Trwa ładowanie...

Rozlane zapalenie otrzewnej - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
12.07.2021 17:28
Rozlane zapalenie otrzewnej
Rozlane zapalenie otrzewnej

Rozlane zapalenie otrzewnej jest to zapalenie cienkiej tkanki jamy brzucha, które obejmuje większość narządów jamy brzusznej. Należy do najgroźniejszych powikłań ostrych chorób jamy brzusznej. Zazwyczaj wywołane jest infekcją bakteryjną. Powstaje przede wszystkim z powodu przedziurawienia lub martwicy przewodu pokarmowego.

spis treści

1. Przyczyny rozlanego zapalenia otrzewnej

Otrzewna
Otrzewna

Przy rozlanym zapaleniu otrzewnej dochodzi do mocnego wydęcia brzucha.

zobacz galerię

Rozlane zapalenie otrzewnej jest wywoływane przez bakterie, które wnikają do jamy brzusznej. Bakterie dostają się przez otwór, spowodowany np.:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • przedziurawieniem zmienionego zapalnie wyrostka robaczkowego,
  • przedziurawieniem wrzodu żołądka lub dwunastnicy.

Choroba może rozpocząć się także w przebiegu takich chorób, jak:

Rozlane zapalenie otrzewnej może być spowodowane także przez żółć czy związki chemiczne uwalniane przez trzustkę (enzymy trzustkowe), które przedostają się do błony śluzowej jamy brzusznej. Do ujawnienia się rozlanego zapalenia otrzewnej może dojść w wyniku dostania się zanieczyszczeń, np. w wyniku stosowania cewnika do dializy otrzewnowej lub rur żywieniowych.

W około 40% przypadków zapalenie otrzewnej powstaje w wyniku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, blisko 20% wskutek przedziurawienia wrzodu żołądka lub dwunastnicy i około 20% z powodu innych zakażeń. Źródłem zakażenia u kobiet może być także ropne zapalenie narządów rodnych (np. jajowodów, jajników).

2. Objawy rozlanego zapalenia otrzewnej

Objawy charakterystyczne: chory jest blady, ma zimne poty, rysy twarzy zaostrzają się, temperatura wynosi ok. 38-39 st. C, język jest suchy, oddech płytki, tętno szybkie i mniej wyczuwalne. Występuje zmniejszenie apetytu, ból brzucha, wzdęcia, czasami czkawka, nudności, zdarzają się także cuchnące wymioty. Brzuch jest twardy, bolesny. Pojawia się parcie na stolec, ale chory nie jest w stanie go oddać. Pojawić się może małe wydalanie moczu oraz pragnienie.

Bakterie, które wywołują zapalenie jamy otrzewnej, mogą powodować zakażenie krwi (posocznica). Zapalenie otrzewnej może mieć również silny wpływ na wcześniaki, powodując martwicze zapalenie jelit.

Możliwe powikłania pojawiające się w trakcie choroby obejmują ropień, śródotrzewnowe zrosty jelit, martwicę jelit oraz wstrząs septyczny.

3. Leczenie rozlanego zapalenia otrzewnej

Diagnostyka choroby może obejmować test na wykrywanie obecności szczepów bakterii we krwi, badanie chemiczne krwi, w tym poziom enzymów trzustkowych, pełne badanie morfologiczne krwi, badania wątroby i nerek. Wykonuje się także badanie rentgenowskie oraz tomografię komputerową, badanie ogólne moczu oraz test na wykrywanie szczepów bakterii w płynie otrzewnowym.

Jeśli dojdzie do zapalenia otrzewnej, konieczna jest szybka operacja, ze względu na to, że stanowi ona potencjalne ryzyko zagrożenia życia. We wczesnym stanie choroby udaje się uratować 80% chorych. Operacja jest głównie potrzebna w celu usunięcia źródła zakażenia, np. zakażenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego lub ropień. Leczenie ogólne natomiast obejmuje podawanie antybiotyków, podawanie płynów i pokarmów przez kroplówkę, leki przeciwbólowe lub intubację dożołądkową lub dojelitową.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Objawy zapalenia wyrostka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze