Trwa ładowanie...

Rakiem można sie zarazić? Nowe badania budzą niepokój

Avatar placeholder
10.12.2023 10:24
Czy nowotwór jest zaraźliwy? Badania odkrywają nowe fakty
Czy nowotwór jest zaraźliwy? Badania odkrywają nowe fakty (Getty Images)

Czy nowotworem można się zarazić? Choć przez wiele lat uważano, że nie ma takiej możliwości, nowe badania naukowe wskazują na zaskakujące zależności.

spis treści

1. Rak a czynniki zakaźne

Choć większość nowotworów jest wynikiem mutacji genetycznych, które zachodzą w naszych komórkach, istnieją pewne czynniki zakaźne, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Przykładem może być wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Nie oznacza to jednak, że rakiem można się "zarazić" w tradycyjnym rozumieniu tego słowa.

2. Badania nad glejakiem

Naukowcy z American Cancer Society oraz Houston Lee Moffitt Cancer Center & Research Institute przeprowadzili badania, których wyniki wskazały na potencjalny związek między zakażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii a zachorowaniem na glejaka, który jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Naukowcy sugerują, że zakażenie wspomnianym pierwotniakiem, który dostaje się do organizmu m.in. przez skażoną wodę, może zwiększać ryzyko rozwoju tego nowotworu. Wyniki badań, w których udział wzięło 757 osób, opublikowano w International Journal of Cancer.

3. Jak chronić się przed ryzykiem?

Oprócz potencjalnego ryzyka związanego z rozwojem nowotworów, zanieczyszczona woda może prowadzić do wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu pokarmowego, problemy skórne czy zaburzenia hormonalne. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jakość wody, którą pijemy na co dzień.

Ponieważ zanieczyszczenie wody może stanowić potencjalne zagrożenie, warto pić wodę przegotowaną lub przefiltrowaną. Należy również pamiętać, że woda, którą myjemy żywność, powinna spełniać te same warunki, co ta, którą spożywamy.

4. Regularne badania

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełne wyleczenie pacjenta. Nowotwory zidentyfikowane w początkowych stadiach rozwoju charakteryzują się mniejszą agresywnością, są bardziej podatne na standardowe metody terapeutyczne i rzadziej powodują przerzuty. W konsekwencji, pacjenci z wczesnym stadium choroby mają lepsze rokowania i wyższy wskaźnik przeżycia.

Oznacza to, że regularne badania profilaktyczne oraz diagnostyka w kierunku nowotworów stają się nie tylko narzędziem prewencji, ale także kluczem do zwiększenia efektywności terapii onkologicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze