Rak zapalny piersi – groźny i dynamiczny nowotwór
Najgroźniejszy typ nowotworu. Niebezpieczny, bo objawy są niezauważalne. Zaczyna się niewinnie: zaczerwienienie, wysypka przypominająca alergie, poczucie ciepła w piersi, wrażliwość na dotyk, brak bólu. Rokowania są niepomyślne.
1. Rak zapalny piersi jako jedna z chorób cywilizacyjnych
Choroby cywilizacyjne, szczególnie choroby nowotworowe są największym wyzwaniem medycyny XX i XXI wieku. Każdy przypadek udowadnia, że w porę rozpoznane stadium nowotworu może uratować życie pacjenta. Podobną historię przeżyła Jennifer Cordts, u której dwa lata temu zdiagnozowano raka zapalnego sutka.
Rak zapalny sutka jest rzadkim, choć bardzo groźnym nowotworem. Leczenie obejmuje jednoczesną chemioterapię, radioterapię i interwencję chirurgiczną. Jest dużo poważniejszym problemem niż inne nowotwory sutków, jednak wcześnie wykryty, zwiększa szanse na wyleczenie.
Jennifer Cordts początkowo nie zdawała sobie sprawy, że boryka się z chorobą nowotworową. Kobieta zauważyła zmiany w wyglądzie piersi: zaczerwienienie podobne do oparzenia słonecznego, lekką opuchliznę, co nie wskazywało na niebezpieczeństwo. Niepokój wzbudziło w kobiecie, poczucie narastającego ciepła i zanik sutka w lewej piersi. W trakcie wizyty w placówce medycznej usłyszała dianozę — rak zapalny piersi. Szanse na wyzdrowienie nie były zbyt duże. Lekarz oznajmił, że Jennifer ma przed sobą maksymalnie pięć lat życia.
Sprawdź również:
Kobieta podjęła walkę i poddała się operacji usunięcia piersi. Prócz tego, poddawana była chemioterapii.
- Gdybyśmy działali szybciej, mogłaby być dla mnie jakaś nadzieja - powiedziała w jednym z wywiadów Jennifer - Mogłabyć żyć dłużej, gdyby lekarze wykryli to wcześniej. Ale to nie będzie moja droga. To może być droga kogoś innego, jeśli będziemy o tym więcej mówić. Mam nadzieję, że może kiedyś jakaś kobieta zauważy u siebie coś podobnego i stwierdzi, że nie da się zbyć po jednym badaniu. Będzie walczyła dalej o siebie.
2. Objawy raka zapalnego piersi
Przeczytaj także:
Objawy raka zapalnego piersi nie są takie same u każdej z pacjentek. Jennifer Cordts zauważyła u siebie objaw skórki pomarańczy. Polega on na występowaniu zaczerwienienia lub ciemnopomarańczowej zgrubiałej skóry sutka zajętej przez nowotwór. Wyglądem przypomina skórkę pomarańczy z małymi dołkami, przypominającymi cellulit. Oznacza to, że w piersi gromadzi się chłonka, która nie może się przemieszczać, bo nowotwór zajął naczynia limfatyczne. Jest to jeden z popularniejszych objawów nowotworu zapalnego piersi.
Warto nadmienić, że w przebiegu choroby sutek może zmieniać swoją wielkość i kształt. Zdarza się, że sutek staje się nabrzmiały lub powiększony. Najbardziej charakterystycznym objawem nowotworu zapalnego jest jednak wklęśnięcie sutka. Pojawia się również uczucie ociężałości gruczołu piersiowego i tkliwość.
3. Co robić, jeśli zauważymy u siebie objawy raka zapalnego piersi?
Zdaniem doktora Grzegorz Luboińskiego rak zapalny piersi bywa trudny do wykrycia.
- W tym przypadku brak jest guzków w piersi, dlatego pacjentka w pierwszej chwili może nie zdawać sobie sprawy z choroby. Kolejne dni, nie pozostawiają złudzeń, że coś niedobrego dzieje się z jej organizmem. Rak zapalny sutka rozwija się bardzo szybko i dynamicznie w ciągu 6 miesięcy pacjentka może być już w stadium zaawansowanej choroby.
Kluczowa jest wówczas jak najszybsza reakcja pacjentki, wizyta u lekarza oraz pomoc specjalistów. Zdarza się, że pacjentki mylą objawy raka zapalnego piersi z ciążą, stanem zapalnym, starzeniem się piersi lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Jeśli rumień zajmuje 1/3 powierzchni sutka, zaczerwienienie szybko się rozprzestrzenia, a węzły chłonne pach lub obojczyków są powiększone, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nie sugeruj się brakiem guzka – może być niewyczuwalny. Do prawidłowo postawionej diagnozy niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań. Specjaliści zalecają przeprowadzenie:
- mammografii,
- USG piersi,
- tomografii komputerowej,
- biopsji.
4. Tkanka gruczołowa piersi a rozwój nowotworu
Tkanka gruczołowa piersi zbudowana jest z tzw. zrazików. Tworzą one płaty, z których każdy ma własny przewód mlekowy. To głównie w przewodach i zrazikach powstają nowotwory. Wśród nich wyróżniamy nowotwory:
- zapalne (diagnozowane u 1 procenta chorych),
- śluzowe (diagnozowane u 1 procenta chorych),
- cewkowate (diagnozowane u 2 procent chorych),
- rdzeniaste (diagnozowane u 5 procent chorych),
- wewnątrzzrazikowe (diagnozowane u 10-15 procent pacjentów),
- wewnątrzprzewodowe (80 proc. wszystkich przypadków).
Przy takiej różnorodności oczywistym jest, że regularne badanie piersi jest konieczne. Najprostszym sposobem jest samodzielne badanie piersi w domu, jednak okresowa mammografia również jest wskazana, zwłaszcza dla pań, które przeszły menopauzę.
5. Jak przebiega leczenie raka zapalnego piersi?
Leczenie raka zapalnego piersi polega na połączeniu wielu metod: chemioterapii, radioterapii, ostatecznie chirurgii. Możliwe jest również leczenie hormonalne. Mimo, że rak zapalny piersi rozwija się gwałtownie i jest bardzo agresywny, rokowania uzależnione są od wielu czynników.
Po pierwsze lokalizacji nowotworu, stopnia jego zaawansowania czy wieku pacjentki. Historia Jennifer Cordts przestrzega i apeluje o większą uważność kobiet. Regularne badania mammograficzne, wizyty u lekarza, a przede wszystkim obserwowanie zmian na swoim ciele może uratować życie.
6. Dieta antynowotworowa
Aby chronić się przed nowotworami, wprowadź też do diety produkty, które tworzą swoistą barierę antynowotworową. Odpowiednie nawyki żywieniowe mogą okazać się kluczem do zachowania zdrowia. Pamiętaj o regularnym spożywaniu owoców oraz warzyw. Każdego dnia powinniśmy spożywać przynajmniej 5-6 porcji. Zarówno warzywa, jak i owoce zawierają w swoim składzie cenne witaminy i minerały, a także flawonoidy. Te ostatnio chronią nas przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, a także korygują uszkodzenia genów i gwarantują stabilność DNA. Sięgaj po produkty takie jak:
Najważniejszymi substancjami, które chronią przed nowotworami i starzeniem się organizmu, są jednak antyoksydanty. Najwięcej antyoksydantów mają:
- aronia,
- kakao,
- owoce dzikiej róży,
- borówki amerykańskie,
- czarne porzeczki,
- żurawina.
Bogatym źródłem przeciwutleniaczy jest również czerwone wino. Nie należy jednak przesadzać z ilością tego trunku. Czerwone wino pite w niewielkich ilościach pozwala nie tylko się zrelaksować, ale również wpłynąć wzmacniająco na barierę antynowotworową organizmu.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.