Trwa ładowanie...

Rezonans magnetyczny szyi – wskazania, przygotowanie, cena

Avatar placeholder
02.01.2023 15:39
Rezonans magnetyczny szyi odbywa się w pracowni MRI
Rezonans magnetyczny szyi odbywa się w pracowni MRI (Adobe Stock)

Rezonans magnetyczny szyi to obrazowe badanie diagnostyczne, które pozwala na zobrazowanie tkanek miękkich oraz struktur naczyniowych gardła i przestrzeni przygardłowej, krtani, tarczycy oraz ślinianek. Co wykrywa rezonans magnetyczny szyi? Jak się do niego przygotować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do badania?

spis treści

1. Co to jest rezonans magnetyczny szyi?

Rezonans magnetyczny szyi (RM albo MRI, od ang. Magnetic Resonance Imaging) to badanie obrazowe wykorzystujące fale radiowe i silne pole magnetyczne. Uwidacznia zarówno struktury naczyniowe, jak i tkanki miękkie zlokalizowane pomiędzy szczytem płuc a podstawą czaszki. Sprawdza się w ocenie ślinianek, tarczycy, krtani, dolnej części gardła i przestrzeni przygardłowej oraz górnego odcinka przełyku. Struktury kostne znacznie lepiej widać podczas tomografii komputerowej.

Odmianę badania rezonansu magnetycznego szyi stanowi angio-rezonans magnetyczny, który wykorzystuje się do obrazowania zmian miażdżycowych w tętnicach szyjnych.

2. Wskazania do rezonansu szyi

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

Rezonans magnetyczny szyi znajduje zastosowanie w diagnostyce schorzeń takich jak:

 • choroby tarczycy,
 • tętniaki i zmiany miażdżycowe,
 • nowotwory łagodne i złośliwe (np. nowotwór krtani czy ślinianek), tak ogniska pierwotne, jak i wznowy oraz przerzuty, naciekanie na struktury sąsiadujące,
 • choroby autoimmunologiczne, np. zespół Sjögrena,
 • przepukliny krążków międzykręgowych,
 • inne nieprawidłowości w tkankach miękkich,
 • kontrola przedoperacyjna i pooperacyjna, planowanie zabiegów chirurgicznych w obrębie szyi,
 • niepokojące dolegliwości, takie jak: silny ból i długotrwałe pieczenia gardła, kaszel, chrypka, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zaburzenia połykania.

Najczęściej rezonans szyi stanowi uzupełnienie tomografii lub USG, która ilustruje tkanki miękkie z mniejszą niż RM dokładnością.

3. Jak wygląda rezonans magnetyczny szyi?

Rezonans magnetyczny szyi odbywa się w pracowni MRI. Pacjent kładzie się na stole aparatu, który jest wsuwany do kanału. W trakcie badania należy pozostać w bezruchu. Badanie trwa od 30 do 60 minut.

Diagnostyka niektórych schorzeń metodą rezonansu magnetycznego wymaga podania środka kontrastowego , czyli kontrastu. To substancja, która poprawia widoczność obrazowanych struktur. Podaje się ją dożylnie, przez założony wenflon.

4. Jak się przygotować do rezonansu szyi?

Nie ma zasady, która nakazywałaby podawanie kontrastu w każdym badaniu RM. Zależy to głównie od schorzenia, które ma być oceniane w badaniu rezonansu magnetycznego. Ponieważ najczęściej rezonans magnetyczny szyi wykonuje się z zastosowaniem środków kontrastowych, na badanie należy przyjść na czczo. Maksimum 7 dni przed terminem badania należy wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi.

Ważne jest, by ubrania były pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, suwaki czy metaliczne nadruki. Ma to związek z obecnością silnego pola magnetycznego. Przed wejściem do gabinetu trzeba też zostawić klucze, biżuterię, telefon, zegarek, karty płatnicze czy wyjmowane protezy.

Do rezonansu szyi bez kontrastu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy przynieść ze sobą wyniki badań i założyć wygodną odzież.

5. Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego szyi

Przeprowadzenie rezonansu szyi, ale i innych części ciała, jest niewskazane w przypadku posiadania w ciele różnych urządzeń, takich jak neurostymulator, rozrusznik serca, pompa insulinowa, implant ślimakowy, sztuczna zastawka, implant ortopedyczny (śruby, stabilizatory, płytki, endoprotezy) czy implant stomatologiczny.

Przeciwwskazaniem jest również antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna, obecne w ciele odłamki pocisków, śrut, opiłki żelaza oraz tatuaże wykonane przy użyciu metalicznych barwników.

Inne względne przeciwwskazania do MRI to I trymestr ciąży, klaustrofobia (lęk przed ograniczonymi przestrzeniami) czy niemożność utrzymania ciała w bezruchu. Na badanie należy zgłosić się bez makijażu (składniki kosmetyków mogą fałszować uzyskane obrazy).

6. Rezonans magnetyczny szyi – cena i skierowanie

Rezonans magnetyczny szyi to procedura dość kosztowna, czasochłonna i stosunkowo słabo dostępna. Ceny badania RM wahają się od około 500 zł do nawet 1000 zł. Podanie substancji cieniującej podnosi koszt MRI szyi zwykle o 100-200 zł.

Można je również wykonać bezpłatnie, w ramach refundacji NFZ. Konieczne jest tylko skierowanie od specjalisty. Rezonans wykonywany prywatnie nie wymaga skierowania (w przeciwieństwie do RTG czy tomografii, które wykorzystują szkodliwe promieniowanie rentgenowskie).

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza