Trwa ładowanie...

Rodzaje badań profilaktycznych, które należy wykonać po ukończeniu 30 roku życia. Dzięki nim, zachowasz dobre zdrowie na długo

Avatar placeholder
24.11.2019 21:30
Rodzaje badań profilaktycznych, które należy wykonać po ukończeniu 30 roku życia
Rodzaje badań profilaktycznych, które należy wykonać po ukończeniu 30 roku życia (123rf)

Osoby poniżej 30. roku życia, bardzo często nie przejmują się swoim zdrowiem, dopóki nie zachorują i wizyta u lekarza jest już koniecznością. W innych przypadkach, bardzo trudno znaleźć im drogę do specjalisty. Na usta ciśnie się pytanie: "dlaczego mam iść do lekarza, jeżeli nic nie nie boli?" Odpowiedzieć można w prosty sposób: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

spis treści

Jeśli chce się zachować dobre zdrowie do późnej starości, należy zadbać o profilaktykę chorób. Jej bardzo istotnym elementem są właśnie badania okresowe. Każdy powinien regularnie przechodzić badania profilaktyczne bez względu na wiek. Im starsza osoba, tym pilniej powinna takie badania zrealizować.

Osoby kończące 30 rok życia, powinny przejść koniecznie kilka rodzajów badań, które można rozłożyć sobie na cały rok. Będą one w pewnym stopniu inne dla kobiet, a inne dla mężczyzn, a wynika to oczywiście z różnic biologicznych. Poniżej przedstawiamy rodzaje badań, które powinny przejść kobiety oraz mężczyźni, po ukończeniu 30-ego roku życia oraz ich częstotliwość.

1. Badania profilaktyczne po 30-roku życia

Zacznijmy od tych rodzajów badań, które powinny być zrealizowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Kolejność ich wymieniania jest przypadkowa. Można je zrealizować w dowolnej kolejności.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Zobacz także:

Okresowe badania, które są podstawowe, to: stężenie glukozy we krwi, morfologia, OB oraz badanie ogólne moczu. Te badania powinno przejść się przynajmniej raz w roku.

Dobrze jest wykonać pomiar elektrolitów we krwi. Dzięki temu sprawdzimy poziom potasu, sodu, fosforu, magnezu oraz wapnia. Niedobory tych substancji w organizmie, powodują notoryczne zmęczenie lub nadciśnienie. Dobrze byłoby wykonywać to badanie minimum raz na 3 lata.

Kolejne badanie to lipidogram. Jest to pomiar cholesterolu we krwi, a także jego frakcji HDL i LDL oraz trójglicerydów. Badanie to powinno być realizowane minimum raz na pięć lat. Jeżeli w rodzinie ma się osoby, które chorowały lub chorują na dolegliwości związane z krążeniem, wówczas badanie to powinno być robione raz w roku.

Kolejnymi badaniami profilaktycznymi dla osób po 30-tym roku życia, jest pomiar ciśnienia tętniczego, badanie ogólne u lekarza internisty oraz kontrola wagi. Wszystkie trzy przebyć przynajmniej raz w roku.

Badania, których nie powinniśmy się bać
Badania, których nie powinniśmy się bać [6 zdjęć]

Bolesne i wstydliwe – takie najczęściej są badania, które musimy wykonywać przynajmniej raz na jakiś

zobacz galerię

USG jamy brzusznej, dobrze jest robić co trzy lub maksymalnie co 5 lat. Badanie RTG klatki piersiowej wykonać przynajmniej raz na pięć lat. Jeżeli osoba pali wyroby tytoniowe, wówczas powinna robić je trochę częściej.

W przypadku posiadania wielu znamion na ciele, powinno się poddać je sprawdzeniu przez lekarza dermatologa. Raz na pół roku skorzystaj z kontroli stomatologicznej u dentysty. Minimum raz na pięć lat udaj się do okulisty na badania wzroku oraz dna oka. Jeżeli posiada się wadę wzroku, wówczas częstotliwość badania ustali już specjalista, który wadę wykryje.

Są jeszcze badania, które są różne dla kobiet i mężczyzn. Oto ich rodzaje:

Kobiety kończące 30 lat, muszą obowiązkowo badać swoje piersi. Badanie mammograficzne powinno być dokonywane często, nawet raz w miesiącu. Również w miarę często muszą pamiętać o badaniach ginekologicznych oraz cytologii. Te badania z kolei dobrze jest wykonywać przynajmniej raz w roku.

Dodatkowo raz w roku wykonać USG piersi oraz USG przezpochwowe narządów rodnych, które można wykonać jednorazowo.

W przypadku mężczyzn, powinni oni pamiętać o regularnym samobadaniu jąder. Takie badanie wykonywać powinni przynajmniej raz na pół roku. Badania jąder dokonywane natomiast przez lekarza specjalistę pod kątem raka jądra, wykonywać najlepiej raz na 3 lata.

W przypadku mężczyzn, u których w rodzinie występowały już choroby prostaty, dobrze byłoby zrobić także badanie proktologiczne.

Regularne wykonywanie powyższych badań, pozwoli z pewnością cieszyć się dobrym zdrowiem dużo dłużej. Znacznie zwiększają się także szanse na wykrycie dolegliwości jeszcze we wczesnym stadium, co sprawi, że szanse na wyleczenie będą dużo większe.

Zapraszamy do udziału w sondzie

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze