Trwa ładowanie...

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – charakterystyka, wskazania

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest coraz częściej stosowanym zabiegiem. Wykonuje się go w sytuacji, gdy istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego lub leczenie takie nie daje pooprzątanych efektów. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i zazwyczaj ratuje ząb przed usunięciem. Warto dowiedzieć się więcej na temat resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

spis treści

1. Resekcja wierzchołka korzenia zęba - charakterystyka

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog w pierwszej kolejności nacina śluzówkę w pobliżu wierzchołka korzenia. Następnie wycina niewielkie okienko kostne i za pomocą wiertła usuwa uszkodzony wierzchołek korzenia. Bardzo ważne jest by jednocześnie dokładnie wyłuszczyć wszystkie zmiany chorobowe z kości.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym.

Rana powstała w czasie resekcji wierzchołka korzenia zęba powinna zostać zszyta. Czas gojenia się rany zazwyczaj wynosi około dziesięciu dni. Kość po zabiegu regeneruje się około sześciu miesięcy. Obecnie coraz częściej w czasie zabiegu kanał korzeniowy wypełnia się szczelnie materiałami biokompatybilnymi. Proces leczenia przyśpiesza też wypełnienie okienka kostnego preparatami kościozastępczymi.

W związku z tym, że resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym, po jego wykonaniu może pojawić się ból oraz obrzęk. W celu złagodzenia dolegliwości lekarze zalecają zażywanie środków przeciwbólowych oraz wykonywanie zimnych okładów.

2. Resekcja wierzchołka korzenia zęba – wskazania

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest powszechnie stosowanym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych. Niestety zarówno w czasie samego zabiegu jak i po nim może dojść do różnego rodzaju powikłań, które z kolei są wskazaniami do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba. Niektóre z powikłań mogą się pojawić nawet kilka lat po zakończeniu leczenia kanałowego. Dość często w ich wyniku powstają zmiany takie jak:

 • ziarniniaki,
 • torbiele,
 • ropnie okołowierzchołkowe.

W przypadku, gdy nie ma możliwości ponowienia leczenia kanałowego lub jest ono nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. Resekcja wierzchołka korzenia zęba powinna być także wykonana w przypadku:

 • utrudnionego leczenia zachowawczego,
 • patologicznych nieprawidłowości,
 • błędów spowodowanych w czasie wcześniejszego leczenia (np. perforacji ściany kanału, złamanie narzędzia w kanale korzeniowym).
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła [10 zdjęć]

Jeśli przebywanie na fotelu dentystycznym spędza ci sen z powiek, spróbuj przynieść odtwarzacz mp3 i...

zobacz galerię

Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba są między innymi:

 • pierwszy trymestr ciąży,
 • zęby mleczne,
 • silny stan zapalny zęba,
 • zęby niewłaściwie ustawione w łuku,
 • infekcje jamy ustnej i gardła,
 • opryszczka wargi.

W przypadku, gdy tradycyjne leczenie kanałowe oraz powtórne leczenie kanałowe są nieskuteczne zalecana jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. Jedyną alternatywą dla takiego zabiegu jest resekcja zęba. Nie ma innej możliwości by się pozbyć ogniska stanu zapalnego.  W miejscu usuniętego zęba powinno się umieścić implant, most lub protezę.

Następny artykuł: Szycie dziąseł

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.