Trwa ładowanie...

Rumianek w ciąży - działanie, wskazania, przeciwwskazania

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 06.11.2023 16:36
Picie rumianku w ciąży to popularna praktyka przyszłych mam
Picie rumianku w ciąży to popularna praktyka przyszłych mam (123rf)

Picie rumianku w ciąży to popularna praktyka przyszłych mam. Radzą sobie w ten sposób z niektórymi dolegliwościami, które pojawiają się szczególnie w pierwszym i pod koniec trzeciego trymestru. Kobiety często sięgają po ziołowe napary, bo ze względu na swój stan nie mogą stosować wielu leków. Na co pomaga rumianek w ciąży i kiedy warto po niego sięgać?

spis treści

1. Rumianek w ciąży

Okazuje się, że rumianek w czasie ciąży zastępuje kobietom nie tylko leki, ale także kosmetyki. To jedno z najczęściej stosowanych ziół - wykazuje szereg zdrowotnych właściwości i jest stosunkowo bezpieczny dla organizmu. Z tego powodu chętnie sięgają po niego także przyszłe mamy.

Rumianek jest znany ze swoich właściwości łagodzących, przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Świetnie radzi sobie z dolegliwościami żołądkowymi i problemami skórnymi. Może być doskonałym zamiennikiem leków i kosmetyków, których przyszłe mamy nie powinny stosować.

2. Rumianek na ciążowe dolegliwości

Zobacz film: "Rumiankowa herbata z miętą i cytryną. Poprawia nastrój i strawia na nogi"

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety rozwija się nowe życie. Z tego powodu musi on działać na zwiększonych obrotach, aby zapewnić zdrowy rozwój dziecku, ale także mamie. Ze względu na rozwijający się płód i wahania hormonalne, ciąży towarzyszy szereg często nieprzyjemnych objawów.

Rumianek może pomóc przyszłym mamom pozbyć się takich problemów, jak:

  • mdłości - napar z rumianku skutecznie łagodzi nudności i reguluje procesy trawienne;
  • zapalenie pęcherza moczowego - to częsta dolegliwość w ciąży, niestety kobiety w ciąży nie mogą sięgać po wiele leków przeciwzapalnych, dlatego z pomocą przychodzi rumianek;
  • infekcje dróg rodnych - to także zdarza się dość często, a napary z rumianku lub tzw. nasiadówki mogą skutecznie złagodzić nieprzyjemne objawy;
  • nadmierne skurcze macicy - regularne picie naparu z rumianku (w odpowiednich ilościach) może złagodzić bolesne skurcze;
  • bóle głowy, także migrenowe, które pojawiają się w ciąży dość często;
  • bezsenność - rumianek koi nerwy i ułatwia zasypianie;
  • zapalenie stawów - rumianek zawiera duże ilości wapnia i magnezu, które wykazują pozytywny wpływ; na układ kostno-stawowy.

Herbatę rumiankową i inne produkty ziołowe znajdziesz z pomocą wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 700 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

3. Kosmetyki rumiankowe w ciąży

Rumianek to świetny zamiennik dla wielu kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Kremy z dodatkiem tego zioła, a także napary stosowane w formie okładów sprawdzą się idealnie w przypadku bólu sutków oraz obrzęków kończyn. Masaż z użyciem olejku rumiankowego pomaga w przypadku bólu kończyn i pomaga zmniejszać opuchliznę.

Rumianek może być także wykorzystywany do codziennego przemywania twarzy. Można go użyć zamiast wody lub przetrzeć twarz płatkiem kosmetycznym zanurzonym na chwilę w ciepłej herbacie rumiankowej. To także doskonały sposób na zasinienia pod oczami oraz na opuchliznę powiek.

W ciąży nie zaleca się stosowania żadnych środków przeciwtrądzikowych - antybiotyków, kwasów, etc. Z pomocą przychodzi rumianek w towarzystwie olejku z drzewa herbacianego. Takie połączenie sprawi, że cera będzie gładka, nawilżona, sprężysta i aksamitna w dotyku, a dodatkowo pełna blasku.

3.1. Kiedy uważać na rumianek?

Odpowiednia dawka to podstawa. Rumianek jest bardzo bezpieczną rośliną, niemniej jednak w nadmiarze wszystko może być szkodliwe. Ze względu na dużą zawartość wapnia i magnezu rumianek może nasilać skurcze macicy lub wywoływać je bez potrzeby, a także działać alergologicznie.

Dlatego jeśli decydujemy się na picie rumianku w ciąży, warto nie przesadzać z jego ilością, a przed rozpoczęciem rumiankowej kuracji warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze