Trwa ładowanie...

Rośliny strączkowe mogą obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2

Avatar placeholder
22.11.2019 22:15
Soczewica obniża ryzyko cukrzycy typu 2
Soczewica obniża ryzyko cukrzycy typu 2 (123rf)

Do rodziny roślin strączkowych należą m.in. lucerna, koniczyna, groszek, orzeszki ziemne, soja, ciecierzyca, soczewica i różne rodzaje fasoli.

Strączki są uważane za produkty pożywne i zdrowe. Jednym z powodów jest to, że zawierają wysoki poziom witamin z grupy B, które pomagają organizmowi wytwarzać energię i regulują jego metabolizm.

Dodatkowo rośliny strączkowe są bogate w błonnik oraz zawierają minerały, takie jak wapń, magnez i potas. Dostarczają one również związki fitochemiczne, czyli substancje bioaktywne, które zmniejszają ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Jedzenie soczewicy ma najsilniejszy związek z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2
Jedzenie soczewicy ma najsilniejszy związek z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 (123rf)
Zobacz film: "Co zrobić, by fasola nie była ciężkostrawna? Moczenie to zły pomysł"

Wreszcie uważa się, że rośliny strączkowe mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po ich spożyciu poziom cukru we krwi wzrasta bardzo powoli.

Aby uświadomić ludziom korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania strączków, rok 2016 został uznany przez Organizację do spraw Żywienia i Rolnictwa należącą do ONZ za Międzynarodowy Rok Suchych Nasion Roślin Strączkowych.

Ponieważ wielokrotnie sugerowano, że rośliny strączkowe mogą chronić przed wystąpieniem cukrzycy typu 2 - poważną chorobą, która dotyka ponad 400 milionów osób dorosłych na całym świecie - przeprowadzono niewielkie badania mające na celu sprawdzenia tej hipotezy.

Naukowcy z Jednostki Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Rovira i Virgili w Tarragonie w Hiszpanii podjęli się zbadania owego związku u osób z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie analizuje również skutki zastąpienia roślin strączkowych innymi produktami bogatymi w białka i węglowodany. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Clinical Nutrition".

W badaniu udział wzięło 3 349 uczestników, którzy nie mieli cukrzycy typu 2 na początku badania. Najpierw zebrano informacje na temat ich diety, a następnie analizowano ją co roku przez okres obserwacji wynoszący 4,3 roku.

Osoby należące do grupy o niższym całkowitym spożyciu roślin strączkowych zjadały tygodniowo 1,5 porcji zawierających 60 g surowych roślin strączkowych, czyli około 12,73 gramów dziennie. Wyższe zużycie określono jako 28,75 g roślin strączkowych dziennie lub 3,35 porcji w tygodniu.

Stosując modele regresji Coxa, badacze przeanalizowali związek pomiędzy częstością występowania cukrzycy typu 2 a średnim spożyciem roślin strączkowych, takich jak soczewica, ciecierzyca, sucha fasola i świeży groszek.

W okresie obserwacji zespół zidentyfikował 266 nowych przypadków cukrzycy typu 2.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Badanie wykazało, że osoby zjadające więcej roślin strączkowych były o 35 proc. mniej narażone na cukrzycę typu 2 niż osoby, które spożywały mniejszą ich ilość. Spośród wszystkich badanych roślin najlepsze skutki przynosiła soczewica.

Ponadto badacze stwierdzili, że zastąpienie połowy dziennej porcji roślin strączkowych równoważną porcją żywności bogatszej w białko i węglowodany, w tym chlebem, jajami, ryżem lub ziemniakami, również skutkowało mniejszym ryzykiem cukrzycy.

Autorzy podsumowują, że częste spożywanie roślin strączkowych, zwłaszcza soczewicy, może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u osób starszych z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze