Rybiki cukrowe – wygląd i występowanie. Jak się ich pozbyć?
Rybiki cukrowe to nieduże, srebrzyste i bezskrzydłe owady, na które najczęściej można się natknąć w słabo wentylowanych łazienkach. Nie są miłe dla oka, jednak nie gryzą i nie przenoszą chorób. Mogą być szkodnikami, ponieważ lubią jeść nie tylko resztki jedzenia, ale także papier, tapety czy tkaniny. Jak się ich pozbyć? Co warto wiedzieć?
1. Co to są rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe (Lepisma saccharina), znane także jako srebrzyki, to małe szkodniki, które pojawiają się w mieszkaniach. Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do ryb i preferencjom żywieniowym. Zalicza się je do do szczeciogonków (Thysanura).
Szczegółowa systematyka wygląda następująco:
- domena – eukarionty,
- królestwo – zwierzęta,
- typ – stawonogi,
- podtyp – tchawkowce,
- gromada – owady,
- podgromada - owady bezskrzydłe,
- rząd – rybiki,
- rodzina – Lepismatidae,
- gatunek - rybik cukrowy.
2. Jak wygląda rybik cukrowy?
Rybik cukrowy jest malutki. Zwykle jego długość nie przekracza 10 milimetrów. Ma srebrzyste ciało pokryte chitynowym pancerzem. Przypomina srebrną rybkę. Ma długie, nitkowate czułki i kilka par odnóży. Przy końcu odwłoka posiada trzy szczecinki. Nie ma skrzydeł. Jest bardzo zwinny i trudny do złapania.
Naturalnymi wrogami rybików są skorki pospolite (Forficula auricularia), pareczniki z gatunku Scutigera coleoptrata oraz pająki, choć atakować je mogą również zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy.
3. Gdzie żyją rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe w naturalnych warunkach występują w regionach tropikalnych. Lubią zarówno dużą wilgotność, jak i wysoką temperaturę. W Polsce można je spotkać w mieszkaniach i domach, najczęściej w łazienkach, ale także w piekarniach i innych ciepłych i dość wilgotnych pomieszczeniach, w których może znaleźć pożywienie. W warunkach naturalnych nie występują.
Srebrzyki najczęściej pojawiają się w mieszkaniach położnych w bloku, które są słabo wentylowane lub mają zbyt szczelne okna. Ponieważ nie lubią światła, prowadzą nocny tryb życia. Wówczas wychodzą na żer. W ciągu dnia kryją się w ciemnościach: w szczelinach, odpływach i rurach, ciemnych kątach czy szafkach. Rybiki cukrowe szybko się rozmnażają i długo żyją.
4. Czym się żywią rybiki cukrowe?
Rybiki cukrowe żywią się głównie cukrami oraz skrobią. Ulubiony pokarm rybika cukrowego stanowią kleje organiczne, resztki jedzenia, cukry, a także martwe owady. Lubią też papier i tkaniny. Bez pożywienia mogą przeżyć nawet rok.
Srebrzyki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, choć mogą być szkodnikami, ponieważ niszczą dokumenty, papierowe przedmioty, tapety i firanki. Niemniej nie przenoszą żadnych chorób i nie gryzą.
5. Jak pozbyć się rybików?
Rybiki, oprócz tego, że mogą niszczyć różne przedmioty, nie wyglądają estetycznie. Jak można je usunąć z mieszkania?
Jak się pozbyć rybików? Sposób na ich zwalczenie jest kilka. Przede wszystkim można rozłożyć pułapki w pomieszczeniach, w których występują. W sklepach można kupić na przykład lep na rybiki. Pułapki można też zrobić samodzielnie, smarując tekturę grubą warstwą płynnego miodu.
Z pomocą przychodzą również domowe sposoby na rybiki. Można na przykład wymieszać cukier puder z kwasem borowym lub boraksem, po czym posypać mieszanką miejsca występowania nieproszonych gości. Zabieg powtarza się co kilka dni.
Można również stosować aerozole przeznaczone do zwalczania owadów, które można nabyć w rożnych punktach. Ponieważ owady nie lubią intensywnych zapachów, w pomieszczeniach można rozłożyć różne zioła i przyprawy, takie jak:
Bardzo ważne jest, by pamiętać o tym, jakie warunki sprzyjają pojawieniu się rybików cukrowych. Co pozwoli uniknąć zagnieżdżenia się intruzów? Kluczowe jest:
- utrzymywanie mieszkania w czystości (srebrzyki nie lubią miejsc suchych i czystych),
- wietrzenie pomieszczeń (głównie łazienki po kąpieli). W pomieszczeniach, w których gromadzi się wilgoć, warto rozstawić pochłaniacze wilgoci,
- sprzątanie i niepozostawianie resztek jedzenia (produkty spożywcze należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach),
- wypełnianie szczelin, podklejanie tapet czy listew przypodłogowych,
- wycieranie do sucha powierzchni, które są mokre i wilgotne, przez co mogą się na nich tworzyć grzyby i pleśnie,
- czyszczenie wywietrzników i wszystkich elementów instalacji wentylacyjnej oraz regularne kontrole kominiarskie,
- zmniejszenie ilość przedmiotów w łazience.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.