Trwa ładowanie...

Rostil - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
28.09.2021 13:05
Rostil - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Rostil - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne (Pexels autor: Anna Shvets)

Rostil jest lekiem dostępnym bez recepty, któey można nabyć w każdej aptece. Główne zadanie rostilu to poprawienie krążenia obwodowego. Cena preparatu waha się w zależności od apteki od 8 do 15 złotych. Jedno opakowanie rostilu mieści w sobie 30 tabletek.

spis treści

1. Charakterystyka leku Rostil

Rostil jest preparatem, który poprawia krążenie obwodowe. Substancją czynną leku jest jednowodny dobezylan wapnia, który działa głównie na nabłonek naczyń włosowatych, ściany żył oraz naczynia limfatyczne. Powoduje, że naczynia włosowate zwiększają swoją wytrzymałość, usprawnia mikrokrążenie, zwiększa napięcie ścian żył. Rostil zapobiega także tworzeniu się zakrzepów oraz nasila produkcję kolagenu. Działanie rostilu polega także na zwiększeniu odpływu chłonki i zmniejszenia obrzęków dzięki czemu dolegliwości bólowe ustępują oraz ustępuje uczucie ciężkości kończyn.

2. Wskazania do stosowania

Rostil jest przeznaczony dla osób, które odczuwają objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych więc wskazaniem do stosowania rostilu jest ból nóg, kurcze, mrowienie, obrzęki oraz zmiany skórne, które pojawiają się na skutek zastoju krwi.

Zobacz film: "Leki przeciwzakrzepowe"
Sprawdź, czy to słabe krążenie. Oto najczęściej ignorowane sygnały
Sprawdź, czy to słabe krążenie. Oto najczęściej ignorowane sygnały [5 zdjęć]

Z problemem słabego krążenia zmaga się coraz więcej osób, również w Polsce. Dolegliwość ta dotyka już

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Rostil jest preparatem wydawanym w aptekach bez recepty więc nie ma wielu przeciwwskazań. Przeciwwskazaniem do stosowania rostilu jest tak jak w przypadku każdego innego preparatu nadwrażliwość lub uczulenie na któryś składnik leku. Rostil nie może być także stosowany przez kobiety w I trymestrze ciąży oraz u kobiet, które karmią piersią. Należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach oraz dolegliwościach, ponieważ lekarz może zmienić dawkę leku lub całkowicie zmienić go na inny.

Należy poinformować lekarza, kiedy występuje ciężka niewydolność nerek, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. W takich przypadkach trzeba zachować ostrożnośc podczas dawkowania i przymowania leku. W skład rostilu wchodzi laktoza, dlatego osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinny zażywać rostilu. Przyjmowanie rostilu w takich przypadkach może przynieść więcej szkód niż pożytku.

4. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Rostil przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz informacji zawartych na ulotce. Zaleca się przyjmowanie dwóch tabletek preparatu raz lub dwa razy na dobę. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem. Rostil najlepiej jest przyjmować podczas posiłku. Leczenie rostilem może trwać od kilku tygodnie nawet do kilku miesięcy.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne stosowania leku Rostil

Rostil, tak jak każdy inny preparat może powodować skutki uboczne, chociaż występują one bardzo rzadko. Najczęstsze skutki uboczne zażywania rostilu to: zawroty głowy, bóle głowy, nudności i wymioty oraz wysypka z rumieniem. Jeśli skutki uboczne będą bardzo uciążliwe i częste należy skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze