Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Regeneracja wątroby - szkodliwe czynniki, profilaktyka, zalecenia

Avatar placeholder
06.04.2021 18:39
Regeneracja wątroby - szkodliwe czynniki, profilaktyka, zalecenia
Regeneracja wątroby - szkodliwe czynniki, profilaktyka, zalecenia

Wątroba to narząd, a właściwie gruczoł wielofunkcyjny. Jest on bardzo ważną częścią układu pokarmowego człowieka. Występuje pod przeponą. Wątroba ma za zadanie oczyszczanie organizmu z wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji wytwarzanych lub dostarczanych przez człowieka. Zajmuje się też zamianą pokarmu na składniki odżywcze, a także magazynowaniem krwi i korzystaniem z niej w razie potrzeby, dlatego warto dbać o regenerację wątroby.

spis treści

1. Niewłaściwe działanie wątroby

Niewłaściwe działanie wątroby przekłada się na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i jego metabolizm.

Jeśli ten narząd zostanie uszkodzony, skutkuje to takimi konsekwencjami jak: marskość, stłuszczenie, zwyrodnienie lub zapalenie.

Zobacz film: "Choroby wątroby"

Degradacja wątroby prowadzi do wielu dolegliwości, a finalnie do śmierci. Warto więc dbać o regenerację wątroby i zwracać uwagę na styl życia, higienę, bo to bardzo czuły i wrażliwy organ. Najłatwiejszym sposobem uszkodzenia jej jest spożywanie dużej ilości napojów alkoholowych, środków odurzających, nieprawidłowa i tłusta dieta oraz nadużywanie leków.

Czynnikami szkodzącymi są także choroby metaboliczne, dróg żółciowych oraz wirusowe zapalenie wątroby. Regeneracja wątroby jest utrudniona, przez wpływ trujących gazów, czy toksycznych metali. To też mogą być przyczyny degradacji tego ważnego organu.

Na choroby wątroby mogą też mieć wpływ przypadkowe kontakty seksualne (brak zabezpieczenia w postaci prezerwatywy), a także kontakt z zakażoną krwią.

2. Zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby wywołują wirusy HAV, HBV oraz HCV.

W przypadku tego pierwszego  dużą wagę trzeba przywiązywać do zachowania należytej higieny. Dla prawidłowej regeneracji wątroby koniecznością jest mycie rąk i produktów żywnościowych przed ich spożyciem. Szczególnie dotyczy to owoców i warzyw.

Pozostałe dwa są przenoszone poprzez krwioobieg. Na działanie wirusa HBV właściwą ochroną przed zakażeniem będą szczepienia. Niestety, w przypadku tego ostatniego nie wynaleziono jeszcze żadnego zabezpieczenia.

Regernarcja wątroby wymaga zmiany diety i nawyków
Regernarcja wątroby wymaga zmiany diety i nawyków

3. Profilaktyka wątroby

Warto zadbać o spożywanie odpowiednich pokarmów. Szybka regeneracja wątroby po biesiadach  i imprezach towarzyskich następuje, gdy nie przesadzamy z nadużywaniem alkoholi i tłustych potraw.

Profilaktycznie można też przyjąć preparat, który ma działanie ochronne. Po wypiciu alkoholu regeneracja wątroby trwa dość długo, dlatego wysoce niewskazane jest korzystanie z niego codziennie. Podobnie dzieje się w przypadku spożywania tłustych pokarmów pochodzenia zwierzęcego, które wydzielają toksyny obciążające wątrobę.

To musisz wiedzieć

4. Co regeneruje wątrobę?

Najważniejszym czynnikiem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest przestrzeganie zdrowej diety. Powinno się unikać dużych ilości alkoholu i ograniczyć jego konsumpcję, za to warto pić od 1,5 do 2 litrów wody mineralizowanej, co bardzo dobrze wpływa na regenerację wątroby, gdyż oczyszcza ją z toksyn.

Warto również spożywać świeże warzywa, owoce, a unikać produktów wysokoprzetworzonych, smażonych, tłustych oraz takich z dodatkiem substancji konserwujących. Również powinno się ograniczyć lub całkowicie wykluczyć różnego rodzaju używki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zioła na wątrobę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze