Trwa ładowanie...

Rivanol - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

 Paula Jakubasik
22.02.2023 17:52
Rivanol może być stosowany w przypadku oparzeń.
Rivanol może być stosowany w przypadku oparzeń. (Adobe Stock)

Rivanol to roztwór w płynie przeznaczony do bezpośredniego stosowania na skórę. Wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne, w szczególności w przypadku paciorkowców, gronkowców i bakterii Gram-dodatnich. Jakie są wskazania do stosowania Rivanolu?

spis treści

1. Co to jest Rivanol?

Rivanol to płynny roztwór antybakteryjny sprzedawany bez recepty. Jest dostępny w opakowaniach o następujących pojemnościach: 5 g, 50 g, 100 g, 150 g, 250 g, 500 g oraz 1000 g. Istnieje również podobny produkt Rivanolum VP w postaci tabletek do rozpuszczania.

2. Skład i działanie leku Rivanol

Substancją czynną leku jest mleczan etakrydyny (1 mg na 1 g płyn), pozostały składnik to woda oczyszczona. Rivanol wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, zwłaszcza na baktere Gram-dodatnie i -ujemne, a także paciorkowce i gronkowce.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Mechanizm działania polega na włączaniu się leku do materiału genetycznego bakterii, co skutkuje syntezą niewłaściwych białek i powstawaniem działania bakteriobójczego.

Rivanol należy do grupy barwników akrydynowych, wchłania się w niewielkich ilościach przez skórę i błony śluzowe, a następnie zostaje wydalony w postaci niezmienionej przez nerki.

3. Wskazania do zastosowania płynu Rivanol

Rivanol stosuje się miejscowo, do oczyszczania i dezynfekcji ran oraz powierzchniowych uszkodzeń ciała. Może być używany w przypadku ropnych zakażeń skóry, błon śluzowych i ran (również tych trudno gojących się), w zakażeniach jamy ustnej, stanach zapalnych zewnętrznych narządów moczowo-płciowych, owrzodzeniach, otarciach i oparzeniach.

Rivanol służy do odkażania miejsc na ciele, na których rozwijają się bakterie. Skutecznie hamuje syntezę białek drobnoustrojów i doprowadza do ich zniszczenia.

4. Przeciwwskazania do stosowania leku Rivanol

Rivanol nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub barwniki akrydynowe. Przeciwwskazane jest używanie leku na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry oraz łączenie preparatu z innymi produktami do stosowania miejscowego, takimi jak:

  • preparaty o działaniu utleniającym (nadmanganian potasu, nadtlenek wodoru),
  • garbniki (tanina),
  • substancje o charakterze anionowym (glikol polietylenowy),
  • roztwór boranu sodu, kwasu salicylowego lub chlorku sodu.

Rivanol nie może być stosowany doustnie ani mieć kontaktu z oczami. Może spowodować zabarwienie skóry i materiałów, w związku z czym zalecana jest szczególna ostrożność.

5. Dawkowanie leku Rivanol

Rivanol jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Można używać go w postaci okładów, płukań, przymoczek lub przemywać nim skórę kilka razy dziennie.

Należy kierować się informacjami dostępnymi na opakowaniu lub wskazówkami lekarza bądź farmaceuty. Nie są dostępne dane dotyczące przedawkowania leku ani stosowania go u dzieci.

6. Rivanol a działania niepożądane

W przypadku stosowania Rivanolu nie stwierdzono skutków ubocznych, jedynie w przypadku długotrwałego leczenia zaobserwowano wystąpienie odczynów alergicznych.

Po wystąpieniu jakichkolwiek objawów wskazujących na uczulenie należy zrezygnować ze stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Rivanol nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych ani obsługę maszyn. Nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią, ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze