Rak wodny - charakterystyka, czynniki ryzyka, leczenie
Rak wodny, nazywany jest również martwiczym zapaleniem tkanek twarzoczaszki. Na skutek procesu zgorzelinowo-martwiczego dochodzi do zniszczenia tkanek znajdujących się w obrębie warg, jamy ustnej, warg oraz policzków. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tego schorzenia są: skrajne niedożywienie, ubóstwo, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, nadużywanie alkoholu czy AIDS. Co jeszcze warto wiedzieć na temat raka wodnego? W jaki sposób leczy się to schorzenie?
1. Co to jest rak wodny?
Rak wodny to alternatywna nazwa dla bardzo niebezpiecznego schorzenia jakim jest martwicze zapalenie tkanek twarzoczaszki. Do rozwoju tego zakażenia oportunistycznego dochodzi wówczas, gdy organizm pacjenta zostaje zaatakowany przez bakterie żyjące w obrębie jego jamy ustnej. Choroba wywoływana jest działaniem bakterii tlenowych, jak i beztlenowych. Liczne badania potwierdziły, że rak wodny spowodowany jest zwykle działaniem następujących patogenów: Propionibacterium acnes, Staphylococcus spp, Neisseria spp, Stenotrophomonas maltophilia, Ochrobactrum anthropi, Fusobacterium necrophorum, Pseudomonas, Prevotella intermedia, Klebsiella spp.
W pierwszej fazie raka wodnego pacjent może zauważyć u siebie stan zapalny dziąseł. W późniejszym czasie dochodzi również do owrzodzeń błony śluzowej policzka. W przebiegu choroby pojawia się również bardzo nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk oraz martwica tkanek miękkich policzka. Skutkiem martwiczego zapalenia tkanek twarzoczaszki są przetoki (dziury pojawiające się w obrębie warg, policzka czy jamy ustnej). Dochodzi również do obnażenia, rozchwiania lub całkowitej utraty zębów. Pacjent może uskarżać się na gorączkę, anemię. Typowym objawem chorobowym jest również podwyższona liczba leukocytów we krwi. U dzieci choroba może doprowadzić do zaburzeń rozwoju oraz zahamowania wzrostu. Martwicze zapalenie tkanek twarzoczaszki pozostawia po sobie liczne ślady, u osób, które przetrwały chorobę. U pacjentów zauważyć można zniekształcenia w obrębie skóry twarzy, warg. Nieleczony rak wodny może doprowadzić do przedwczesnego zgonu pacjenta.
2. Czynniki ryzyka
Na to oportunistyczne zakażenie najbardziej narażone są osoby niedożywione, żyjące w skrajnym ubóstwie, osoby zmagające się z AIDS, anoreksją, cukrzycą, upośledzeniem funkcji układu immunologicznego, pacjenci uzależnieni od tytoniu lub napojów alkoholowych. Wśród najważniejszych czynników ryzyka warto wyróżnić również: przedwczesny poród, hipotrofię wewnątrzmaciczną, niską masę urodzeniową dziecka.
3. Jak leczy się raka wodnego?
W leczeniu raka wodnego wykorzystuje się odpowiednie antybiotyki. Zdiagnozowane martwicze zapalenie tkanek twarzoczaszki wymaga zastosowania takich leków jak penicylina, metronidazol. Lekarze podkreślają również, że przyjmowanie antybiotyków zgodnych z antybiogramem przynosi najlepsze efekty terapeutyczne. U osoby dotkniętej rakiem wodnym należy również uzupełnić wszelkie niedobory witamin i białka. Specjaliści muszą uzupełnić niezbędne elektrolity, wyrównać glikemię i zadbać o odpowiednie nawodnienie pacjenta. W wielu przypadkach przeprowadza się również zabiegi rekonstrukcji twarzy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.