Trwa ładowanie...

Raphacholin - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

 Paula Jakubasik
16.03.2023 15:20
Raphacholin to lek zmniejszający objawy niestrawności.
Raphacholin to lek zmniejszający objawy niestrawności. (Adobe Stock)

Raphacholin to lek w postaci tabletek drażowanych, przeznaczony do łagodzenia objawów niestrawności i nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. Może być stosowany przez dzieci w wieku powyżej 10 lat i osoby dorosłe. Jakie właściwości ma Raphacholin?

spis treści

1. Co to jest Raphacholin?

Raphacholin to ziołowy lek w formie tabletek drażowanych, dostępny bez recepty. Jest stosowany w celu zmniejszenia objawów nieprawidłowej pracy układu pokarmowego, takich jak wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha czy nudności.

Raphacholin zawiera wyciąg z ziela karczocha, z korzenia rzodkwi czarnej z węglem leczniczym, kwas dehydrocholowy oraz olejek miętowy. Stosowany regularnie zwiększa produkcję żółci, chroni miąższ wątroby, przyspiesza pozbywanie się toksyn z organizmu i wspomaga ruchy perystaltyczne jelit.

2. Skład leku Raphacholin

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1 tabletka Raphacholin zawiera:

  • Raphani sativi nigrl radicis extractum siccum cum carbo medicinalis (wyciąg suchy z korzenia rzodkwi czarnej z węglem aktywnym) - 150 mg (1:1),
  • Cynarae herbae extractum spissum (wyciąg gęsty z ziela karczocha) - 47 mg,
  • Acidum dehydro+cholicum (kwas dehydrocholowy) - 40 mg,
  • Menthae piperitae oleum (olejek miętowy) - 15 mg.

Substancje pomocnicze to: sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, guma arabska, wapnia wodorofosforan dwuwodny, powidon, celuloza mikrokrystaliczna, substancja barwiąca (tlenek żelaza czarny + dwutlenek tytanu).

3. Wskazania do stosowania leku Raphacholin

Raphacholin zawiera składniki pochodzenia roślinnego, które pobudzają perystaltykę jelit, a także produkcję i przepływ żółci. Jednocześnie mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby, a także wspomagają usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.

Wskazania do stosowania leku Raphacholin to:

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Raphacholin

Leku Raphacholin nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • wiek poniżej 10 lat,
  • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu,
  • ciężkie choroby wątroby,
  • niedrożność dróg żółciowych,
  • niedrożność przewodu pokarmowego,
  • ostre i przewlekłe stany zapalne żołądka i jelit.

5. Dawkowanie leku Raphacholin

Raphacholin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami umieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania. Zwykle dzieci powyżej 10. roku życia zażywają 1 tabletkę 3 razy dziennie po posiłku.

Dawkowanie dla osób dorosłych w przypadku niestrawności to jednorazowo 1-3 tabletki, w zaparciach 2 tabletki rano i wieczorem na 30 minut przed jedzeniem, natomiast w innych zaburzeniach trawienia 1-3 tabletki 3 razy dziennie, pół godziny po posiłku. Raphacholin należy przyjmować doustnie i popijać wodą.

6. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Raphacholin

Jak każdy lek, Raphacholin C może powodować działania niepożądane, ale nie występują one u każdego pacjenta. W czasie stosowania preparatu mogą pojawić się luźne stolce, kolka żółciowa i reakcje alergiczne.

Po zaobserwowaniu któregokolwiek z wymienionych objawów należy zrezygnować z przyjmowania leku. Po zauważeniu innych dolegliwości zalecana jest konsultacja z lekarzem. Raphacholin w dużych dawkach w połączeniu z lekami moczopędnymi i hipotensyjnymi może spowodować hipokaliemię.

Znaczne przedawkowanie (zażycie kilkudziesięciu tabletek na raz) może skutkować wymiotami, biegunką, zaczerwienieniem twarzy, zaburzeniami oddychania, zaburzeniami rytmu serca, osłabieniem i skurczami mięśni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze