Rozlane zapalenie otrzewnej

Rozlane zapalenie otrzewnej jest to zapalenie cienkiej tkanki jamy brzucha, które obejmuje większość narządów jamy brzusznej. Należy do najgroźniejszych powikłań ostrych chorób jamy brzusznej. Zazwyczaj wywołane jest infekcją bakteryjną. Powstaje przede wszystkim z powodu przedziurawienia lub martwicy przewodu pokarmowego.

Przyczyny rozlanego zapalenia otrzewnej

Otrzewna

Przy rozlanym zapaleniu otrzewnej dochodzi do mocnego wydęcia brzucha.

Rozlane zapalenie otrzewnej jest wywoływane przez bakterie, które wnikają do jamy brzusznej. Bakterie dostają się przez otwór, spowodowany np.:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

  • przedziurawieniem zmienionego zapalnie wyrostka robaczkowego,
  • przedziurawieniem wrzodu żołądka lub dwunastnicy.

Choroba może rozpocząć się także w przebiegu takich chorób, jak:

Rozlane zapalenie otrzewnej może być spowodowane także przez żółć czy związki chemiczne uwalniane przez trzustkę (enzymy trzustkowe), które przedostają się do błony śluzowej jamy brzusznej. Do ujawnienia się rozlanego zapalenia otrzewnej może dojść w wyniku dostania się zanieczyszczeń, np. w wyniku stosowania cewnika do dializy otrzewnowej lub rur żywieniowych.

W około 40% przypadków zapalenie otrzewnej powstaje w wyniku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, blisko 20% wskutek przedziurawienia wrzodu żołądka lub dwunastnicy i około 20% z powodu innych zakażeń. Źródłem zakażenia u kobiet może być także ropne zapalenie narządów rodnych (np. jajowodów, jajników).

Objawy rozlanego zapalenia otrzewnej

Objawy charakterystyczne: chory jest blady, ma zimne poty, rysy twarzy zaostrzają się, temperatura wynosi ok. 38-39 st. C, język jest suchy, oddech płytki, tętno szybkie i mniej wyczuwalne. Występuje zmniejszenie apetytu, ból brzucha, wzdęcia, czasami czkawka, nudności, zdarzają się także cuchnące wymioty. Brzuch jest twardy, bolesny. Pojawia się parcie na stolec, ale chory nie jest w stanie go oddać. Pojawić się może małe wydalanie moczu oraz pragnienie.

Bakterie, które wywołują zapalenie jamy otrzewnej, mogą powodować zakażenie krwi (posocznica). Zapalenie otrzewnej może mieć również silny wpływ na wcześniaki, powodując martwicze zapalenie jelit.

Możliwe powikłania pojawiające się w trakcie choroby obejmują ropień, śródotrzewnowe zrosty jelit, martwicę jelit oraz wstrząs septyczny.

Leczenie rozlanego zapalenia otrzewnej

Diagnostyka choroby może obejmować test na wykrywanie obecności szczepów bakterii we krwi, badanie chemiczne krwi, w tym poziom enzymów trzustkowych, pełne badanie morfologiczne krwi, badania wątroby i nerek. Wykonuje się także badanie rentgenowskie oraz tomografię komputerową, badanie ogólne moczu oraz test na wykrywanie szczepów bakterii w płynie otrzewnowym.

Jeśli dojdzie do zapalenia otrzewnej, konieczna jest szybka operacja, ze względu na to, że stanowi ona potencjalne ryzyko zagrożenia życia. We wczesnym stanie choroby udaje się uratować 80% chorych. Operacja jest głównie potrzebna w celu usunięcia źródła zakażenia, np. zakażenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego lub ropień. Leczenie ogólne natomiast obejmuje podawanie antybiotyków, podawanie płynów i pokarmów przez kroplówkę, leki przeciwbólowe lub intubację dożołądkową lub dojelitową.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Kokot F. (red.), Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3368-3

Pulmonologia

Komentarze (1)
~RED
~RED ponad rok temu

Moja "przygoda" z tym przypadkiem zaczęła się w poniedziałek 8 grudnia 2015. Wrociłem z uczelni do domu, nie miałem żadnych fizycznych zajeć, dlatego zdziwiło mnie ze o 18 ostro rozbolał mnie brzuch. Próbowałem się " załatwić " w toalecie, gdzie jednak zemdlałem z bólu. Pojechałem do lekarza pierwszej pomocy, ten dał mi zastrzyk, po którym bóle nie ustały i skierował mnie na Oddział Urologiczny. Zrobili mi tam RTG i USG, nic na nich nie wyszło, ledwie przytomnego odesłali mnie do Szpitala Miejskiego, zrobili mi tam setki badań takie jak krew, mocz, kolejne RTG i USG, nic nie wyszło. Puścili mnie do domu jak gdyby nigdy nic. Na drugi dzień większa część bólu ustała, bolało tylko podbrzusze, ale mogłem funkcjonować. Pojechałem na uczelnie i spokojnie spędziłem dzień. W środę udałem sie do lekarza internisty w mojej przychodni, żeby jeszcze raz mnie obejrzał, ten znów skierował mnie do miejskiego , gdzie zrobili mi te same badania tylko kilka razy. Znowu nic... Później wysłali mnie do Urazówki, gdzie czekać miałem na natychmiastowy tomograf. Podali mi dosyć nie przyjemny koncentrat dożylny, zbadali kilka razy i odesłali znów do miejskiego. Tam chirurg stwierdził, że mam zapalenie wyrostka, jednak w ciągu 15 minut leżałem na stole, mimo mojej prawie świetnej formy fizycznej. Okazało się, że mam Ostre Ropne Zapalenie Wyrostka Robaczkowego, który został przedziurawiony , co spowodowało Rozlane Zapalenie Otrzewnej. Spędziłem parę dni w szpitalu a przed wczoraj wróciłem do domu. Dowiedziałem się, że jeszcze pare godzin, ewentualnie dzień i mogłoby mnie nie być wśród żywych.. a przecież, czułem się dobrze. Dlatego zwracam się do osób, które szukają informacji o swoim stanie, o tym co na chwile obecną im się dzieje a nie wiedzą co to jest. Z każdą "ostrzejszą" dolegliwością nie czekajcie tylko ruszajcie, do jednostek służby zdrowia, bo nigdy nie wiadomo co wam dolega i jak blisko jesteście od zagrożenia swojego życia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Rozlane zapalenie otrzewnej
Rozlane zapalenie otrzewnej

Otrzewna

Otrzewna

Przy rozlanym zapaleniu otrzewnej dochodzi do mocnego wydęcia brzucha.

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Szczepionka na pneumokoki (WIDEO)

Szczepionka na pneumokoki (WIDEO) Odtwórz wideo

-rdzeniowych, zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, ropień mózgu, zapalenie szpiku, zapalenie rogówki, zapalenie stawów, zapalenie otrzewnej...

Laparoskopia diagnostyczna

Trokar

Trokar

Trokar jest jednym z narzędzi służących do wykonania laparoskopii (badania jamy otrzewnej).

Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Objawy zapalenia żołądka

Objawy zapalenia żołądka

. Nie należy jej bagatelizować, gdyż może świadczyć nie tylko o zapaleniu żołądka, ale także o wrzodach,refluksie lub zapaleniu otrzewnej. Ból brzucha Ból (...) Zapalenie żołądka Zapalenie...

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - hematokryt (WIDEO)

Badania krwi - hematokryt (WIDEO) Odtwórz wideo

. Ma to miejsce w przypadku choroby oparzeniowej, zapalenia otrzewnej, wstrząsu, odwodnienia przy przewlekłych biegunkach czy długotrwałych wymiotach