Trwa ładowanie...

RBC - charakterystyka, badania, interpretacja wyników

 Kinga Olchowy
29.07.2020 14:42
RBC to parametr w morfologii krwi obwodowej, określający liczbę czerwonych krwinek.
RBC to parametr w morfologii krwi obwodowej, określający liczbę czerwonych krwinek. (123rf)

RBC to parametr w morfologii krwi obwodowej, określający liczbę czerwonych krwinek. Pozwala sprawdzić ogólną kondycję organizmu, a także odpowiednio szybko wykryć ewentualne schorzenia i choroby. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest kluczowe w przypadku zachowania zdrowia. Zobacz, o czym może świadczyć zbyt wysoki lub za niski poziom RBC i jak można sobie z tym poradzić.

spis treści

1. Co to jest RBC?

RBC (z ang. red blood cells) to badanie, które pozwala określić poziom czerwonych krwinek w całej krwi obwodowej. Powinien on mieścić się w ustalonych normach, w przeciwnym razie może to świadczyć o problemach zdrowotnych.

Czerwone krwinki pełnią w organizmie istotną funkcję - przede wszystkim transportują tlen w całym układzie krwionośnym. Dlatego określanie ich poziomu jest ważne, ponieważ każda nieprawidłowość powinna być jak najszybciej uregulowana.

2. Wskazania do wykonania badania RBC

Zobacz film: "Nietypowe objawy białaczki"

Badanie RBC wchodzi w skład rutynowej morfologii i zaleca się wykonywać je przynajmniej raz w roku. Wskazaniem do dodatkowej diagnostyki lub powtórnego wykonania badania jest przede wszystkim podejrzenie niedokrwistości. Jej objawy to głównie zmęczenie, senność i blada skóra.

Poziom czerwonych krwinek warto sprawdzić także w przypadku zaburzeń metabolizmu takich składników mineralnych jak żelazo, witamina B12 oraz kwas foliowy. RBC może być także nieprawidłowe na skutek obfitych i długotrwałych miesiączek, a także w przypadku:

  • podejrzenia nowotworów hematologicznych, np. białaczki
  • niedotlenienia
  • nawracające zakażenia górnych dróg oddechowych.

3. Jak wygląda badanie RBC?

Na badanie należy przyjść na czczo. Oznacza to, że nie należy jeść ani pić na 12-16 godzin przed zgłoszeniem się do punktu diagnostycznego. Dozwolone jest jedynie picie wody, jednak w niewielkich ilościach, ponieważ zbyt duża podaż płynów może zaburzyć wyniki badań.

Krew do badania pobiera się z żyły łokciowej, a na wyniki czeka się zwykle jeden dzień roboczy. Najlepiej zgłosić się na badanie w godzinach porannych, tzn. między 7 a 9.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Normy RBC

Normy laboratoryjne dla wartości RBC mogą się różnić w zależności od placówki, w której wykonywane jest badanie. Są także inne dla kobiet i mężczyzn, a także zależne od wieku.

W przypadku kobiet norma RCB mieści się w przedziale 3 500 000 – 5 200 000/μl (3,5 – 5,2 T/l), a w przypadku mężczyzn - od 4 200 000 do 5 400 000/μl (3,2 – 5,4 T/l). Liczba czerwonych krwinek może być niższa u kobiet w ciąży - jest to naturalna reakcja organizmu na zwiększoną objętość krwi. Taka sytuacja nie powinna budzić obaw. U noworodków liczba RBC może być znacznie powiększona, co też nie jest powodem do niepokoju.

5. Interpretacja wyników RBC

Wartość RBC nie należy analizować samodzielnie. Wynik badania musi być zestawiony z innymi parametrami krwi, takimi jak hematokryt (Ht), objętość krwinki czerwonej (MCV), stężeniem hemoglobiny w krwince (MCH) oraz wskaźnikiem zmienności rozkładu krwinek (RDW-CV).

5.1. Zbyt niski poziom RBC, czyli ertrocytopenia

Sytuacja, w której liczba czerwonych krwinek nie przekracza dolnej granicy normy, nazywa się erytrocytopenią. W takiej sytuacji możliwych przyczyn jest mnóstwo. Zbyt niski poziom RBC może świadczyć o takich schorzeniach, jak:

  • niedokrwistość
  • przewodnienie
  • wrzody żołądka
  • obfite miesiączki
  • krwawienia
  • choroby tarczycy
  • przewlekłe choroby nerek
  • niewydolność szpiku
  • hemoliza
  • nowotwory hematologiczne

Niski poziom RBC może być związany także z ciążą i przyjmowaniem niektórych leków, np. chinidyny.

5.2. Zbyt wysoki poziom RBC, czyli erytrocytoza

Kiedy poziom czerwonych krwinek jest za wysoki, mówimy o erytrocytozie. W takiej sytuacji można podejrzewać takie schorzenia, jak:

  • odwodnienie
  • niektóre nowotwory hematologiczne
  • wady serca
  • choroby nerek
  • choroby układu oddechowego

Również w tym przypadku winne mogą być niektóre leki, np. metyldop.

5.3. RBC w moczu

Czerwone krwinki czasem można wykryć także w moczu, podczas rutynowych badań. Zwykle jest to powód do niepokoju, poniważ naturalnie czerwonych krwinek nie powinno się tam znajdować. Jeśli zostaną wykryte, może to świadczyć o zaburzeniach pracy nerek lub układu moczowego.

Przyjmuje się, że dopuszczalna norma RBC w moczu to 3 lub 4. W przeciwnym razie można mówić o krwawieniu z dróg moczowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze