Trwa ładowanie...

Roxitron – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 24.10.2023 12:09
Roxitron to antybiotyk o szerokim spektrum działania. Jego substancją czynną jest roksytromycyna.
Roxitron to antybiotyk o szerokim spektrum działania. Jego substancją czynną jest roksytromycyna. (Adobe stock)

Roxitron to antybiotyk o szerokim spektrum działania. Jego substancją czynną jest roksytromycyna. Lek jest stosowany do leczenia zakażeń, za które odpowiadają wrażliwe na nią bakterie. Ich lista jest dość duga. Jakie są konkretne wskazania do stosowania preparatu? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych terapii?

spis treści

1. Co to jest Roxitron?

Roxitron to lek przeciwbakteryjny stosowanym w leczeniu zakażeń. Jego substancją czynną jest roksytromycyna, pochodna erytromycyny i antybiotyk makrolidowym, który działa bakteriostatycznie. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania, wykazującym aktywność wobec licznych gatunków bakterii.

Jedna tabletka Roxitron zawiera 100 mg lub 150 mg roksytromycyny. Obecnie preparat nie jest dostępny w sprzedaży. Można kupić jego zamienniki, to jest inne leki zawierające roksytromycyna. To:

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"
  • Rolicyn (tabletki powlekane),
  • Rulid (tabl. do sporządzania zawiesiny doustnej),
  • Rulid (tabletki powlekane).

2. Działanie i dawkowanie leku Roxitron

Jak działa Roxitron? Mechanizm działania obecnej w leku substancji czynnej polega na hamowaniu biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych, co prowadzi do zahamowania rozwoju komórki.

Roksytromycyna zwalcza wiele szczepów bakterii: Clostridium spp. (w tym Clostridium perfringens), Corynebacterium diphteriae, Enterococcus spp, Gardenella vaginalis, Helicobacter pylori, Legionella pneumophila, Listeria monocytogenes, Staphylococcus spp. Bordetella pertussis, Borrelia burgdorferi, Branhamella catarrhalis, Campylobacter coli, Campylobacter jejuni, Chlamydia trachomatis, Ch. psittaci, Ch. pneumoniae, wrażliwe na metycylinę, Porphyromonas spp., Propionibacterium acnes, Rhodococcus equi, Streptococcus spp., Mobiluncus spp., Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Neisseria meningitidis, Paseurella multocida, Peptostreptococcus spp., w tym S. pneumoniae.

Roxitron ma postać tabletek powlekanych. Jest stosowany doustnie. Dawkowanie i czas trwania terapii jest ustalany przez lekarza indywidualnie. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę zarówno wskazania, jak i wiek oraz masę ciała pacjenta oraz obraz kliniczny choroby. Osoby dorosłe powinny przyjmować roksytromycynę w dawce 150 mg rano i wieczorem (co 12 godzin), przed posiłkiem.

W przypadku pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby dawkę należy zmniejszyć o połowę (150 mg na dobę) i regularnie kontrolować czynność wątroby.

3. Wskazania do stosowania tabletek Roxitron

Wskazaniem do stosowania leku Roxitron są zakażenia, za które odpowiadają patogeny wrażliwe na roksytromycynę. Wskazanie stanowią:

  • zakażenia górnych dróg oddechowych (m.in. zapalenie migdałków, zapalenie gardła, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, zapalenie zatok obocznych nosa) wywołane przez paciorkowce grupy A, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, zapalenie ucha środkowego wywołane przez Haemophilus influenzae i Streptococcus pneumoniae oraz Moraxella catarrhalis i Staphylococcus epidermidis),
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych (m.in. zapalenie płuc, oskrzeli, ropnie płuc, rozstrzenie oskrzeli) wywołane przez Haemophilus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Chlamydia psittaci),
  • zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes,
  • nierzeżączkowe zakażenia narządów rodnych wywołane przez Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealityticum.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Leku Roxitron nie mogą stosować wszyscy pacjenci, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest:

  • nadwrażliwość na roksytromycynę, inne antybiotyki makrolidowe lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu,
  • stosowanie alkaloidów sporyszu o działaniu powodującym skurcz naczyń krwionośnych, cyzaprydu, astemizolu, pimozydu lub terfenadyny.

Leku nie należy stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne (z uwagi na brak badań). W okresie laktacji podczas przyjmowania leku należy przerwać karmienie piersią (ponieważ roksytromycyna przenika do mleka pokarmu kobiecego).

Ze stosowaniem leku Roxitron wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

  • nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu (niestrawność), biegunka (czasami krwawa),
  • zawroty głowy, bóle głowy,
  • parestezje, zaburzenia smaku (w tym brak smaku) lub powonienia (w tym brak węchu),
  • skurcz oskrzeli,
  • rumień wielopostaciowy, wysypka, pokrzywka, plamica, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny;
  • nadkażenia bakteryjne przy długotrwałym stosowaniu.

Z uwagi na to, że lek może powodować zawroty głowy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze