynnikiem jest przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy oraz mięśniaki. Obfite i przedłużające się miesiączki odpowiadają za niedokrwistość.

1.1. Brak miesiączki (amenorrhoea)

Jeśli kobieta wcześniej miesiączkowała, ale przez jakiś czas nie miewa comiesięcznych krwawień, za brak okresu może odpowiadać ciąża – podejrzewana zwłaszcza przy rozpoczętym współżyciu płciowym, prowadzonym nawet z użyciem antykoncepcji. Za zatrzymanie miesiączki odpowiadają też takie czynniki, jak stres, napięcie emocjonalne, nagła utrata masy ciała, infekcje intymne, zmiana klimatu, przemęczenie, zażywanie niektórych leków. Przy braku miesiączki można również podejrzewać zrosty wewnątrzmaciczne i nieprawidłowości w budowie endometrium (błona śluzowa macicy), zespół policystycznych jajników, zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowego, guzy jajnika lub nadnerczy, hiperprolaktynemię, cukrzycę, choroby tarczycy.

1.2. Skąpe miesiączki (hypomenorrhoea)

Skąpe miesiączki mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych, które z kolei często powodowane są przez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub wkładek wewnątrzmacicznych, a więc antykoncepcji hormonalnej. Dodatkowo, nieprawidłowości mogą wynikać z niewydolności jajników oraz zmian w obszarze macicy będących rezultatem infekcji, zabiegów operacyjnych, czy procedur, takich jak wyłyżeczkowanie jamy macicy. Niewydolność jajników może być przyczyną niedostatecznego wydzielania estrogenów mających wpływ na endometrium. Błona śluzowa macicy nie rozrasta się w sposób prawidłowy lub też dochodzi do jej przerośnięcia oraz niedostatecznego złuszczenia w trakcie miesiączki. Skąpe krwawienia miesiączkowe bardzo często występują w przypadku zespołu policystycznych jajników oraz w niepłodności. Ponadto, nie bez znaczenia są przebyte schorzenia ogólnoustrojowe, m.in. nadczynność tarczycy.

1.3. Nadmierne krwawienia miesiączkowe (hypermenorrhoea)

Zbyt obfite miesiączki są typowe dla młodych kobiet w okres dojrzewania, a także pań tuż przez rozpoczęciem menopauzy. W obu okresach życia kobiety występują zaburzenia hormonalne, z tym, że u dojrzewających dziewczyn nadmierne krwawienie ma zawiązek z niecałkowicie rozwiniętym układem hormonalnym. U kobiet wchodzących w okres menopauzy zaburzenia hormonalne są natomiast skutkiem zanikającej funkcji jajników i występowania tzw. cykli bezowulacyjnych. Poza tym, za obfite miesiączki mogą odpowiadać: przerost lub zapalenie błony śluzowej macicy, mięśniaki i polipy macicy, choroby tarczycy, zaburzenia krzepnięcia krwi, wkładki wewnątrzmaciczne, doustne antykoagulanty.

Obfita miesiączka charakteryzuje się nadmierną utratą krwi, czyli ponad 100 ml, przy czym długość cyklu miesiączkowego pozostaje niezmieniona. Na zwiększoną utratę krwi miesiączkowej wskazują: skrzepy, konieczność stosowania podwójnej ochrony wewnętrznej i zewnętrznej, brudzenie pościeli w nocy. Obfite i przedłużające się menstruacje mogą prowadzić do niedokrwistości, co skutkuje osłabieniem i sennością. Podczas badania ginekologicznego lekarz stara się wykluczyć możliwe przyczyny krwotocznych miesiączek. Na podstawie wywiadu rozważa choroby układowe, a w razie wskazań klinicznych zleca wykonanie morfologii krwi oraz badanie czynności tarczycy i układu krzepnięcia. Niekiedy w razie konieczności wykonywane są także USG przezpochwowe, histeroskopia czy biopsja błony śluzowej macicy.

2. Objawy i leczenie zaburzeń miesiączkowania

Do najbardziej popularnych objawów zaburzeń w miesiączkowaniu zalicza się:

 • plamienia między miesiączkami,
 • skrócenie okresu między miesiączkami (czasem wydłużenie tego okresu),
 • wystąpienie bardziej obfitych miesiączek niż dotychczas,
 • pojawienie się skrzepów krwi.

Powyższe objawy są często lekceważone przez kobiety. Tymczasem nawet małe zmiany w miesiączkowaniu mogą oznaczać nieprawidłowości w funkcjach jajników. Kobiety powinny być czujne na wszelkie zaburzenia miesiączkowania po 40. roku życia. Niekiedy zaburzenia pracy jajników współistnieją z chorobami tarczycy, nadnerczy, trzustki czy nerek.

W leczeniu zaburzeń miesiączkowania stosuje się przede wszystkim terapię hormonalną. Najczęściej podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, doustne środki antykoncepcyjne, które mogą pomóc w regulowaniu i zmniejszaniu obfitego krwawienia. Ostateczną metodą jest ablacja endometrium, czyli metoda leczenia nadmiernych krwawień macicznych niereagujących na leczenie hormonalne. Jednak zanim pacjentka zacznie przyjmować leki, powinna wykonać badanie krwi na oznaczenie krążących hormonów (tzw. badanie profilów hormonalnych). W przypadku nadmiernych lub zbyt częstych krwawień można przyjmować preparaty z wyciągiem z owoców niepokalanka pospolitego (Agnus castus). Jego substancje czynne obniżają poziom prolaktyny oraz znoszą zaburzenia wywołane przez hiperprolaktynemię, wpływają także na ciałko żółte.

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Skałba P. Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3166-9
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5

Źródła zewnętrzne

Sylwia Michalczyk, Joanna Krocz,
Komentarze (10)
~Aga
~Aga

Witam, mam 25 lat moim problemem jest brak miesiączki. Leczę się od 10 roku życia, miałam z początku nieregularne miesiączki. Teraz w ogóle nie miesiączkuje, chyba że biorę tabletki, brałam różne tabletki, dianę, cilest, luteinę. Miałam już chyba wszystkie możliwe badania, cytologia, krwi.
Czy to normalne, że nie miesiączkuje normalnie? Czy kobiety tak mają, że nie miesiączkują. Lek. ginekolog stwierdził że tak, jeśli chce mieć miesiączkę muszę brać tabletki. Boję się o swoje zdrowie i czy w przyszłości będę mogła mieć zdrowe dzieci.

Odpowiedz
~ida
~ida

@~Aga: to nie jest normalne, ja tez nie miesiaczkowalam normalnie do momentu kiedy nie spotkalam doswiadczonego lekarza, ktory najpierw zbadal mi hormony, pozniej ustabilizowal je tabletkami Cilest, a nastepnie dostalam METFORMINE ,po ktorej zaszlam w ciaze po tygodniu brania. a polscy lekarze mowili, ze nie ma szans

Odpowiedz
~ola
~ola

@~ida: Nie bardzo rozumiem dlaczego dostałaś ten lek ponieważ go głównie stosuje sie podczas cukrzycy.Czy lekarz powiedział Ci jakie on ma działanie w stosunku do Twojej choroby?

Odpowiedz
~Julia
~Julia

Witam mam 17 lat, nigdy nie współżyłam i przez ostatni rok(może wiecej) miałam regularne miesiączki, jednak po ostatnim okresie został wykryty u mnie torbiel jajnika. Teraz spóźnia mi się miesiączka. Nie wiem co robić

Odpowiedz
~Gosia
~Gosia

@~ola, metformine stosuje sie do regulacji insuliny nie tylko w cukrzycy, ale np. w PCOS (zespol policystycznnych jajnikow)

Odpowiedz
~Zaniepokojona
~Zaniepokojona

Witam, na początku maja wykonywano mi zabieg lyzeczkowania, od tamtego czasu mam nieregularne miesiączki. Od pierwszego dnia mija 19-21 dni i juz jest następna. Teraz natomiast w tym miesiącu w ogóle jej nie ma, pomimo bólów brzucha, innych objawów brak. Byłam u lekarza i powiedział, że wszystko jest ok, ale nie wydaje mi się. Czy powinnam się skonsultować z kolejnym doktorem? Czy to nic poważnego?

Odpowiedz
~inga123
~inga123

Witam.Mam problem ponieważ okres miałam 9pazdziernika a jest 2grudzien i nie mam okresu. Robilam dwa testy ciazowe w odstępie tygodnia z porannego moczu dokładnie z instrukcja były negatywne .Wspolzylam z chłopakiem tylko przez 2tyg po okresie a przez kolejne dwa leczyłam infekcje. Bola mnie bardzo piersi od tygodnia. Cykle SA bardzo niergularne od 35 nawet do 49. Teraz mam 54.. Co to może być? Nie mam żadnych objawów ciazy

Odpowiedz
~cevi
~cevi

Ja tylko raz w życiu miałam samoistna miesiączkę w wieku 17 lat, potem dostawalam różne tabl. antykoncepcyjne i było ok, ale każde odstawienie wiązało się z brakiem okresu. teraz rozpoznano u mnie niewydolnosc jajnikow typu 2.. czekam co dalej. Mam 22 lata. mam nadzieję, że kiedyś będę miała dziecko. .

Odpowiedz
~oliwia
~oliwia

Witam ,mam 16 lat i od 3,5 roku już miesiaczkuje. Moim prblemem w tym temacie jest jednak to ,że jeszze nigdy nie dostałam regularnie miesiączki . Raz to jest 30 dni a raz 90 . To jest to przerażający fakt dla mnie . Przy miesiaczce mam też tzw.skrzepy .

Odpowiedz
~pinezka
~pinezka

@~oliwia: Ja mam już 28 lat, ale od samego początku miesiączkowania miałam tak jak ty. A nawet gorzej np. przez rok w ogóle nie miałam miesiączki, apotem jak zaczęłam krwawić to tak przez 2 miesiące non stop i to mega mocno ze mnie leciało razem ze skrzepami. Wszystko za to odpowiedzialne są hormony. Na szczęscie mimo tych problemów udało mi się zajść w ciąże i urodziłam zdrowe dziecko. Dziś (tzn od 3 lat) staram się o drugie dziecko i tu nastąpiły problemy. Okazało się że moja pierwsza ciąża to był cud, który nie powinien się zdarzyć przy moich problemach. Lekarz przepisał mi tabletki po których miałam mieć regularne cykle i owulacje. Niestety żadne tabletki na mnie nie działały i mimo ich brania cykle miałam raz książkowo 28 dni, a potem nagle 75 dni, a potem znowu 36.... Teraz muszę zrobić badania hormonów i jeździć do lekarza na ocenę owulacji. Oliwio szczerze ci powiem, że ten problem pozostanie cały czas. Mimo że nieraz lekarz zaleci jakieś tabletki i może będzie dobrze przez okres ich brania i krótko po, a potem znów wróci to samo: mocne krwawienia, skrzepy, drastyczna nieregularność. Do tego trzeba się przyzwyczaić, no chyba ze bedziesz non stop chodzić do ginekologa. ja jednak nie przepadam za tym i wole się męczyć. Teraz chodze o chciałabym mieć drugie dziecko, a nerwów tyle mnie to kosztuje, że szok... pozdrawiam cię

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia miesiączkowania - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Łupież

znawczyni • ostatni post 55 minut temu

6
Artykuły Zaburzenia miesiączkowania
Zaburzenia miesiączkowania

Wcześniejsza miesiączka przyczyną chorób!

Niektóre dziewczynki dojrzewają szybciej, a pierwsza miesiączka pojawia się u nich już w wieku 9 lat. Inne muszą czekać na to ważne wydarzenie nawet do 16 roku życia. Skąd tak duża różnica? Według ostatnich badań naukowych, na pojawienie się menarche...

Zaburzenia miesiączkowania

Skąpe miesiączki

Skąpe miesiączki

(...) Zaburzenia miesiączkowania tego typu pojawiają się u pań, które przyjmowały tabletki antykoncepcyjne przy jednoczesnym...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki

Zbyt obfite miesiączki, PMS i silne bóle menstruacyjne to zmora wielu kobiet. Najczęściej krwawienia są zbyt obfite przez pierwsze kilka lat miesiączkowania oraz tuż przed menopauzą, jednak zdarzają się w każdym wieku. W niektórych przypadkach obfite...

Zaburzenia miesiączkowania

Rzadkie miesiączki

Rzadkie miesiączki, występujące co 35 dni i rzadziej, to z łaciny oligomenorrhoea. Taka nieregularna miesiączka może kobiecie poważnie utrudniać życie, ale nie to jest największym problemem. Zaburzenia miesiączkowania w części przypadków mogą ... ;fundują” zaburzenia miesiączkowania, a nawet zupełny zanik miesiączki. Oligomenorrhoea może się pojawić u kobiet, które intensywnie ćwiczą ... policystycznych, dlatego jeśli pojawią się zaburzenia miesiączkowania, robi się badania krwi na poziom hormonów i USG. Dzięki tym...

Zaburzenia miesiączkowania

Zbyt częste miesiączki

Zbyt częste miesiączki

Miesiączka powinna pojawiać się w mniej więcej regularnych odstępach czasu. Gdy cykle menstruacyjne są krótkie, a miesiączka występuje zbyt często, może to oznaczać nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu wydzielania dokrewnego. Przebieg miesiączki może...

Zaburzenia miesiączkowania

Przyczyny braku okresu

Przyczyny braku okresu

Kiedy kobieta zastanawia się, dlaczego jej okres się spóźnia albo nie ma żadnych jego objawów, to najczęstszą nasuwającą się odpowiedzią jest ciąża. Tymczasem okazuje się, że można podać kilkanaście innych przyczyn takiego stanu rzeczy. Poznaj swoje...

Problemy

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu zostały skategoryzowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F51 (nieorganiczne zaburzenia snu) i G47 (zaburzenia snu). Mianem zaburzeń snu określa się wszelkie dysfunkcje i nieprawidłowości,...

Objawy nerwicy

Zaburzenia nerwicowe

Zaburzenia nerwicowe są szerokim pojęciem, do którego zalicza się wiele zachowań, np. zaburzenia lękowe pod postacią fobii. Objawiają się lękiem i wszystkimi związanymi z nim sympt

Rodzaje nerwicy

Zaburzenia psychosomatyczne

Psychosomatyka. Co dokładnie oznacza? Połączenie psyche i soma ma określać całościowe, a więc holistyczne traktowanie organizmu człowieka. Termin ten został użyty po raz pierwszy w

Zdrowie psychiczne

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości

Osobowość paranoiczna, osobowość depresyjna, osobowość schizoidalna, osobowość narcystyczna – to tylko niektóre rodzaje zaburzeń osobowościowych. Zaburzenia osobowości zostały zebrane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych...