Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Resekcja wierzchołka korzenia zęba – charakterystyka, wskazania

Avatar placeholder
29.03.2021 23:31
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest coraz częściej stosowanym zabiegiem
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest coraz częściej stosowanym zabiegiem (123rf)

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest coraz częściej stosowanym zabiegiem. Wykonuje się go w sytuacji, gdy istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego lub leczenie takie nie daje pooprzątanych efektów. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i zazwyczaj ratuje ząb przed usunięciem. Czym dokładnie jest resekcja zęba i kiedy lekarz decyduje się ją wykonać?

spis treści

1. Czym jest resekcja korzenia zęba?

Resekcja zęba polega na pozbyciu się kawałka korzenia, w którym znajduje się zanieczyszczona i niewypełniona część kanału.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog w pierwszej kolejności nacina śluzówkę w pobliżu wierzchołka korzenia. Lekarz nacina kawałki tkanek w taki sposób, by dostać się do kości zęba. Dzięki odsłonięciu kości może usunąć zanieczyszczona i chorą powierzchnię. Następnie wycina niewielkie okienko kostne i za pomocą wiertła usuwa uszkodzony wierzchołek korzenia. Bardzo ważne jest by jednocześnie dokładnie wyłuszczyć wszystkie zmiany chorobowe z kości.

Zobacz film: "Zajrzał do buzi 7-latka. Dentysta osłupiał"
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym.

Rana powstała w czasie resekcji wierzchołka korzenia zęba powinna zostać zszyta. Koniec kanału wypełniany jest wstecznie i uzupełniany cementem dentystycznym. Po upływie kilku miesięcy można wstawić nowy kawałek kości. Czas gojenia się rany zazwyczaj wynosi około dziesięciu dni. Kość po zabiegu regeneruje się około sześciu miesięcy. Obecnie coraz częściej w czasie zabiegu kanał korzeniowy wypełnia się szczelnie materiałami biokompatybilnymi. Proces leczenia przyśpiesza też wypełnienie okienka kostnego preparatami kościozastępczymi.

W związku z tym, że resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zabiegiem chirurgicznym, po jego wykonaniu może pojawić się ból oraz obrzęk. W celu złagodzenia dolegliwości lekarze zalecają zażywanie środków przeciwbólowych oraz wykonywanie zimnych okładów.

Jeżeli ból nie znika, a pojawia się gorączka należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który może zaproponować kurację antybiotykową. Codzienne czynności można wykonywać kilka godzin po zabiegu, nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

2. Wskazania do wykonania resekcji zęba

Zabieg resekcji zęba przeprowadzany jest wtedy, kiedy:

  • Nieprawidłowa budowa anatomiczna zębów uniemożliwia wyleczenie jego kanału;
  • Ząb jest martwy z przyczyn samoistnych;
  • Nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego, z powodu ropni lub innych dolegliwości.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest powszechnie stosowanym zabiegiem w gabinetach stomatologicznych. Niestety zarówno w czasie samego zabiegu jak i po nim może dojść do różnego rodzaju powikłań, które z kolei są wskazaniami do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba. Niektóre z powikłań mogą się pojawić nawet kilka lat po zakończeniu leczenia kanałowego. Dość często w ich wyniku powstają zmiany takie jak:

  • ziarniniaki,
  • torbiele,
  • ropnie okołowierzchołkowe.

W przypadku, gdy nie ma możliwości ponowienia leczenia kanałowego lub jest ono nieskuteczne, jedynym rozwiązaniem jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. Resekcja wierzchołka korzenia zęba powinna być także wykonana w przypadku:

  • utrudnionego leczenia zachowawczego,
  • patologicznych nieprawidłowości,
  • błędów spowodowanych w czasie wcześniejszego leczenia (np. perforacji ściany kanału, złamanie narzędzia w kanale korzeniowym).
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła
Najlepsze sposoby na piękne zęby i dziąsła [10 zdjęć]

Jeśli przebywanie na fotelu dentystycznym spędza ci sen z powiek, spróbuj przynieść odtwarzacz mp3 i

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba są między innymi:

  • pierwszy trymestr ciąży,
  • zęby mleczne,
  • silny stan zapalny zęba,
  • złe ustawienie zębów w linii górnej bądź dolnej,
  • infekcje jamy ustnej i gardła,
  • opryszczka wargi.

W przypadku, gdy tradycyjne leczenie kanałowe oraz powtórne leczenie kanałowe są nieskuteczne zalecana jest resekcja wierzchołka korzenia zęba. Jedyną alternatywą dla takiego zabiegu jest resekcja zęba. Nie ma innej możliwości by się pozbyć ogniska stanu zapalnego.  W miejscu usuniętego zęba powinno się umieścić implant, most lub protezę.

4. Ile kosztuje resekcja korzenia zęba?

Resekcja zęba jest zabiegiem drogim. Oczywiście koszty są bardzo zróżnicowane i zależą od miasta, a także kliniki. Niemniej jednak cena tego zabiegu to koszt zaczynający się od 350 złotych i może wynieść nawet 2500 złotych.

Aby nie doprowadzić do skomplikowanego zabiegu resekcji zęba, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, a także prawidłowo się odżywiać. Z diety należy wykluczyć słodycze oraz produkty zawierające cukier. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku, do ich czyszczenie przydatne mogą okazać się płyny do płukania jamy ustnej, a także nici dentystyczne.

Musisz to wiedzieć

Świadomość tego jak powinno dbać się o zęby powinniśmy posiadać od jak najmłodszych lat. Jeżeli przez większość życia będziemy potrafili zadbać o swoje zęby, to na przyszłość unikniemy wszelkiego rodzaju zabiegów stomatologicznych, a uśmiech pozostanie zdrowy i biały.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Higiena jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze