Regularnie trafiała na SOR. Lekarz odkrył nietypową przyczynę
"The Permanente Journal" opisuje przypadek pacjentki, która regularnie trafiała na SOR z powodu zaburzeń pracy serca. U kobiety zdiagnozowana migotanie przedsionków. Lekarze długo nie byli w stanie określić źródła problemu. Dopiero po szczegółowej analizie odkryli wyraźną zależność ataków z konkretnym rodzajem produktów spożywczych.
1. Problem dotyka 700 tys. Polaków
Migotanie przedsionków to najczęstszy rodzaj arytmii serca. U chorych dochodzi do stopniowego uszkodzenia komórek przewodzących impulsy elektryczne. Przedsionki serca, zamiast się kurczyć, jedynie drżą, a to przekłada się wysokie tętno.
Choroba zwiększa ryzyko powstawania skrzeplin, które mogą przedostać się do mózgu i doprowadzić do groźnych powikłań. Osoby cierpiące na migotanie przedsionków mają pięciokrotnie wyże ryzyko udaru mózgu.
Badania NOMED-AF przeprowadzone w 2019 r. wykazały, że na migotanie przedsionków cierpi 23 proc. Polaków powyżej 65. roku życia i prawie co trzeci powyżej 85. roku życia.
2. Cierpiała na silną arytmię
Do napadu migotania przedsionków mogą doprowadzić różne czynniki, m.in. zaburzenia elektrolitowe, nadczynność tarczycy, lekarze wskazują też na związek z dietą, co pokazał przykład 63-letniej pacjentki.
U kobiety co jakiś czas powtarzały się napady silnej arytmii. Przy kolejnym nasileniu dolegliwości pacjentka trafiła do szpitala, a lekarze zdiagnozowali u niej trzepotanie przedsionków z blokiem przedsionkowo-komorowym.
Dostała leki, które miały wyrównać pracę serca, ale problem regularnie powracał. Kardiolog zalecił jej, by notowała poziom tętna i ciśnienia o różnych porach dnia razem z informacjami o aktywności oraz rodzaju spożywanych pokarmów i napojów.
3. Ataki mogły być wywołane przez zimne napoje
Dzięki notatkom prowadzonym przez pacjentkę lekarzom udało się ustalić przyczynę napadów arytmii. Okazało się, że pojawiały się u niej po wypiciu zimnych napojów gazowanych, schłodzonego soku z mango i owoców z lodówki.
Zauważono też związek z szybkością jedzenia, im szybciej spożywała dany produkt, tym częściej pojawiały się kołatanie serca i duszności.
Naukowcy opisujący przypadek 63-latki na łamach "The Permanente Journal" wyjaśniają, że spożywanie zimnych napojów jest jedną z rzadkich przyczyn arytmii serca. Do tej pory odnotowano kilka takich przypadków. Lekarze wskazują, że prawdopodobnie zimne treści pokarmowe przechodzące przez przełyk w okolicy lewej komory, wywołują częstoskurcz przedsionkowy, a w konsekwencji zaburzenia pracy serca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.